Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Α δηλαδή δεν έχει τικαρισμένο κάτι τέτοιο στα υποχρεωτικά αρχεία για ανέβασμα, ωραία!

Για μία ακόμα φορά πολύ κατατοπιστικός liumer, σ' ευχαριστώ πολύ!

Edit: Δεν είχα δει την απάντηση της danaikaterina, σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Edited by Triantafyllos_
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε περίπτωση που έχω αυθαιρεσίες της κατηγορίας 3 και θέλω να προχωρήσω σε άδεια π.χ. προσθήκης καθ' ύψος ή κατ' επέκταση πρέπει να κάνω νομιμοποίηση ή επειδή γίνεται οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση μπορώ να προχωρήσω σε άδεια μόνο με την τακτοποίηση?

Έχω μια περίπτωση που έχω μετακίνηση σε σύννομη θέση και πολύ μικρή αλλαγή σε μια διάσταση (10εκ που είναι <<5% της διάστασης, βασικά είναι <2% της διάστασης).

Η ΥΔΟΜ δεν δέχεται να εκδώσει άδεια σε τακτοποιημένο (χωρίς βέβαια να πω ότι είναι κατηγορία 3 οι αυθαιρεσίες) αλλά θέλει νομιμοποίηση. Τώρα που διαπιστώνω ότι όλες οι αυθαιρεσίες μου είναι κατηγορίας 3 μήπως προβλέπεται να μπορεί να εκδοθεί άδεια? Αν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ ενημερώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά σε τακτοποιημένα που έχουν οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση (κατηγορίες 1, 2 και 3) μπορείς να βγάλεις άδεια, αφού αυτά θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα μετά την τακτοποίηση και οριστική τους εξαίρεση από κατεδάφιση σύμφωνα και με το άρθρο 23 του ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι 100% μπορεις να βγαλεις αδεια. Το κανω αυτο τον καιρο, αδεια για προσθηκη. Αυτα που ειναι κατηγορια 3 απλως τα αναφερουμε στο διαγραμμα δομησης οτι εξαιρουνται της κατεδαφισης

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Charlie said:

Συνάδελφοι, σε περίπτωση που έχω αυθαιρεσίες της κατηγορίας 3 και θέλω να προχωρήσω σε άδεια π.χ. προσθήκης καθ' ύψος ή κατ' επέκταση πρέπει να κάνω νομιμοποίηση ή επειδή γίνεται οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση μπορώ να προχωρήσω σε άδεια μόνο με την τακτοποίηση?

Έχω μια περίπτωση που έχω μετακίνηση σε σύννομη θέση και πολύ μικρή αλλαγή σε μια διάσταση (10εκ που είναι <<5% της διάστασης, βασικά είναι <2% της διάστασης).

Η ΥΔΟΜ δεν δέχεται να εκδώσει άδεια σε τακτοποιημένο (χωρίς βέβαια να πω ότι είναι κατηγορία 3 οι αυθαιρεσίες) αλλά θέλει νομιμοποίηση. Τώρα που διαπιστώνω ότι όλες οι αυθαιρεσίες μου είναι κατηγορίας 3 μήπως προβλέπεται να μπορεί να εκδοθεί άδεια? Αν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ ενημερώστε με.

 

Νομιμοποίηση και τακτοποίηση μαζί.pdf

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Πραγματικά μου λύνετε τα χέρια.

Ερώτηση, επειδή μπορεί να πρέπει να την απαντήσω στην Υ.ΔΟΜ...: Το έγγραφο του karanus και το άρθρο 23 το ΝΟΚ αναφέρουν: ότι έχει τακτοποιηθεί και έχει εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4178/2013. Είναι προφανές ότι με το ίδιο σκεπτικό ισχύει και για τον 4495. Μήπως όμως υπάρχει κάτι που να το αναφέρει ρητώς?

Link to comment
Share on other sites

Βάσει του Α 23 ΝΟΚ όπως τροποποιήθηκε και ισχύει και ειδικά μετά το Ν. 4258/14. τακτοποιημένα με κατηγορία 1,2,3 Ν. 4178 θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα και αυτό διότι στις 3 αυτές κατηγορίες υπάρχει οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο για να προχωρήσεις.

ΑΡΘΡΟΝ-23
Υφιστάμενα κτίρια
1. Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο: 
(...)
δ) αν προϋφίσταται του ΒΔ/9-8-55 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του Ν-1337/83  ή εξαιρέθηκε οριστικά σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν-4178/13

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2018 at 4:06 ΜΜ, Pavlos33 said:

Μόνο αν έχει γίνει Γ φάση Ν. 1337 θεωρείς ότι υπάρχει Ο.Α για τον υπολογισμό προστίμου.

Καλησπέρα 

Επειδή δεν γνωρίζω σχετικά η Γ ΦΑΣΗ του 1337/1983 δεν ολοκληρώνεται με την εξαίρεση από κατεδάφιση?

Συγκεκριμένα το ιστορικό που μου παρέθεσε ο ιδιοκτήτης και βρήκα και στην πολεοδομία : 

Η Α Δήλωση_1337 έγινε το 1983, έπειτα έγινε η Β Δήλωση_1337  το 1984 και τον 05/1995 του έστειλαν ειδοποίηση για ελλείψεις και τέλος 07/1995 εκδόθηκε απόφαση εξαίρεση από κατεδάφιση αναφέροντας τις 2 δηλώσεις και την από 06/1995 σύμφωνη γνώμη της Πολεοδομίας.

Τελικά έχει ολοκληρωθεί η Γ ΦΑΣΗ? 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ppanag said:

Τι γράφει η σφραγίδα που έχει??? 

Οριστική ή προσωρινή ???

Δεν αναφέρει η σφραγίδα προσωρινή ή οριστική. Η απάντηση είναι ένα μηχανογραφημένο έντυπο που έχει σφραγίδα Πολεοδομίας και αναγράφει στο τέλος :

"Αποφασίζουμε Υπέρτης εξαίρεσης από την κατεδάφιση...."

Ο Νομάρχης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.