Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η μονη διαφορα του να προλαβω να πληρωσω φεμ τωρα αντι να το πληρωσω μετα τη πρωτοχρονια του 2016 ειναι στο εκκαθαριστικο οπου θα παρω πισω το φορο στο επομενο εκκαθαριστικο και οχι στο μεθεπομενο...σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Η μονη διαφορα του να προλαβω να πληρωσω φεμ τωρα αντι να το πληρωσω μετα τη πρωτοχρονια του 2016 ειναι στο εκκαθαριστικο οπου θα παρω πισω το φορο στο επομενο εκκαθαριστικο και οχι στο μεθεπομενο...σωστα??

 

NAI

Link to comment
Share on other sites

NAI

 sothris

Για να καταλαβω...

ενα μια δουλεια μεσα στο 2015.

αν πληρωθω το 2015 πρεπει (κανονικα) να πληρωσω ΦΕΜ μεχρι τελος του 2015

μπορω ομως να το πληρωσω το 2016 αλλα θα "χρεωθει" για το οικον. ετος 2016 (το 2017)

δεν εχω προστιμο ή κατι αλλο ..επειδη δεν το πληρωσα το 2015...σωστα?

αν δεν το πληρωσω καθολου (ουτε 2015 ουτε 2016)θα εχω καποια επιπτωση? δεν θα φορολογηθω κανονικα για ολο αντι να αθαιρεθει το ΦΕΜ?

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις δήλωση ΦΕΜ 2016 το πληρώνεις, πώς θα προκύψει πρόστιμο? Ίσως μόνο αν σε ενδεχόμενο έλεγχο, η απόδειξη του εισοδήματος όπου καταχωρείς το όνομα του πελάτη που είναι π.χ. το 2015, ταυτοποιηθεί με το όνομα πελάτη/ιδιοκτήτη της δήλωσης ΦΕΜ του 2016. Τώρα αν θεωρείται ως εκπρόθεσμη μια τέτοια απόδειξη που αφορά Ν.4178/13 είναι συζητήσιμο για το αν απιτείται κιόλας ΦΕΜ. Αν πούμε πως με τον ηλεκτρονικό κωδικό που παίρνει μια δήλωση 4178 θεωρείται ότι θεωρούνται και τα σχέδια από δημόσια αρχή ή ότι όταν θα τα υποβάλουμε ηλεκτρονικά μέχρι και του χρόνου αυτό είναι σημαίνει και θεώρηση είναι θέμα που δεν υπάρχει απάντηση. Καλό είναι να πληρώνεται ΦΕΜ εντός του ίδιου έτους που κόβεται η απόδειξη, ούτως ή άλλως θα πληρωθεί αυτός ο φόρος.

Link to comment
Share on other sites

 sothris

Για να καταλαβω...

ενα μια δουλεια μεσα στο 2015.

αν πληρωθω το 2015 πρεπει (κανονικα) να πληρωσω ΦΕΜ μεχρι τελος του 2015  ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

μπορω ομως να το πληρωσω το 2016 αλλα θα "χρεωθει" για το οικον. ετος 2016 (το 2017)  ΜΠΟΡΕΙ

δεν εχω προστιμο ή κατι αλλο ..επειδη δεν το πληρωσα το 2015...σωστα? ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΦΟΥ Ο ΦΕΜ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ κλπ ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΡΧΗ. ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.

αν δεν το πληρωσω καθολου (ουτε 2015 ουτε 2016)θα εχω καποια επιπτωση? δεν θα φορολογηθω κανονικα για ολο αντι να αθαιρεθει το ΦΕΜ?

Link to comment
Share on other sites

Για ρύθμιση Ν.4178/13 και ΠΕΑ για το ίδιο διαμέρισμα έχω κόψει μία απόδειξη, κάνω μία δήλωση ΦΕΜ?

Μμμ, θα μπορούσε, αλλά στα τμ τι γίνεται, η τακτοποίηση αφορά 1,60 τ.μ. ενώ το πιστοποιητικό όλο το διαμέρισμα 68τ.μ.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Για ρύθμιση Ν.4178/13 και ΠΕΑ για το ίδιο διαμέρισμα έχω κόψει μία απόδειξη, κάνω μία δήλωση ΦΕΜ?

 

 

Ρωτήστε το ΤΕΕ , αν η διαδικασία αυτή αποτελεί  "ΘΕΩΡΗΣΗ " από δημόσια αρχή .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.