Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοίγουν οι τράπεζες - «συγχωνεύονται» τα 60ευρα


Engineer

Recommended Posts

Έτσι είναι. Αν κάνεις με εντολή πληρωμής και μέσω ΤΕΕ πας ταμείο. Εκτός αν αγνοείς τελείως το ΤΕΕ και κάνεις μία απλή μεταφορά από τον πελάτη στο λογαριασμό σου. Το οποίο κάποιοι λένε ότι ισχύει αλλά εγώ προσωπικά ποτέ δεν έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί αυτό δε μπορεί να γίνει μέσω τραπέζης? Ποιός νόμος το απαγορεύει?

 

Αντίθετα υπάρχει νόμος που τιμωρεί όποιον δε δέχεται να πληρωθεί μέσω τραπέζης..

 

Απλά μάλλον πρέπει κάποιος να κάνει αίτηση να κοινοποιηθεί ο λογαριασμός που θα κατατίθενται τα λεφτά και στον οποίο ούτως ή άλλως κατέληγαν τα μετρητά που δίνονταν ως τώρα.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί αυτό δε μπορεί να γίνει μέσω τραπέζης? Ποιός νόμος το απαγορεύει?

 

 

Μιλαμε για αμοιβες μεσω συστηματος ΤΕΕ.

Υπαρχει ολοκληρο (α) θεμα (τα).

Μην τα ξαναγραφουμε και εδω.

Link to comment
Share on other sites

πελατης  πρεπει  να  καταθεσει  στον  επαγγελματικο  λογαριασμο  μου  1000  ευρω  για  αμοιβη  πχ  αυθαιρετου 

μπορει  μονο  μεσω  web  banking  εάν  εχει   ,  αλλα  αυτό  δεν  επιτρεπεται  νομιζω ;;; διοτι  απαιτείται  και  το  τριπλοτυπο 

από  την  τραπεζα  που  πρεπει  να  κατατεθεί  σαν  αποδεικτικο   στοιχειο  στα  δικαιολογητικα  .  ετσι  είναι  ;;;  

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, προσωπικα στο συστημα του Ν4178, ανεβαζω σκανναρισμενο το παραστατικο που εχω εκδοσει, ΑΠΥ ή ΤΠΥ.

Προφανως αν μιλαμε για συναλλαγη ανω των 500Ε, αυτη πρεπει να γινει μεσω τραπεζας.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω  terry

εγω  μεχρι  τωρα  ολες  τις  πληρωμες  τις  περναω  από  ΕΤΕ    η  ερωτηση  είναι  αν  μπορει  να  γινει  μεσω  web   banking 

διοτι  αν  γινεται  αυτό  διευκολυνει  κατά  πολύ  τα  πραγματα  . αν  το  ξερει  καποιος  ;;;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε οταν μιλαμε για πληρωμη αμοιβης με εντολη πληρωμης αυτη πρεπει να γινει με μετρητα.

...

 Και γιατί να πας με εντολή πληρωμής αφού η σχετική υποχρέωση έχει καταργηθεί? (Ο Faethon ή ο ΙΑΣΟΝΑΣ έχουν το σχετικό έγγραφο στο προφίλ τους)

Μια χαρά είναι το e-banking (εσχάτως ανακάλυψα τα οφέλη του), αφού οι αρχές μπορούν να ελέγξουν άνετα κάθε συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας εχει δικαιωμα σε ολα του τα χρήματα άνα πάσα στιγμη... Αυτο με τα cc μονο ο μπαρουφακης θα μπορούσε να το καταφέρει με την ψευτοπαρεα του.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Νομίζεις οτι αν δεν ήταν ο Βαρουφάκης δεν θα υπήρχαν τα cc δηλαδή; Σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου και να ήσουν αν υπήρχε τέτοια εκροή καταθέσεων θα έβαζαν περιορισμούς για να μην καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις οτι αν δεν ήταν ο Βαρουφάκης δεν θα υπήρχαν τα cc δηλαδή; Σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου και να ήσουν αν υπήρχε τέτοια εκροή καταθέσεων θα έβαζαν περιορισμούς για να μην καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα.

Ασε μην ανοίξουμε θεμα γιατι έγιναν τα cc γιατι θα κλείσει και αυτο..

Εγω που δεν εχω e-banking μπορει να μου πει καποιος πως θα πληρώσω το ΤΣΜΕΔΕ το Σεπτέμβριο γιατι αν ειναι απο τωρα να βγάζω 60€ δεν παιζει.. Κατι άκουσα στο γκισέ, δηλαδη;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πας στο γκισέ και κανεις αίτηση για e bank

Ασε που την αίτηση αυτή συνήθως δεν την κάν στα γκισέ αλλα σε υπάλληλο στα γραφεία και δεν εχει ουρά

 

Απλό ε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.