Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδεκτή διαφορά εμβαδού μεταξύ τίτλου - τοπογραφικού ως 2%


Recommended Posts

1. πάω να κάνω τακτοποίηση <<χωρίς ο.α>>, για τίς αυθαιρεσίες και μόνο υπέρβασης της αδείας που εχει το ακίνητο, ή πρέπει να μπεί και όλο το ακίνητο το οποίο έχει γίνει βάσει τής άδειας (2008),αλλα επειδη στην νεα καταμέτρηση θα λειπουν  80τ.μ?

Αν το γήπεδο προκύπτει σήμερα <4000 μ², τότε ΟΛΑ τα κτίσματα υπάγονται "χωρίς άδεια"

2. είναι εκτός σχεδίου, και αργότερα (2011) αγοράστηκε και όμορρο μη αρτιο και μη οικοδομησιμο μικρό 250τ.μ. Ομως με αυτό αν είναι ένα το γηπεδο πιάνει την αρτιότητα (αφού μόνο περίπου 80τ.μ λείπουν). Αυτο βοηθάει?

Μπορούν να θεωρηθούν ως ενιαίο, με την προϋπόθεση ότι αφού (το ενιαίο) δημιουργήθηκε μετά την 31-12-03, θα πρέπει να τηρείται ο κανόνας (πρόσωπο σε νομίμως υφιστάμενο δρόμο)

3. στα εκτός σχεδίου ο 4178 δεν δίνει ανοχή 10% ? Σε αυτη την εγκύκλιο νομίζω δεν ξεχώριζε για αρτιότητα!! (3. Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων/γηπέδων που έχουν συμπεριληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξίες εν γένει, οι οποίες είναι εντός της αποκλίσεως του προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας, καθώς και η διόρθωση - τροποποίηση των τίτλων κτήσης για την έκδοση άδειας δόμησης.)

Η απαίτηση αρτιότητας είναι προϋπόθεση για την οικοδομησιμότητα

4.  στην κυριολεξία  όταν εκαναν μαντρα αφηναν και 20cm απο καθε γείτονα (χωρίς να ξέρεις ότι αργοτερα θα χρειαστούν). Μαλιστα το ομορρο ασγοραστηκε γιατι εκεινος εκλεβε αλλο 1 μ, και τελικα αποκαλυφθηκε όταν πήρανη το τοπογραφικό του. Από την μία πλευρά το ομορρο είναι συτγγενικο, μη αρτιο και πρός τα εκει εχει δειχθει στο τοπογραφικο ότι λείπουν τα 80τ.μ. Σε ελεγχο παρόλο την μάντρα δεν μπορούν σε συμφωνία με το όμορρο να πουν ότι πράγματι είναι δικό μας.?

Δεν σε ενδιαφέρει το ιστορικό και μην μπλέκεσαι με αυτά. Η υφιστάμενη κατάσταση μετράει. Αλλιώς, ας γκρεμίσουν τις μάντρες και να τις ξαναφτιάξουν στη σωστή θέση

 

Επίσης, δεν ξέρω αν βοηθάει να θεωρήσεις σήμερα το γήπεδο ενιαίο (μαζί με τα 250 μ²) ώστε να έχει την αρτιότητα, "κάνοντας γαργάρα" την πράξη του 2011.

Σε αυτή την περίπτωση, μπορείς να κάνεις ενημέρωση τοπογραφικού, και υπαγωγή "με άδεια".

Είναι όμως ταρζανιά...(μη νόμιμο)

Εάν όμως στον τίτλο του 2011 αναφέρει ότι το συγκεκριμένο τμήμα (250 μ²) προσαρτάται στο μεγάλο "για βελτίωση της οικοδομησιμότητάς του", τότε είσαι Ο.Κ.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το γήπεδο προκύπτει σήμερα <4000 μ², τότε ΟΛΑ τα κτίσματα υπάγονται "χωρίς άδεια"


 


 


1.και δηλαδη η αδεια και τόσα λεφτα πάνε για πέταμα?


 


 


Δεν σε ενδιαφέρει το ιστορικό και μην μπλέκεσαι με αυτά. Η υφιστάμενη κατάσταση μετράει. Αλλιώς, ας γκρεμίσουν τις μάντρες και να τις ξαναφτιάξουν στη σωστή θέση


 


2.δηλαδη δεν έχω το δικαίωμα να κάνω την μάντρα μου πιό μέσα , αφήνοντας π.χ στον αδελφο μου που είναι όμμορο περισσότερο χώρο, και αν το χρειαστώ να επιβεβαιωσει ότι μου ανηκει? και να τακτοποιήσω με 4813 ότι η μάντρα είναι σε λάθος σημείο?


 


3.Επίσης το ένα όμορρο που είναι τραβηγμένη η μάντρα μου πιό μέσα 20cm είναι αχανές γήπεδο , μη περιφραγμένο. Το ότι είναι η μάντρα μου πιό μέσα δεν μου δίνει το δικαίωμα τα οριά μου να είναι πιό εξω?


Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω πως εφόσον με την υφιστάμενη κατάσταση δεν έχεις αρτιότητα, τότε πας "χωρίς άδεια". Το ότι πληρώθηκαν χρήματα για την άδεια δεν λέει τίποτε. Ας πρόσεχαν (γενικώς).

Μανδρότοιχους μπορείς να κάνεις, για οποιονδήποτε λόγο, εντός της ιδιοκτησίας σου. Όταν όμως είναι πάνω στο όριο, τότε τα πράγματα μπερδεύονται. Είναι σαν να αποδέχεσαι ότι το όριό σου είναι εκεί.

Για να μην το τραβάμε όμως, μπορείς να κάνεις πράξη αναγνώρισης ορίων (δεν μεταγράφεται) με τους όμορους, και να βάλεις τα όριά σου όπου επιθυμείς, αποτυπώνοντας και τις υφιστάμενες εγκαταστάσεις, δέντρα κλπ.

Η λάθος θέση της μάντρας δεν τακτοποιείται με 4178. Εκτός κι αν τη θεωρήσεις ως αυθαίρετη κατασκευή (με αναλυτικό).

Link to comment
Share on other sites

η πράξη αναγνώρισης ορίων τι είναι? και πώς γίνεται? μπορείς να κάνεις μόνο με τούς τρείς διότι ο τεταρτος δεν βρίσκεται?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε περίφραξη όπως σε βολεύει και να δείς πώς βρίσκεται....Πέρα από την πλάκα η περιοχή να φανταστώ δεν έχει κτηματολόγιο έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις τοπογραφικό διάγραμμα (ΕΓΣΑ '87) με πλήρη αποτύπωση και τα όρια εκεί που θέλεις, αφού έχεις συνεννοηθεί με τους όμορους.

Στη συνέχεια πάνε όλοι μαζί στο συμβ/φο και ζητούν (ο δικός σου κυρίως) τη σύνταξη της πράξης, στην οποία συμβάλλοντα (και υπογράφουν) όλοι.

Είναι ένα είδος ιδιωτικού συμφωνητικού (γι αυτό και δεν μεταγράφεται), στο πιο επίσημο.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε περίφραξη όπως σε βολεύει και να δείς πώς βρίσκεται....Πέρα από την πλάκα η περιοχή να φανταστώ δεν έχει κτηματολόγιο έτσι?

oxi δεν έχει κτηματολόγιο.

Αυτα τα 80τ.μ που χάνεις την αρτιότητα για το κτηματολόγιο είναι πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση

Το μόνο πρόβλημα στο Κτημ/γιο είναι οι αποκλίσεις ως προς το εμβαδόν

Αν είναι εκτός ορίων, δεν μπορείς να κάνεις μεταβίβαση αν δεν το τακτοποιήσεις πρώτα (με διόρθωση γεωμ. στοιχείων) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το προβλημα στο κτηματολογιο εκτος απο τις αποκλισεις ως προς το εμβαδον δεν πρεπει να υπολογισουμε και τις αποκλισεις ως προς τη θεση των ορίων του γεωτεμαχιου? (ζωνη συμβατοτητας- αν θυμαμαι καλα το κτηματολογιο δινει μια ζωνη 0.50μ εκατερωθεν του οριου του ΚΑΕΚ)

 

εαν στο εμβαδον που μετρας εσυ με το εμβαδον του ΚΑΕΚ εισαι εντος αποκλισεως του 5%  αλλα μια πλευρα ξεφευγει κατα 1μ απο την πλευρα του ΚΑΕΚ τοτε υποχρεουσαι να πας για διορθωση γεωμ. στοιχειων ωστε να συνεχισεις επειτα την τακτοποιηση των αυθαιρετων 4178??

Edited by soulis13pao
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.