Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ε.Σ. Μηχανικό


giannisp

Recommended Posts

Και εγώ φυσικά δεν μπορώ να αποτελέσω εξαίρεση - άκου εκεί Μηχανικό ! Τι πολυτέλεια είναι αυτή ; Χα ! Πληροφορική τελιώνεις , σε βάζουν ναρκαλιευτή , μηχανικός τελειώνεις , σε βάζουν κτηνίατρο και δε ξέρω-γω τι άλλο !

Έτσι και εγώ , γενναίοι μου , κρίθηκε από τους ασύγκριτα πιο έξυπνους από εμένα στο ΓΕΣ , ότι αποδίδω καλλύτερο στο (αθάνατο) Πεζικό .

Θυμάμε , σε κάποια φάση πήγα ΛΥΒ στο Νευροκόπι (παρέα με τις αρκούδες ! ) . Μου σφήγγει το χέρι ο στρατηγός , και μερωτάει : "Και εσένα παιδί μου , πως δεν σε πήγανε στο Μηχανικό ;" . "Σάμπως ξέρω και εγώ ;" , του απαντάω !

Link to comment
Share on other sites

2006 Β' ΕΣΣΟ ή κατά κόσμον γνωστότερη ως 295

 

ΚΕΜΧ --> ΣΜΧ για εκπαίδευση πλωτών --> 724 ΤΜΧ (Τοξότες Ξάνθης) --> 732 ΔΣΕ (Ξάνθη)

 

Τι σου κάνει η άτιμη εντοπιότητα...

Link to comment
Share on other sites

2003 Α ΕΣΣΟ (σειρά 282 .. αν δεν κάνω λάθος)

 

ΚΕΜΧ Ναυπλιο > Υ.Ε.Α - Λουτράκι > 7ος ΛΜΧ -Προβατώνας > 21 ΛΜΧ -Σκύδρα !!!

 

έλα ρε!!!!

Τι μας λες και μου είπαν για σένα και δεν σε θυμάμαι :D :D

 

Εγώ

 

ΚΕΜΧ Ναυπλιο (όμορφα- σπαστικά)> Ρόδος (σπαστικά!) > Πεδίο βολής Κρήτης (πανέμορφα- σαν να είχα απολυθεί..-εμ αμα είσαι κοντά στην αεροπορία..)

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΗ, τι μου θύμησες τώρα.

ΠΒΚ 14 μήνες ,την αρχαία εποχή, σειρά δεν λέω γιατί θα τρομάξουν μερικοί.

Σμηνίας Πυρασφαλείας στο στρατωνισμό, επιλοχίας στο λόχο εφοδιασμού και γραμματέας στο διευθυντή ΚΔΜ στη 115ΠΜ.

Άσε που παρά λίγο να μείνω στα Χανιά. Η κυρά Μαρία Κ.... που είμαστε μαζί στο γραφείο του κλαδάρχη ήθελε ντε και καλά να με παντρέψει εκεί !!!!

Παρά τις 18 ημέρες φυλακή που εισέπραξα από το ΠΒΚ οι αναμνήσεις μου είναι καλές.

Στόχος μου να επισκευθώ ξανά τα Χανιά και φυσικά να περάσω και από το ΠΒΚ.

Link to comment
Share on other sites

έλα ρε!!!!

Τι μας λες και μου είπαν για σένα και δεν σε θυμάμαι :D :D

 

Θα σου στείλω photo με όλη την 3η ΔΡΙΑ !!!!! :D :D :D :D

 

(εγώ έφυγα νωρίς - πήγα ΥΕΑ)

Link to comment
Share on other sites

2005 Γ ΕΣΣΟ 292 ΚΕΜΧ (1ος ΛΕ 3η Δρια) -ΛΟΥΤΡΑΚΙ (νωρίς ΥΕΑ) - 21 ΛΜΧ Κομοτηνή (@SQRTGR ήμασταν μαζί μάλλον) -Κοζάνη Α'ΣΣ

Link to comment
Share on other sites

2006 Α' ΕΣΣΟ (Κοινώς 294)

το ταξιδι μου ειχε ως εξης:

 

Ναυπλιο 2,5 μηνες

 

Λουτρακι ΣΜΧ - πλωτα και βαρκαδα στον Ισθμο...

 

31 λΜΧ Δορισκος Φερων, Εβρος. 5 μηνες εκει στο στρατοπεδο ηταν μαυροσκουφηδες και συμφωνα με τον μυθο(;) υπαρχει ακομα εκει το αρμα που μπουκαρισε το '73 στο Πολυτεχνειο και το λεγαμε για πλακα και οργη ταυτοχρονα "φοιτητη". φυλακιο Πεταλο (μια χαρα αραχτοι) και φυλακιο στη γεφυρα Κηπων (ανταλλασσαμε τσιγαρα με τα συμπαθεστατα τουρκακια)... Δικας Μιμικος, εννοειται σκινακια και πλωτα στο ποταμι με καυσωνα και ατελειωτο κουνουπι...

 

τέλος απολυθηκα απο την ΣΤΕΑΜΧ(Γουδι, Αθηνα)...

 

Το μονο που αξιζε απο την ολη φαση η γνωριμια και η παρεα με τους αλλους φανταρους, ειδικα στα φυλακια του Εβρου...

Link to comment
Share on other sites

2006 Α' ΕΣΣΟ (Κοινώς 294)

το ταξιδι μου ειχε ως εξης:

 

Ναυπλιο 2,5 μηνες

 

Λουτρακι ΣΜΧ - πλωτα και βαρκαδα στον Ισθμο...

 

31 λΜΧ Δορισκος Φερων, Εβρος. 5 μηνες εκει στο στρατοπεδο ηταν μαυροσκουφηδες και συμφωνα με τον μυθο(;) υπαρχει ακομα εκει το αρμα που μπουκαρισε το '73 στο Πολυτεχνειο και το λεγαμε για πλακα και οργη ταυτοχρονα "φοιτητη". φυλακιο Πεταλο (μια χαρα αραχτοι) και φυλακιο στη γεφυρα Κηπων (ανταλλασσαμε τσιγαρα με τα συμπαθεστατα τουρκακια)... Δικας Μιμικος, εννοειται σκινακια και πλωτα στο ποταμι με καυσωνα και ατελειωτο κουνουπι...

 

τέλος απολυθηκα απο την ΣΤΕΑΜΧ(Γουδι, Αθηνα)...

 

Το μονο που αξιζε απο την ολη φαση η γνωριμια και η παρεα με τους αλλους φανταρους, ειδικα στα φυλακια του Εβρου...

Τι με λές τώρα..... ΔΕΑ (ΜΧ) 8 μήνους στο ευαγές φυλάκιο των Κήπων..... και κάτι ψιλά στο Πέταλο....αξέχαστες εποχές... Εκείνα τα δέντρα (κυπαρίσσια αν θυμάμαι καλά-98 ΣΤ σειρά βλέπεις) δίπλα από την σκάλα που οδηγεί στον ξενώνα υπάρχουν ακόμα (με τα χεράκια μου τα φύτεψα)?

Τα τρελλά νούμερα των πεζικάριων με τις 9ωρες και 12ώρες σκοπιές καθημερινά εξακολουθούν?

-Μετά άλλαξα τροπάριο και πήγα να αράξω Β'ΣΣ/ΔΜΧ-Βέροια. Το αίσθημα βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.