Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Τρύπα στην πλάκα γιά τζάκι


netmind

Recommended Posts

Γειά σας,

Θα ήθελα να υποβάλλω τα εξής ερωτήματα:

 

Μένω στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας και σκοπεύω να τοποθετήσω τζάκι.

 

 

Βγάλε την καμινάδα απο έξω τρυπώντας τον τοίχο....τωρα αμα συνορεύεις δίπλα με άλλη πολυκατοικία και δεν γίνεται δεν εχεις άλλη λύση πέραν της πλάκας

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
ποια είναι τελικα η λύση; :(

Ο αερας βγαίνει απο κατω. υπαρχει περσιδα εξωτερικη.

 

πρέπει να κλείσει το άνοιγμα προς τον εσωτερικό χώρο ή να μπει κλαπέτο όπως ανέφερε και ο συνάδελφος ... μια γυψοσανίδα είναι μάλλον ότι πιο εύκολο, από εκει και μετά μόνο θέμα αισθητικής .

\

(συγνώμη για την καθυστέρηση που καθιστά την απάντηση εκτός τόπου και χρόνου - ξέχασα εντελώς το post)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πρεπει να βγαλεις αδεια!Ειμαι αρχιτεκτων μηχ/κος και πριν απο πολλα χρονια, μιας και μενω στον τελευταιο οροφο(ρετιρε),αποφασισα να βαλω τζακι.Πηγα στην πολεοδομια να ενημερωθω και καποιοι υπαλληλοι που με ξερουν με συμβουλεψαν να φυγω...,για να αποφυγω την διαδικασια εκδοσης αδειας.Μου ευχηθηκαν ομως να μην βρεθει καποιος καλοθελητης...,ο οποιος και βρεθηκε.Σταματησα τις εργασιες,εχοντας κανει το σπιτι γιαπι και εβγαλα την αδεια σε 6 μηνες!Με αναλυτικο προυπολογισμο-εσωτερικες διαρρυθμισεις και ελεγχο στατικης επαρκειας για την τρυπα της πλακας,ενσημα στο ΙΚΑ κ.λ.π.

Καλη επιτυχια και καλη συνεχεια

 

Καλησπέρα! Συγγνώμη, δεν ισχύει το ΦΕΚ 114, αρ 1, παρ. 3. ιβ; Η κατασκευή εστίας και τζακιού δεν θεωρείται εργασία δόμησης μικρής κλίμακας;

Πελάτης θέλει να βάλει τζάκι στο σπίτι του, στον τελευταίο όροφο, και έχω σκοπό να το πάω με μικρής κλίμακας, λάθος;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε διαμέρισμα 5ου ορόφου οι ιδιοκτήτες θέλουν να τρυπήσουν την πλάκα οροφής του 5ου και του 6ου για να τοποθετήσουν καμινάδα για τζάκι. Υπάρχει πρόβλημα για την στατικότητα της πλάκας.Εγώ θεωρώ ότι μια οπή 35χ35 δεδομένου ότι δεν θα γίνει κοντά στους κόμβους δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα. Τι παραμέτρους πρέπει να λάβω υπόψιν μου ?

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα, συγνώμη... Κοίταξε, η περιοχή κοντά στον κόμβο δεν έχει κάτι κακό. Έχει πιθανότατα μικρότερη ένταση από άλλες θέσεις τις πλάκας και είναι ένα μέρος στο οποίο γενικά δεν πειράζει το να κόψεις οπλισμούς. Φυσικά αν από την άλλη έχει εξώστη, κόβεις και τον άνω οπλισμό του εξώστη, πράγμα που πρέπει να το αξιολογήσεις. Φαντάζομαι ότι έχεις ξυλότυπο στα χέρια σου... Προφανώς δεν υπάρχει γενικός κανόνας, κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της. Από μεριάς μου, προσοχή σε τυχόν ξέμπαρκα σίδερα δοκών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το πιο δύσκολο του εγχειρήματος είναι η αποκατάσταση της στεγάνωσης

 

και ακόμη πιο δυσκολο η αδειοδότηση

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πλέον τα κατάλληλα υλικά, ο σωστός εξοπλισμός και το πιο δύσκολο είναι τελικά η άδεια...μπράβο Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.