Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Για να μη παιδεύεσαι με το χέρι, μπορείς να δοκιμάσεις και το πρόγραμμα αμοιβών στα εργαλεία του site μου.

Μπορείς να υπολογίζεις αμοιβές, φορολογικά και να βγάζεις, xml για εύκολη υποβολή στο ΤΕΕ και δε θα κοστίσει τίποτα στο γραφείο σου.

 

Στην περίπτωσή σου (αναλυτικός + συμβαατικός) θα πρέπει να προσέξεις ώστε να χωρίσεις τον αναλυτικό με το χέρι με ποσοστά σε κάθε μελέτη (αρχ 100% στατ 30% Υδρ - αποχ 3% παθητική 2% κτλ) και να συμπληρώσεις τους αντίστοιχους προϋπολογισμούς.

Το αρνητικό είναι πως για την προκαταβολή ΙΚΑ δεν υποστηρίζεται ακόμη ο πίνακας 3, όμως αυτό δε σε επηρεάζει πουθενά.

 

(Μου έδωσες ιδέες για βελτιώσεις! Σε επόμενο update θα μπεί επιλογή για συνολικό αναλυτικό και ίσως κάποιος τρόπος ώστε να δηλώνονται πρόσθετα ημερομίσθια)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ όλους. Πήγα σήμερα στην πολεοδομία και με ξέμπλεξαν (κάποιος άλλος υπάλληλος φυσικά). Manolis gon με βοήθησε πολύ το xcell σου. Gousgounis αν ποτέ έρθει νέα άδεια, θα δοκιμάσω το πρόγραμμά σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας. Ερώτηση. γνωρίζει κανείς αν σε νομιμοποίηση πληρωνεται εισφορά σε δήμο ΚΗ'; Το προγραμμα δεν βγάζει αλλα στην πολεοδομία επιμένουν οτι πληρώνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στη ΔΑΠΑΝΗ ΜΕΛΕΤΩΝ ως προυπολογισμού κτιρίου που κατανέμεται στις μελέτες, λαμβάνουμε υπόψη τον προυπολογισμό της Πολεοδομίας με 44,00 ή του ΤΕΕ με 118,00 ;

 

στο πρόγραμμα του Gousgouni υπολογίζεται ο προϋπολογισμός και με 118 και 44, και για την δαπάνη μελετών λαμβάνει υπόψη τον προυπολογισμό των 118.

 

Στα φορολογικά μιας θεωρημένης άδειας που έχω βρει, κάνει ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΡΓΟΥ με 44,00 και με βάση αυτόν τον προυπολογισμό κάνει ΔΑΠΑΝΗ ΜΕΛΕΤΩΝ και κατανέμει τον προυπολογισμό των 44,00 στις μελέτες.

Βέβαια στον Υπολογισμο αμοιβών του ΤΕΕ έχει ληφθεί ως προυπολογισμός, αυτός των 118

 

Το εμπορικό πρόγραμμα που έχω, υπολογίζει τον προυπολογισμό και με 118 και με 44.

 

Τελικά την ΔΑΠΑΝΗ ΜΕΛΕΤΩΝ πώς πρέπει να την υπολογίσω; μήπως την υπολογίζουμε με 44,00 γιατί έτσι θέλει η Πολεοδομία και ας την υπολογίζει το ΤΕΕ με 118;

 

 

Επίσης για τις κρατήσεις ισχύει ακόμα ο προυπολογισμός των 44,00 ή ισχύει τώρα το 118 και για τις κρατήσεις;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Τα φορολογικά (κρατήσεις) που υπολογίζονται μέσω προϋπολογισμού, επειδή δεν υπάρχει υπουργική απόφαση που μετατρέπει το 44 σε 118, υπολογίζονται με τον προυπολογισμό του 44.Ολες οι μελέτες υπολογίζονται με τον προυπολογισμό του 118.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό ήξερα κι εγώ, αλλά μου κάνει εντύπωση που σε θεωρημένη άδεια, η ΔΑΠΑΝΗ ΜΕΛΕΤΩΝ έχει υπολογιστεί με τον προϋπολογισμό των 44. Και σύνταξη προυπολογισμού έχει μόνο με 44.

Το εμπορικό πρόγραμμα που έχω, κάνει σύνταξη προυπολογισμού και με 44 και 118, οπότε μάλλον θα πάω και τους δυο αυτούς προυπολογισμούς για να είμαι σίγουρος

 

 

Τις κρατήσεις σε ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, πρέπει να τις πληρώσω τώρα που έγινε η κατάθεση των χρημάτων ή μπορώ και αργότερα;

Θα τις περάσω στο βιβλίο Εξόδων;

Αν τις περάσω αργότερα θα υπάρχει πρόβλημα που αλλάζει το οικονομικό έτος;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έγινε κατάθεση χρημάτων τότε αυτόματα πληρώθηκε το ΤΕΕ.Το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνεις όποτε θες.Οταν πληρωθεί θα περαστεί και στα έξοδά σου.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά συνάδερφοι. θέλω να καταθέσω φάκελο στην πολεοδομία και το μόνο που μου λείπει είναι η κατάθεση αμοιβών. Έχω εκδώσει κωδικούς πληρωμής από το ΤΕΕ αλλά για φορολογικούς λόγους θέλω καταθέσω το 30% το 2011 να κόψω ΑΠΥ και ΦΕΜ και το υπόλοιπο 70% με την νέα χρονιά. Ρωτάω επηδεί η ΕΤΕ δεν δέχεται μικρότερο ποσό από αυτό που γράφει η εντολή πληρωμής. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω επηδεί η ΕΤΕ δεν δέχεται μικρότερο ποσό από αυτό που γράφει η εντολή πληρωμής. Ευχαριστώ

 

 

Επιτελους και κατι σωστο...!!!!!!!!!!!!!!

 

θα καταθέσεις μονο τις αμοιβές πληρότητας

Τοπογραφικό Αρχιτεκτονικά Παθητική Χρονικό προγραμματισμο

 

δεν γινεται αυτο μεχρι να ανοιξει το προγραμμα αμοιβων....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.