Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχα κάνει μια μελέτη, για την άδεια που είχε αναλάβει ένας συναδέλφος. Πληρώθηκα τη νόμιμη σύμφωνα με την εντολή πληρωμής, έκοψα ΑΠΥ, και πλήρωσα ΦΕΜ, κρατήσεις σύμφωνα πάντα με τη νόμιμη από την εντολή πληρωμής.

 

Στον έλεγχο των φορολογικών ομως, η Πολεοδομία είπε στον συνάδελφο ότι είχε κάνει λάθος.

Με τη νέα εντολή πληρωμής που έβγαλε η αμοιβή μου τελικά είναι 9 ευρώ λιγότερα απο αυτά που πληρώθηκα.

Έτσι έχω κόψει ΑΠΥ για αμοιβή 9 ευρώ μεγαλύτερη από την τελική εντολή πληρωμής, και έχω πληρώσει εισφορές και ΦΕΜ για αμοιβή 9 ευρώ μεγαλύτερης από την τελική εντολή πληρωμής.

 

 

Μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα στο μέλλον σε κάποιον έλεγχο;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις πληρώσει περισσότερα μη φοβάσαι.Ολοι είναι χαρούμενοι (ακόμα και ο Βενιζέλος γι ιαυτα τα παραπάνω ΦΠΑ, ΦΕΜ)

Link to comment
Share on other sites

έχουμε νέο καθορισμό τιμών μονάδος επιφανείας οικοδομικών έργων ??

 

Από πότε ισχύει;

 

Στον έλεγχο των φορολογικών θα έχω πρόβλημα που πήγα με τις "παλιές τιμές" ;

 

Θα πρέπει τώρα να βγάλω νεο προϋπολογισμό έργου με ΕΤΑ 45 και να τον πάω στην Πολεοδομία ;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Ένα πρακτικό ερώτημα, που σίγουρα θα έχουν αντιμετωπίσει κάποιοι.

 

Τον Δεκέμβριο υπεβαλλα φάκελο και για να περάσω τον έλεγχο πληρότητας, έβγαλα εντολή πληρωμής και έγινε κατάθεση στην ΕΤΕ η νόμιμη αμοιβή και πήρα την απόδειξη κατάθεσης.

Εαν στον έλεγχο των φορολογικών, βρεθεί λάθος και ο υπάλληλος πει ότι η σωστή νόμιμη αμοιβή είναι μικρότερη, τι γίνεται;

 

Θα πρέπει να βγάλουμε νέα εντολή πληρωμής και να γίνει νεα κατάθεση στην ΕΤΕ για να πάρουμε νεα απόδειξη κατάθεσης?

 

μα ετσι θα φαίνεται ότι χρεώσαμε διπλή αμοιβή για τις ίδιες μελέτες και φυσικά το ΤΕΕ θα πάρει διπλή εισφορά

Link to comment
Share on other sites

για τι ποσό μιλάμε;

νομίζω πως περισσότερα θα χάσετε με το να ξανακαταθεσετε

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε καταθέσει περισσότερα δεν κάνουμε καμία κίνηση.Πάνω σε αυτά θα βγούν κα ιοι κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

στον Πίνακα 1 για το ΙΚΑ, πρέπει να λάβουμε υπόψη και τον ακάλυπτο χώρο;

το εμπορικό πρόγραμμα που έχω, δεν τον λαμβάνει υπόψη.

 

Κοιτάω τα φορολογικά δυο άλλων Ο.Α., στην μια περίπτωση, εχει ληθφει ως ακάλυπτος χώρος 400τμ (όσο ήταν τοτε η μέγιση δόμηση) και στην άλλη περίπτωση δεν έχει ληφθεί υπόψη καθόλου ο ακάλυπτος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

κάνω αναθεώρηση οιιοδομικής άδειας για αλλαγή χρήσης η/υ σε κατοικία. Το πρόγραμμα που έχω δεν μου υπολογίζει

1. εισφορά σε ικα, ενώ στον πίνακα 1 υπολογίζονται κανονικά τα ημ/σια. Πως θα υπολογίσω τι πρέπει να πληρωθεί αρχικά στο ικα?

2. το ΚΗ. Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.