Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση, τα έχω κατεβάσει όλα, αλλά λόγω του ότι έχω και συμβατικό και αναλυτικό προϋπολογισμό δεν μπορώ να το υπολογίσω (δεν έχω βρει σε XFlor , PANOSF και δυο άλλα xcellακια αναλυτικό προϋπολογισμό ή έστω να μπορώ να εισαγάγω μια τιμή προϋπολογισμού που να είναι άθροισμα των δυο-συμβατικό με 44 και αναλυτικό.) Μου φαίνεται αδιανόητο να μη μπορώ να βγάλω την άκρη για δημόσιο έγγραφο, χωρίς μπάρμπα μηχανικό. Οι μηχανικοί που ξέρω έχουν όλοι το πρόγραμμα (άρα δεν είναι εξοικειωμένοι με τους υπολογισμούς) και στο γραφείο που εργάζομαι δε διαθέτουν χρήματα για την αγορά του. Αποκαρδιώθηκα.Καμιά άλλη πρόταση;

 

Ευχαριστώ Thalia. Το πρόγραμμα το χρειάστηκα αρχικά για να υπολογίσω τις αμοιβές, οπότε κατέβασα τη δοκιμαστική έκδοση κι έχει λήξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν κατάλαβα καλά τι ρωτάς (για το πολύχρωμο μόνο) , θα υπολογίσεις τα ποσοστά πάνω στο σύνολο Συμβατικού (με ΕΤΑ 44 οχι του ΤΕΕ) + αναλυτικού.

 

Για το ΙΚΑ θα πάρεις το σύνολο των ημερομισθίων από Πινακα 1+ Πινακα 3 και πανω σε αυτά θα υπολογίσεις την προκαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Το έντυπο κατάθεσης εισφορών στα dowloads το έχω δει, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Τα ποσοστά που προκύπτουν από τον πίνακα είναι "σγουρά" και με γέμισαν απορίες. Είναι δυνατόν για την εισφορά ΚΗ' ψηφίσματος το ποσοστό επί του προϋπολογισμού να είναι 0,01835;Το πολεοδομικό γραφείο δήμου δεν το πληρώνουμε;Το παράβολο του δημοσίου δεν είναι 3.300 επι 0,5% =16,50;Γι αυτό ρωτάω για οδηγίες συμπλήρωσης.

 

Για το ΙΚΑ θα πάρεις το σύνολο των ημερομισθίων από Πινακα 1+ Πινακα 3 και πανω σε αυτά θα υπολογίσεις την προκαταβολή.

 

Οκ για τον προϋπολογισμό. Ρωτάω για τη συμπλήρωση του σημειώματος κατάθεσης εισφορών και πιο συγκεκριμένα:

-Εχω βρεί ότι η εισφορά ΚΗ' ψηφίσματος για διαρρυθμίσεις δεν είναι κλιμακούμενη, και άρα 2%. Και στην επέκταση επίσης 2%, σωστό αυτό;

-Για την εισφορά ΙΚΑ κάνω το παραπάνω που μου είπες;(πίνακα 2 (ή 1) για το συμβατικό και 3 για τον αναλυτικό;)

-Τ.Ε.Α.Ε.Δ.Ξ.Ε. Τι θέλει να πει ο ποιητής και πώς το υπολογίζω;

-ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ τα έχω ξεκαθαρίσει . Αυτά μαζί με το χαρτόσημό τους με το έντυπο της Εθνικής, σωστά;Και ο ΟΓΑ χαρτοσήμου στο έντυπο της ΕΤΕ;Δεν το βλέπω να είναι εκεί.

-Ως δαπάνη έργου ποιό ποσό βάζω;

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ νομίζω είναι κλιμακωτό. . Δεν επιμένω για τη διαρρύθμιση.

 

 

Για % του ΚΗ υπερ Πολεοδομικού γραφείου εξαρτάται. Θα συνεννοηθείς με την αρμόδια πολεοδομία για να σου πει και το ποσοστό .

 

ΤΕΑΕΔΞΕ : ΤΑΜΕΙΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΕΡΓΑΤΟΤΕΧΝΙΤΩΝ ΔΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΞΥΛΟΥΡΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τον προυπολογισμό σου, τις αμοιβές του ΤΕΕ ανα μηχανικό, τα μεροκάματα του πίνακα 3 και πινακα 1ή2, το ποσοστό για τον Δήμο

να δουμε τι μπορεί να βγαινει για ΤΣΜΕΔΕ, ΚΗ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Για το ΙΚΑ :

 

Θα αθροίσεις ημ/σθια από Πιν 1, 2 3, ..103 ότι έχεις υπολογίσει από΄ημερομίσθια έστω Α.

 

Εργατική δαπάνη = Α * (ΜΗ) 61,93 = Β

Πάνω σε αυτό το Β θα υπολογίσεις ποσοστά εργοδότη - εργαζομένου και προκαταβολές ΙΚΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο συμβατικός είναι 2,200 και ο αναλυτικός 18,500 euro. Δεν έχω κάνει ακόμα πίνακες ικα. Τις αμοιβές ανά προϋπολογισμό κι εργασία ή συνολικά ανα εργασία;

 

Τι ποσοστό του Β είναι η προκαταβολή ΙΚΑ;

 

Επίσης άλλο η εισφορά ΙΚΑ που λέει το έντυπό μου και άλλο η προκαταβολή ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

κάνε τους πίνακες του ΙΚΑ

τον Πινακα3 θα τον βρεις εδώ http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=89

 

Πινακα 1

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=79

 

θα ψάξω και για Πίνακα2

------

Για τις αμοιβές θέλω να μου πεις:

Μηχανικός Α € Χ

Μηχανικός Β € Ψ

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός 01: 1378,39 euro

Μηχανικός 02: 5513,56 euro

Υπάρχει και αμοιβή μηχανολόγου για μελέτη ύδρευσης, αλλά δεν την έχει καταθέσει ακόμα και δεν ξέρω το ποσό.

 

Μyri σε ευχαριστώ πολύ για την καλή σου διάθεση , βγάλω δε βγάλω άκρη! (Mην ψάχνεις πίνακες ΙΚΑ, έχω)

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε μια δοκιμή με το παρακάτω εξελάκι που χρησιμοποιώ εγώ, αλλά είναι για1 μηχανικό όσον αφορά το ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ, μπορεί να σε βοηθήσει:

 

 

[ATTACH]4599[/ATTACH]

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.