Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανατροπή όρων δόμησης εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Συνάδελφοι

Σχετικά με τον παραλογισμό αυτών που νομοθετούν, όπως μου είχε πει ο πατέρας μου παλιότερα (πολύ πολύ παλιότερα, δεκαετία του 60) για να εισπράξεις τη σύνταξή σου έπρεπε να προσκομίσης βεβαίωση ότι "ευρίσκεσαι εν ζωή".

Υ.Γ. φοβάμαι ότι θα έπρεπε να το αναρτήσω στα ανέκδοτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπορει να μου πη καποιος γιατι φωναζουμε?αφου το ΤΕΕ (δηλαδη εμεις) προτείνει

Μέχρι τότε, κατάργηση των παρεκκλίσεων και περιορισμός της εκτός σχεδίου δόμησης

η καταργηση λοιπων των παρεκλισεων της εκτος σχεδιου δομησης ειναι θεση του ΤΕΕ.

H κατι διαβασα λαθος?

http://teeapologismos10.wordpress.com/category/%cf%83%ce%b7%ce%bc%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ac-%ce%b8%ce%b5%cf%83%ce%bc%ce%b9%ce%ba%ce%ac/%ce%ba%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%bf%ce%bb%cf%8c%ce%b3%ce%b9%ce%bf/

ΥΓ θα ηθελα το ΤΕΕ να μας πη ,τι θα πη στον φουκαρα που αγορασει ενα οικοπεδο εκτος κατα παρεκλιση σημερα(με 300.000 πχ ευρω) ,και αυριο εισακουσθουν οι θεσεις του και δεν μπορει να οικοδομησει και η αξια του πεσει στις 10.000.

ΥΓ2 καπως ετσι φθασαμε στα πανακριβα οικοπεδα σημερα.με τον περιορισμο και ξανα περιορισμο κοκ κοκ τοσο εντος οσο και εκτος.

θυμαμαι καποιον του ΤΕΕ που αφου εχτισε την βιλαρα του καθυπερβαση τοσο των οροφων οσο και των τμ σε εκτος σχεδιου περιοχη ,εβγαινε και ελεγε να περιοριστει η εκτος σχεδιου διοτι θα καταστραφει το περιβαλον.φθανει πια ελεγε.....

Link to comment
Share on other sites

p.varvaris:

Ως προς την πρόσκληση που διατυπώνεις, «Όποιος ζει στην Ελλάδα και νομίζει πως δεν τον αφορούν τα παραπάνω να μας πει πώς το κάνει», θα συμφωνήσω 100% επειδή πάντα ο διάλογος, η συζήτηση, η κατάθεση απόψεων, ο προβληματισμός και οι διεκδικήσεις και στάσεις που απορρέουν είναι που προχωράνε την υπόθεση. Κάποιοι θα βρεθούν στη συνέχεια να πάρουν τις Αποφάσεις. Συμφωνώ λοιπόν, ζητώντας και εγώ από τους συναδέλφους σε αυτό το δημόσιο φόρουμ να τοποθετηθούν…

 

Σε τι να τοποθετηθούμε? Στο μπάχαλο?

Σας διαβάζω όλους μέρες τώρα και προσπαθώ να ''κρατήσω'' ανενεργό το έλκος του δωδεκαδάκτυλου μου συμφωνώντας με τον GRTOPO..''το να ασχολείσαι με τα εδώ τεκταινόμενα και να τα συγκρίνεις με τα δεδομένα έξω..... ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ!!!''

Θα σας αναφέρω προσωπική τραυματική εμπειρία από τις πρώτες, γιατί μετά ακολούθησαν πολλές άλλες.

Το έτος 1985 επι υπουργίας κάποιου κ. Ποτάκη (υπ. Γεωργίας ή ΥΠΕΧΩΔΕ, δεν θυμάμαι πλέον), ενεργοποιήθηκε διάταξη για όλη την επικράτεια, για όλα τα εκτός σχεδίου, που έλεγε ότι αν δεν ήσουν κατά κύριο επάγγελμα αγρότης δεν μπορούσες να οικοδομήσεις σε εκτός σχεδίου. Θα έπρεπε και να αποδείξεις μάλιστα ότι πράγματι είχες ανάγκη μιας οικίας ή άλλου κτίσματος σύμφωνα με τις αγροτικές σου ανάγκες. Ο πελάτης και φίλος μου ήταν μεγαλολογιστής, το γήπεδο του 9 στρέμματα με δρόμο-πρόσωπο, αρτιότητα και οικοδομησιμότητα και ωραία θέα πρός την λίμνη Βόλβη και λόγω των σεισμών το είχε πάρει και φτηνά. Μας ήρθε από εκεί που δεν το περιμέναμε.

Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB, αυτό για τη διάταξη του 1985 δεν το έχω ακούσει ξανά (ήμουν φοιτητής τότε), ούτε έχω συναντήσει πουθενά κάποια τέτοια -έστω ανενεργή- διάταξη. Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες;

 

Ως προς το θέμα της πρόσκλησης για συζήτηση της κατάστασης, διαφωνώ με την άποψη πως επειδή είναι μπάχαλο και παλιοκατάσταση δεν πρέπει να τη συζητάμε… Ίσως να φτάσαμε ως εδώ και γι’ αυτό το λόγο…

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να ήταν διάταξη του 1985 όπως την αναφέρεις. Απλά τότε ενεργοποιήθηκε.

Αν θυμάμαι καλά, ο κ. Ποτάκης τότε, ενεργοποίησε υπάρχουσα διάταξη αγροτικής νομοθεσίας μάλλον (αγρών εκτός σχεδίου φυσικά), που τότε έκανε πάταγο. Δεν μιλάμε για θέμα διάρκειας (της διάταξης) 10-15 ημερών, αλλά μηνών. Εγώ είχα έτοιμη την άδεια για κατάθεση στην Πολεοδομία Λαγκαδά τότε, και λόγω κ Ποτάκη, κούκου-γιόκ. Είχα φάει τα σωθικά μου τότε να ξεμπλέξω την υπόθεση αλλά με τίποτα. Τελικά μετά από μήνες, φίλος μου και συνάδελφος έβγαλε αυτή την άδεια με τον δικό μου φάκελο. Εγώ τα είχα παρατήσει γιατί συχάθηκα την κατάσταση και δεν ασχολήθηκα με το επάγγελμα για τα επόμενα 2-3 χρόνια, αυτά.

Τώρα για την συζήτηση τι να πω. 2010-1985=25 χρόνια, και ακόμα γράφουμε κατεβατά για πράγματα αυτονόητα. Κάνανε μια νομοθεσία-χάος σαν τα μούτρα τους και όλοι τρέχουμε να ξεκαθαρίσουμε τι είναι το ένα και τι είναι το άλλο, με άπειρες ερμηνείες-γνώμες, σχόλια και εικασίες. Αντί να ασχοληθούμε με το επάγγελμα και την ουσία της πράξης χανόμαστε σε άχρηστες αποφάσεις, εγκυκλίους και δεν συμαζεύεται. Για το, γιατί φτάσαμε ως εδώ, υπάρχουν πολλές ερμηνείες αλλά αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δεν πάμε και παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ήταν κάτι σαν τα τωρινά με τις ΝΕΧΩΠ που συζητούνται σε άλλα νήματα.

 

Για τις συζητήσεις: Νομίζω είναι επίκαιρες επειδή μάλλον μαζί τις ρυθμίσεις για τους ορκωτούς μηχανικούς και το νέο ΠΔ για τους οικισμούς, το ΥΠΕΚΑ σε 1-2 μήνες θα βγάλει για "διαβούλευση" ρυθμίσεις για την εκτός σχεδίου, ίσως στο χωροταξικό για τις παράκτιες, όπου πιθανόν να ενσωματώνονται και οι απόψεις του ΣτΕ που συζητάμε εδώ.

 

Εγώ πάντως είμαι περίεργος να δω πώς θα προσπεράσουν τη "νόμιμη προσδοκία" των αποφάσεων του ΕΔΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδερφοι. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα αλλά θα ήθελα να με ενημερώσετε για την εγκυρότητα της παρακάτω πληροφορίας. Αληθεύει πως προωθείται νομοσχέδιο της κυβέρνησης για αύξηση των ορίων αρτιότητας για τις εκτός σχεδίου περιοχές στα 12 στρέμματα.:confused: Έχει κάποιος πληροφόρηση για το συγκεκριμένο θέμα:confused:

-------------------------------------------------------------------------------------------

Καμία τοποθέτηση επί του θέματος? Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει γιατί αν έχει ισχύ η συγκεκριμένη πληροφορία και δεν είναι ράδιο αρβύλα την κάτσαμε!!!

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλοι και συνάδελφοι,

το θέμα που συζητάμε εδώ, είναι μια ακόμη χαρακτηριστική εικόνα του άξιου μόνο για κατάργηση ελληνικού κράτους. Έχουμε στήσει, όλοι μαζί ένα φοβερό σύστημα, που χτίζουμε παράγραφο - παράγραφο και τόμο επί τόμο κάτι που έπρεπε να είχε περιγραφεί μέσα σε 10 σελίδες. Η πολεοδομική νομοθεσία δεν θα έπρεπε να ξεπερνά τις 10 σελίδες, ασφαλώς να υπάρχει μόνο δόμηση εντός σχεδίου (ούτε οικισμοί, ούτε εκτός κλπ.) και αυτό μπορεί να γίνει αύριο το πρωΐ. Δεν είναι δυνατόν ο κάθε υπουργός και διευθυντής να βγάζει κάτι εμπνευσμένο, το υπουργείο να ερμηνεύει, τα δικαστήρια να νομοθετούν 30 χρόνια μετά την ισχύ του νόμου, και όλο αυτό να το θεωρούμε νομοθετικό πλαίσιο. Ας πονέσει όσο θέλει η άμεση κατάργηση των πάντων. Θα μας μείνουν στο ράφι όλες οι μελέτες που συντάσσουμε τώρα, αλλά δεν υπάρχει άλλη διέξοδος. Όσο για τους ξένους που αγόρασαν εκτός σχεδίου, θα έλεγα, με κάποια επιφύλαξη, καλά να πάθουν˙ επιτρέπεται και στην πατρίδα τους η εκτός σχεδίου δόμηση με τους όρους που γίνεται στην Ελλάδα; απλά βρήκαν εδώ το μπάχαλό μας και μπήκαν μέσα και αυτοί. Αλλά αυτά παθαίνεις όταν ανακατευτείς με γουρούνια: λερώνεσαι...

 

Παρακαλώ εάν είστε συνάδελφος, αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Ευχαριστώ GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

mvarc

τα προβλήματα απο την πολυνομία στο χώρο της τεχνικής και όχι μόνο νομοθεσίας έχουν καταγραφεί και έχουν συζητηθεί στο φόρουμ

δεν μπορούμε όμως να φθάνουμε σε γενικούς αφορισμούς 'να καταργηθεί το ελληνικό κράτος'

πράγματι η Ελλάδα διέρχεται χρονία κρίση που εξελίσσεται σε σήψη,δεν είναι όμως κρίση θεσμών απλά χρειάζονται καλύτεροι πολίτες που θα διασφαλίζουν με την ενεργό συμμετοχή τους την αντικειμενικότητα,την ισονομία,την ενιαία αντιμετώπιση,την επιστημονική-τεχνική ορθότητα και τέλος την κοινωνική υπευθυνότητα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Μπά, εγώ θα έλεγα ότι ως χώρα έχουμε χρόνια σήψη που εξελίσσεται σε κρίση ταυτότητας πλέον.

Τελικά ο κόσμος που αγόρασε αγροτεμάχια εκτός σχεδίου, με δηλώσεις μηχανικών επι των τοπογραφικών ότι αυτά είναι άρτια και οικοδομήσιμα ως προυφιστάμενα του Ν-3212/03 ΦΕΚ-308/Α/31-12-03 χωρίς την απαίτηση αναγνωρισμένου δρόμου 25μ, τι γίνεται?

Οι μηχανικοί που κάνανε αυτές της δηλώσεις τι συνέπειες θα έχουν?

Γενικά πιστεύω ότι οι δηλώσεις μηχανικών του Ν-651 επι των τοπογραφικών θα πρέπει να καταργηθούν.

Να δηλώνει ο μηχανικός τι?

Αφού κάθε θαύμα εδώ στην Ελλάδα διαρκεί 3 μέρες μόνο γιατί να επωμίζεται ευθύνες και να τον τρέχουν στα δικαστήρια για αποζημιώσεις?

Τελικά τι ισχύει σήμερα μετά την Απόφαση του ΣτΕ-551/08?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.