Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΝΟΚ βιβλίο


Recommended Posts

διευθύντρια στην πηγή του χάους.

+1

και ερμηνεύει λέγοντας αυτά που "ήθελαν" να πουν αλλά δεν είπαν, 800 σελίδες για 8 σελίδες νόμου !!!!

post-54574-0-71753300-1393667600.jpg

post-54574-0-97324700-1393667611_thumb.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, λυπάμαι πολύ  για το χάος, αλλά δεν ευθύνομαι εγώ.

Ταλαιπωρούμαι κι εγώ εξ ίσου καθώς προσπαθώ να είναι όσο γίνεται πιο υπεύθυνα αυτά που μεταφέρω στους συναδέλφους. 

Όσο είχα την ευθύνη σας διαβεβαιώνω ότι έκανα πάρα πολλές προσπάθειες και ορισμένες πέτυχαν.

Όμως στη ΔΟΚΚ ήμουν μέχρι το Μάρτιο του 2005,

όπως μπορείτε να δείτε και στο Βιογραφικό μου,

δηλαδή δεν ευθύνομαι για ότι έχει γίνει τα τελευταία 9 χρόνια,

κατά τα οποία άλλαξαν τα πάντα στη νομοθεσία όπως ξέρετε.

΄Πέραν αυτού στα 42 χρόνια που είμαι ενεργός Μηχανικός με συνεχή ενασχόληση ίσως απέκτησα την εμπειρία και σε κάποιο βαθμό τα "εργαλεία" και εξοικειώθηκα  με την "τεχνική" της κωδικοποίησης  και ερμηνείας του χάους.

Ελένη Λεμπέση

Edited by ll313
  • Upvote 10
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

αγαπητη Κυρια,

 

θεωρω οτι,

 

κανενας δεν χρεωνει σε εσας προσωπικά τα τοσα πολλα νομοθετηματα, διευκρινησεις, ε/α, εγκυκλιους, οδηγίες,

και οσα  άλλα "χαωτικά" συμβαινουν τα τελευταια χρονια στην πολεοδομικη νομοθεσια.

 

Απο την πλευρα μου, εχοντας, επανειλημενα, χρησιμοποιησει σαν πηγη πληροφορησης, τα δικα σας γραπτα, θα ηθελα να σας ευχαριστησω

και

θα χαιρομουνα

 

αυτο το μηνυμα "1",  που ειναι στο προφιλ σας,

 

να γινει συντομα...1000 και περισσοτερα...

  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί περάσαν από αντίστοιχες θέσεις με αυτές που κατείχε η συγγραφέας, αλλά δεν βλέπω κανέναν από αυτούς (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) να προσπαθεί μέσω συγγραμάτων ή σεμιναριακής δραστηριότητας να ερμηνεύσει το, γενικώς αποδεκτό, νομοθετικό χάος ώστε να βοηθηθούν συνάδελφοι. Προσωπικά, θεωρώ πως η συμβολή της στην καθημερινή μας τριβή με την πολεοδομική νομοθεσία είναι θετική. Το μόνο σίγουρο είναι πως στην διαμόρφωση της δαιδαλώδους νομοθεσίας μερίδιο έχουν και οι νομοθέτες και οι διάφορες υπηρεσίες και οι μηχανικοί και οι πολίτες, οπότε το βρίσκω λίγο άδικο να προσάπτουμε ευθύνες σε μεμονομένα άτομα...Οπως επίσης, πολύ αμφιβάλλω αν είναι μέσο πλουτισμού η συγγραφή αντίστοιχων βιβλίων και η συμμετοχή σε σεμινάρια.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, λυπάμαι πολύ  για το χάος, αλλά δεν ευθύνομαι εγώ.

Ταλαιπωρούμαι κι εγώ εξ ίσου καθώς προσπαθώ να είναι όσο γίνεται πιο υπεύθυνα αυτά που μεταφέρω στους συναδέλφους. 

Όσο είχα την ευθύνη σας διαβεβαιώνω ότι έκανα πάρα πολλές προσπάθειες και ορισμένες πέτυχαν.

Όμως στη ΔΟΚΚ ήμουν μέχρι το Μάρτιο του 2005,

όπως μπορείτε να δείτε και στο Βιογραφικό μου,

δηλαδή δεν ευθύνομαι για ότι έχει γίνει τα τελευταία 9 χρόνια,

κατά τα οποία άλλαξαν τα πάντα στη νομοθεσία όπως ξέρετε.

΄Πέραν αυτού στα 42 χρόνια που είμαι ενεργός Μηχανικός με συνεχή ενασχόληση ίσως απέκτησα την εμπειρία και σε κάποιο βαθμό τα "εργαλεία" και εξοικειώθηκα  με την "τεχνική" της κωδικοποίησης  και ερμηνείας του χάους.

Ελένη Λεμπέση

 

Αν είστε η κυρία Λεμπέση....γιατί μου κάνει εντύπωση που δεν το γράφετε το όνομα στο όνομα μέλους, σας λέω προσωπικά ότι δεν έχετε ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο να απολογείστε σε κανέναν. Από μέρους μου έχετε απεριόριστη εκτίμηση. 

Edited by nik
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, λυπάμαι πολύ  για το χάος, αλλά δεν ευθύνομαι εγώ.

Ταλαιπωρούμαι κι εγώ εξ ίσου καθώς προσπαθώ να είναι όσο γίνεται πιο υπεύθυνα αυτά που μεταφέρω στους συναδέλφους. 

Όσο είχα την ευθύνη σας διαβεβαιώνω ότι έκανα πάρα πολλές προσπάθειες και ορισμένες πέτυχαν.

Όμως στη ΔΟΚΚ ήμουν μέχρι το Μάρτιο του 2005,

όπως μπορείτε να δείτε και στο Βιογραφικό μου,

δηλαδή δεν ευθύνομαι για ότι έχει γίνει τα τελευταία 9 χρόνια,

κατά τα οποία άλλαξαν τα πάντα στη νομοθεσία όπως ξέρετε.

΄Πέραν αυτού στα 42 χρόνια που είμαι ενεργός Μηχανικός με συνεχή ενασχόληση ίσως απέκτησα την εμπειρία και σε κάποιο βαθμό τα "εργαλεία" και εξοικειώθηκα  με την "τεχνική" της κωδικοποίησης  και ερμηνείας του χάους.

Ελένη Λεμπέση

Εγώ πάλι κυρία Λεμπέση θα σας υπενθυμίσω πως χάος υπήρχε και πριν το 2005 ενώ "απείρου κάλους" απόψεις της ΔΟΚΚ "λουστήκαμε" όλοι οι συνάδελφοι. Ρίξτε μια ματιά στο τμήμα ΓΟΚ του φόρουμ και θα καταλάβετε.

 

 

Προς τους συναδέλφους: μην "ψαρώνετε" με τίτλους. Είστε το ίδιο καλοί αν όχι καλύτεροι και σαφέστατα ποιο "ψημένοι" σε σχέση με τους δημοσίου υπαλλήλους που πέρα από γραμματική ερμηνεία δυσκολεύονται να καταλάβουν το πραγματικό νόημα του οποιοδήποτε νόμου καθώς και τις επιπτώσεις που έχουν οι συνήθως συντηρητικές (sic) απόψεις τους που επιβάλλονται μέσω εγκυκλίων.

 

Από το παραπάνω εξαιρώ φυσικά τον συνάδελφο KF που έχει αποδείξει επανειλημμένο την αξία του εδώ μέσα.

  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, λυπάμαι πολύ  για το χάος, αλλά δεν ευθύνομαι εγώ.

Ταλαιπωρούμαι κι εγώ εξ ίσου καθώς προσπαθώ να είναι όσο γίνεται πιο υπεύθυνα αυτά που μεταφέρω στους συναδέλφους. 

Όσο είχα την ευθύνη σας διαβεβαιώνω ότι έκανα πάρα πολλές προσπάθειες και ορισμένες πέτυχαν.

Όμως στη ΔΟΚΚ ήμουν μέχρι το Μάρτιο του 2005,

όπως μπορείτε να δείτε και στο Βιογραφικό μου,

δηλαδή δεν ευθύνομαι για ότι έχει γίνει τα τελευταία 9 χρόνια,

κατά τα οποία άλλαξαν τα πάντα στη νομοθεσία όπως ξέρετε.

΄Πέραν αυτού στα 42 χρόνια που είμαι ενεργός Μηχανικός με συνεχή ενασχόληση ίσως απέκτησα την εμπειρία και σε κάποιο βαθμό τα "εργαλεία" και εξοικειώθηκα  με την "τεχνική" της κωδικοποίησης  και ερμηνείας του χάους.

Ελένη Λεμπέση

Προς κ. Λεμπέση.

 

Αξιότιμη κυρία,

χαίρομαι που μου δίνεται η δυνατότητα μέσα από το forum αυτό να απευθυνθώ σε σας.

Είμαστε όλοι μηχανικοί που αγωνιζόμαστε να σταθούμε με αξιοπρέπεια στο ύψος της αποστολής του επαγγέλματός μας .

Κάποιοι από μας αναγνωρίζουν και εκτιμούν την προσπάθειά σας να συμβάλλετε με τις γνώσεις σας στην αντιμετώπιση του χάους της πολεοδομικής νομοθεσίας όπως έχει διαμορφωθεί σήμερα.

Θα εκτιμούσαμε όμως περισσότερο αν σαν μηχανικός με μακροχρόνια εμπειρία  και σαν καλή γνώστρια των από έσω διαδικασιών νομοθέτησης να βγείτε και να τοποθετηθείτε στο ότι είναι επιτακτική η ανάγκη για μια ριζική αλλαγή και απλοποίηση της πολεοδομικής νομοθεσίας που να μην επιδέχεται διαφορετικές ερμηνείες και να μην απαιτεί συγγραφή βιβλίων για την κατανόησή τους.

 

Σας ευχαριστώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

da-mi,........Θα εκτιμούσαμε όμως περισσότερο αν σαν μηχανικός με μακροχρόνια εμπειρία  και σαν καλή γνώστρια των από έσω διαδικασιών νομοθέτησης να βγείτε και να τοποθετηθείτε στο ότι είναι επιτακτική η ανάγκη για μια ριζική αλλαγή και απλοποίηση της πολεοδομικής νομοθεσίας που να μην επιδέχεται διαφορετικές ερμηνείες και να μην απαιτεί συγγραφή βιβλίων για την κατανόησή τους.

 

Εμείς μπορεί να εκτιμούσαμε πολλά πράγματα φίλε μου, η διατήρηση όμως αυτής της χαώδους κατάστασης είναι αυτή που αποφέρει τις καλές ψαριές και το ανεκτίμητο κέρδος, όχι κατ' ανάγκη μόνο σε χρήμα, στους κατέχοντες λόγω θέσης, τα κατάλληλα εργαλεία, στους έμπειρους και εξοικειωμένους ψαράδες των θολών νερών, ερμηνευτές και διαχειριστές του χάους που και με την συμβολή τους ίσως, αυτό διαχρονικά δημιουργήθηκε.

Αν γίνει αυτό που λες,........ ''μια ριζική αλλαγή και απλοποίηση της πολεοδομικής νομοθεσίας που να μην επιδέχεται διαφορετικές ερμηνείες'',........ τότε φίλε μου, όλα πάπαλα.

Δεν σου προξενεί εντύπωση το γεγονός ότι έκανε την μοναδική παρέμβαση μόνο τότε όταν απειλήθηκε η επικείμενη ψαριά ή ο τρύγος?

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν σου προξενεί εντύπωση το γεγονός ότι έκανε την μοναδική παρέμβαση μόνο τότε όταν απειλήθηκε η επικείμενη ψαριά ή ο τρύγος?

Ως ....... "αφελής" περιμένω ακόμη μια απάντηση από την κυρία Λεμπέση ....

 

Αν δεν απαντήσει τότε προφανώς ισχύουν αυτά που λες συνάδελφε SIRADRAB!!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, λυπάμαι πολύ  για το χάος, αλλά δεν ευθύνομαι εγώ.

Ταλαιπωρούμαι κι εγώ εξ ίσου καθώς προσπαθώ να είναι όσο γίνεται πιο υπεύθυνα αυτά που μεταφέρω στους συναδέλφους. 

Όσο είχα την ευθύνη σας διαβεβαιώνω ότι έκανα πάρα πολλές προσπάθειες και ορισμένες πέτυχαν.

Όμως στη ΔΟΚΚ ήμουν μέχρι το Μάρτιο του 2005..................

 

 

Αυτό που κάνει εντύπωση είναι το θράσος...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.