Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαρακτηρισμός δημοτικών-κοινοτικών οδών


Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά έστω οτι ξεκινά ένας δρόμος από οριοθετημένο οικισμό και πηγαίνει νότια σε παραλιακή επαρχιακή οδό με μηκος 2500 μ περίπου

κάπου στη μέση υπάρχει ένας χωματόδρομος , διακλάδωση του κεντρικού δρόμου όπου καταλήγει και αυτός στην επαρχιακή οδό

πως θα τον χαρακτηρίζατε ?

εγώ λέω αγροτικό , διότι ενώνει 2 δρόμους και όχι οικισμό με δρομο ετσι δεν είναι

 

εκτος της επαρχιακης οδου κανένας από τους 2 δρόμους δεν είναι επίσημα αναγνωρισμένος

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τον ονόμαζα απλά χωματόδρομο... προς αποφυγή οποιασδήποτε "παρερμηνείας" από τρίτους

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έστω οτι ξεκινά ένας δρόμος από οριοθετημένο οικισμό και πηγαίνει νότια σε παραλιακή επαρχιακή οδό με μηκος 2500 μ περίπου

κάπου στη μέση υπάρχει ένας χωματόδρομος , διακλάδωση του κεντρικού δρόμου όπου καταλήγει και αυτός στην επαρχιακή οδό

πως θα τον χαρακτηρίζατε ?

εγώ λέω αγροτικό , διότι ενώνει 2 δρόμους και όχι οικισμό με δρομο ετσι δεν είναι

 

εκτος της επαρχιακης οδου κανένας από τους 2 δρόμους δεν είναι επίσημα αναγνωρισμένος

 

 

Εγώ θα τον ονόμαζα απλά χωματόδρομο... προς αποφυγή οποιασδήποτε "παρερμηνείας" από τρίτους

 

βάσει των στοιχείων του gvarth στο 1ο post θα έλεγα δημοτικός (απλός όχι κύριος) υπό τον όρο ότι αποδεικνύεται και η ύπαρξή του και προ του '23 ή δεν αμφισβητείται η ιδιοκτησία του από όμορους

Link to comment
Share on other sites

Στο σχέδιο του οικισμού του 1990 αναφέρεται ως αγροτικός . Σε αεροφωτογραφία του 1945 φαίνεται ένα πολύ μικρό τμήμα του . Μετά ήταν χωράφια . Ο απλός δημοτικός τι απαίτηση έχει σε πρόσωπο ; 45 και αυτός ;

Link to comment
Share on other sites

εκτος της επαρχιακης οδου κανένας από τους 2 δρόμους δεν είναι επίσημα αναγνωρισμένος

 

 

 

Στο σχέδιο του οικισμού του 1990 αναφέρεται ως αγροτικός . Σε αεροφωτογραφία του 1945 φαίνεται ένα πολύ μικρό τμήμα του . Μετά ήταν χωράφια . Ο απλός δημοτικός τι απαίτηση έχει σε πρόσωπο ; 45 και αυτός ;

 

Γιατί να χαρακτηρίσεις κάτι που δεν είναι επίσημα χαρακτηρισμένο; Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με την ιδιοκτησιά; Κατάτμηση;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον συνάδελφο SIGIO. 

Ο δημοτικός δρόμος σημαίνει πως είναι (προφανώς) κοινόχρηστος και άρα στην δικαιοδοσία του δήμου ως προς την συντήρηση κλπ, αυτό καταλαβαίνω εγώ. Τώρα ο δικός σου κάααααποια στιγμή στο παρελθόν αφέθηκε από τους αγρούς για εξυπηρέτηση των διερχομένων και προφανώς με τον καιρό κατέστη κοινόχρηστος όπως οι 95 στους 100 δρόμους σε αγροτικές περιοχές, Οπότε, από την στιγμή που δεν διερευνάς δυνατότητας κατάτμησης ή αρτιότητας σε παρέκκλιση, δεν νομίζω οτι χρειάζεται να το ψάξεις τόσο.

Link to comment
Share on other sites

DIMITRIS80

θεωρητικά βάσει του διατάγματος του 55, εντός της δικαιοδοσίας του δήμου πας κοινόχρηστος (αν είναι και λέω αν γιατί κάποιοι έχουν μεν καταστεί κοινόχρηστοι αλλά αν αποδειχθεί σε δικαστήριο ότι δεν υφίσταντο προ του '29 ή του '23 κατά το αστικό δίκαιο είναι ιδιοκτησία κάποιου από τους όμορους) είναι δημοτικός -και δεν έχει να κάνει αυτό με το αν συντηρείται ή όχι

(έχω "ζήσει" τέτοιες περιπτώσεις)

ΑΛΛΑ

δείτε κι αυτό

ως νομολογία

που παρά τη γενική διάταξη του Ν.3155/1955 απαιτεί χαρακτηρισμό από υπηρεσιακούς παράγοντες... (κατά την κρίση τους)

http://www.nbonline.gr/journals/5/volumes/137/issues/491/lemmas/4641508

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους,
Θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα θέμα που με απασχολεί και όσο προσπαθώ να το λύσω τόσο μπερδεύεται το θέμα.
Έχω ένα αγροτεμάχιο 11.250 τ.μ. το οποίο ενδιαφέρεται να αγοράσει ένας πελάτης μου. Το τοπογραφικό που πήρα στα χέρια μου από τον τοπογράφο του πωλητή του οικοπέδου, το αναφέρει ως εντός οικισμού σε ακτινικό οικισμό, έχει βεβαίωση δασαρχείου και μια υδραυλική μελέτη καθορισμού οριοθέτησης ρέματος. Το οικόπεδο λοιπόν, μετά από έλεγχο της νομοθεσίας διαπίστωσα οτι λόγω ρέματος αποκόπτεται από τον οικισμό. Επίσης, γνωρίζοντας την περιοχή, σκέφτηκα να κάνω αίτηση για να δώ αν είναι γη υψηλής παραγωγικότητας και η απάντηση από την αρμόδια υπηρεσία ήταν θετική. Άρα εκεί που είχα ένα αγροτεμάχιο εντός οικισμού κατέληξα με ένα εκτός οικισμού και ΓΥΠ. Σύμφωνα με τον Ν. 4178, άρθρο 11α, "επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε άλλη διάταξη η χορήγηση έγκρισης δόμησης και άδειας δόμησης σε ακίνητα εντός εκτάσεων Αγροτικής Γης Υψηλής Παραγωγικότητας εφόσον αυτά έχουν πρόσωπο σε εθνικές,επαρχιακές και δημοτικές οδούς ή και βρίσκονται εντός αποστάσεων διακοσίων(200) μέτρων από τον άξονα εθνικών, επαρχιακών οδών και εκατόν πενήντα(150) μέτρων από τον άξονα δημοτικών οδών." Αρα αρκεί να αποδείξω την απόσταση των 150 μέτρων απο Δημοτική οδών για να είναι οικοδομήσιμο. Το ρέμα λοιπόν συνορεύει με το οικοπεδό μου και με δρόμο, ο οποίος είναι εντός οικισμού, αφού απο την αλλή μεριά δεν αποκόπτεται ο οικισμός. Αυτό που κατάλαβαίνω είναι οτι πρέπει να αποδείξω οτι αυτός ο δρόμος είναι Δημοτικός. Στην αρμόδια υπηρεσία του Δήμου, που ρώτησα για να ζητήσω βεβαίωση αρτιοτήτας/οικοδομησιμότητας μου είπαν οτι εγώ πρέπει να τους αποδείξω οτι αυτός ο δρόμος είναι Δημοτικός αλλιώς το οικόπεδο είναι μη οικοδομήσιμο.Ίσως να φανεί γελοία η ερώτηση, αλλά επειδή κάποτε απευθυνόμασταν στο Δήμο για χαρακτηρισμό δρόμου, τώρα που πρέπει να απευθυνθώ για να λύσω αυτό το θεμα?
Επίσης κάποιος στον Δήμο που είναι οτι το οικόπεδο πρέπει να έχει πρόσωπο σε δρόμο προ του 1923? Εγώ αυτό ξέρω οτι χρειάζεται για κατάτμηση, για ποιο λόγο μου το ζήτησε? Έλεγξα τον 270Δ για την εκτός σχεδίου δόμηση,έλεγξα τον Ν.4258, δεν βρήκα κάτι που να με βοηθάει. Υπάρχει κάποιος νόμος που μου διαφεύγει?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Edited by katerinaralli
Link to comment
Share on other sites

δες αυτο

http://www.michanikos.gr/topic/5706-Γεωργική-γη-υψηλής-παραγωγικότητας/?p=689282

 

 

 

και την αναλυση απο τον παυλο στο #286

 

υγ

οσο για αυτο που σου ειπε για το "προσωπο σε δρομο προ 23..."

σωστα το λες...ισχυει μονον για τον ελεγχο της κατατμησης

κατα τα λοιπα...

τα πριν τον 3212 τυφλα χτιζουν...

...λαθος εκανε ο υπαλληλος.

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.