Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το πρόγραμμα του τεε υπολογίζει αμοιβή για την επίβλεψη, αλλά όταν πατάω στην αναφορά το pdf δεν αναφέρεται καμμία εργασία επίβλεψης.

Περνάει προυπολογισμό

Edited by cpt1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eίναι η πρώτη άδεια που εκδίδω και διάβασα τα σχετικά με την προετοιμασία του φακέλου λίγο πρίν τον έλεγχο των φορολογικών για την έκδοση οικοδομικής άδειας.

Μου προέκυψε η εξής απορία. Κατα τον έλεγχο των φορολογικών, είναι υποχρεωτική η προκαταβολή στο ίκα εφ' όσον το έργο δεν θα αρχίσει να ανεγείρεται αμέσως μετά την έκδοση της άδειας, αλλά κανένα χρόνο αργότερα? επίσης στις αμοιβές έχω ορίσει μελέτη-επίβλεψη για τον κάθε μελετητή. Η μελέτη θα πληρωθεί τώρα. H επίβλεψη δεν θα πληρωθεί τώρα αλλά με το πέρας των εργασιών. Οι εισφορές τις και οι κρατήσεις παρ' όλα αυτά πρέπει να πληρωθούν? Πρέπει να ξεκλικάρω τις αμοιβές επίβλεψης από το σύστημα αμοιβών του τεε έτσι ωστε να μην τυπωθούν στις εντολές του ΤΕΕ ή δεν έχει σημασία? ευχαριστω πολύ !!

Link to comment
Share on other sites

1. Προκαταβολή ΙΚΑ πριν τον έλεγχο φορολογικών

2. Θα βγάλεις από το έργο τις επιβλέψεις και θα εκδόσεις εντολή μόνο για τις μελέτες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ..και κάτι ακόμα, η άδεια έχει ακόμα 1μιση μήνα μέχρι την προθεσμία του 9μηνου. Αρχιτεκτονικά πέρασαν, και τον μήνα που έρχεται θα καταθέσει φάκελο για έλεγχο πολ.μηχ. και μηχανολόγος. Το 9μηνο αφορά την κατάθεση όλων των μελετών μαζί με τα φορολογικά ή υπάρχει δυνατότητα τα φορολογικά να περαστούν και μετά το 9μηνο χωρίσ να επιστραφεί η άδεια?

 

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

Πλέον πρέπει να φαίνεται η κατάθεση της αμοιβής για τον έελγχο των φορολογικών;

Δηλαδή απαιτείται κατάθεση στο λογαριασμό μηχανικού της αμοιβής;

Link to comment
Share on other sites

Για τις άδειες δόμησης σίγουρα όχι.Για τις παλιές άδειες για τυχόν συμπληρωματικές αμοιβές μελετών και επιβλέψεων, επειδή το σύστημα του ΤΕΕ άλλαξε υποθέτω πως μπορείς να μην καταθέσεις αμοιβή αλλά μόνο την πληρωμή του ΤΕΕ.Βέβαια μια προσυνεννόηση με το τμήμα φορολογικών της πολεοδομίας ίσως να ήταν καλύτερη ιδέα.Πάντως το θέμα είναι λίγο φλου από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι, πλέον καταθέτουμε μόνο τις εισφορές υπέρ τεε. Και εγώ έτσι ξέρω αλλά αν κάποιος ξέρει κάτι αντίθετο ας το παραθέσει.

Σε μία άδεια που έχω 'ανακαίνισης διατηρηταίας κατοικίας', που ουσιαστικά θα γίνουν μόνο αλλαγές στις όψεις και χρωματισμοί από το πρόγραμμα δε μου υπολογίζονται ένσημα. Εϊναι σωστό? Πρέπει να παώ με ίνακα 2 για το ΙΚΑ?

Και γενικά μπορεί κάποιος να γράψει αναλυτικά με τι φορολογικά πηγαίνουμε πλέον για την έκδοση μίας Ο.Α. και ποιέςείναι οι αλλαγές που έχουν γίνει?

Τι θα ελέγχουν ποιά από τα φορολογικά? Όλα?

Link to comment
Share on other sites

Στις αμοιβες του ΤΕΕ εχω το εργο σε ενδιαμεση υποβολη λογω του οτι εχω βαλει μονο αμοιβες μελετων,

Ο υπαλληλος που κοιτα τα φορολογικα, θα δεχτει το εντυπο του ΤΕΕ σε ενδιαμεση υποβολη επειδη δεν εχει τις υπογραφες του ΤΕΕ, ή πρπει να κανω τελικη υποβολη ωστε να μπουν οι σφραγιδες του ΤΕΕ?

Edited by spsonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.