Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφαίρεση υποστυλώματος από ιδιοκτήτη


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι

Δεν θέλω να γίνω εριστικός, ούτε να προσβάλω κανέναν, αλλά όταν ακούω ότι συνάδελφος προβαίνει (ή πρόκειται να προβεί) σε κοψίματα κολωνών ύστερα από συμβουλή εργολάβου μεταλλικών κατασκευών (δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον συγκεκριμμένο κλάδο) μελαγχολώ.

Δεν έχουν άδικο όσοι θεωρούν τον μηχανικό απλώς διακοσμητικό στην οικοδομή και βάζουν τη γνώμη (=γνώση) μας μετά και τη γνώμη του τελευταίου μάστορα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Απλά συμβουλεύτηκε κάποιον εργολάβο μεταλλικών κατασκευών και του προτείνε αυτή την στήριξη αντι της κολώνας.

 

Είναι οι κλασικές απόψεις "εργολάβων" οι οποίοι ενώ δεν έχουν ούτε δικαίωμα υπογραφής επομένως ούτε και ποινικές ευθύνες προτείνουν αλλά και επηρεάζουν αποφάσεις οι οποίες μπορεί και να είναι επικίνδυνες.

 

Επί του θέματος φίλε μου εάν δεν «τρέξεις» τον φορέα για να δεις την «νέα» του συμπεριφορά δεν μπορείς να προτείνεις ούτε να διαστασιολογήσεις τις τυχόν «νέες» παρεμβάσεις.

 

Συνάδελφοι

Δεν θέλω να γίνω εριστικός, ούτε να προσβάλω κανέναν, αλλά όταν ακούω ότι συνάδελφος προβαίνει (ή πρόκειται να προβεί) σε κοψίματα κολωνών ύστερα από συμβουλή εργολάβου μεταλλικών κατασκευών (δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον συγκεκριμμένο κλάδο) μελαγχολώ.

Εγώ πάλι φίλε μου εξοργίζομαι. Είναι διαφορετικό να συμβουλεύεσαι κάποιον επαγγελματία για ένα πρόβλημά σου και διαφορετικό να υλοποιείς αυθαίρετα και επικίνδυνα επεμβάσεις για τις οποίες ευθύνεται κάποιος άλλος και όχι "αυτός που τα προτείνει", αλλά ούτε και «αυτός που τα υλοποιεί».

Link to comment
Share on other sites

ειναι αρκετά μεγάλη η διαφορά να υπάρχει η κολώνα και να κοπεί και διαφορετικό να μην γίνει εξαρχής..

στην πρώτη περίπτωση δεν μπορεί να προβλεφθεί εύκολα η νέα συμπεριφορά του κτιρίου, καθώς θα προκληθούν αρκετές ανακατανομές στην έντασή του...

στην δεύτερη περίπτωση είναι πιο εύκολα τα πράγματα, μπορείς να υπολογίσεις με τον κλασικό τρόπο ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην ακούω για υπολογισμούς γιατί εκνευρίζομαι!

Θέλετε να σας το υπολογίσω και να βγεί?

Θέλετε να σας το υπολογίσω και να αστοχήσει?

Τι αγκύρια έβαλε?

σε πόσο βάθος?

Με ρητίνη η χωρίς?

Οι οπές καθαρές?

Ο χάλυβας τι ποιότητας είναι?

Πόσο συνεργάζεται με το σκυρόδεμα?

Το σκυρόδεμα πως είναι?

 

Συνάδελφε απάντηση δεν μπορείς να δώσεις, ας δώσει ο εργολάβος.

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελλαθούμε εντελώς ;

 

Για τι υπολογισμούς και με τι παραμέτρους συζητάμε ;

 

Άλλος παίρνει πρωτοβουλία (με το έτσι μου αρέσει) και άλλος φέρει την ευθύνη ;

 

ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ... χθές προτείνω κι' εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισμούς ας κανει αυτός που έδωσε αυτή την λύση. Δεν εξετάζω αν είναι ή όχι σωστή και επαρκής. Ο ΜΟΝΟΣ που μπορεί να αλλάξει κάτι σε μια μελέτη είναι ο μηχανικός (επιβλέπων σε συνεννόηση με τον μελετητή). Οπωσδήποτε παραίτηση του επιβλέποντα και ας κάνει επίβλεψη και να πάρει την ευθύνη όποιος δεν εφάρμοσε την μελέτη. Ο ιδιοκτήτης προφανώς θεωρεί ότι είναι επαρκέστερος από τον επιβλέποντα μηχανικό, οπότε ας απευθυνθεί σε αυτόν. Δυστυχώς όταν μου είχαν τύχει τέτοιες περιπτώσεις δεν είχα την προνοητικότητα να τις καταγράψω με κάμερα. Θα έπεφτε πολύ γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο αρχιτέκτονας μελετητής και κατασκευαστής , όταν μελέτησε το έργο δεν υπέδειξε τις θέσεις των υποστυλωμάτων στον στατικό του ?

Δεν τα είδε τα υποστυλώματα στην τελική μελέτη ?

Τι συνέβη και αποφάσισε στην φάση της κατασκευής να κάνει αυτή την αλλαγή ?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το μεσημέρι θα βάλω και φωτογραφία , με το πως έγινε η δουλειά. Αυτό που δεν καταλαβατε είναι οτι...μελετητής ,επιβλέποντας, ιδιοκτήτης και κατασκευαστής.....είναι το ίδιο πρόσωπο!!! Άρα..ποιός να ελένξει ποιόν? και ποιός να παραιτήθεί ?Τού είπα να αναθέσει στον στατικό που του έκανε φασόν τα στατικά να του το λύσει παλι.

Συμβαίνει πολλές φορές , οι αρχιτέκτονες και εμείς οι μηχανικοί να πέρνουν στατικά φασόν που στην πράξη να μην ξέρουν ούτε τους ξυλοτύπους να διαβάσουν. Άρα προκύπτουν πολλά θέματα και ασυμβίβαστα.....

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο υποψήφιος αγοραστής το έθεσε ώς απαραίτητη προυπόθεση για να αγοράσει το σπίτι , να φύγει η κολώνα απο την θέα του. Οπότε..αν είναι να πέσει το ευρώ...παίζεις και ένα JENGA! με το σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να ρίξεις και μια ματιά στις μεθόδους αποκατάστασης ζημιών μετά από σεισμό. Με την λογική του ότι αυτή την στιγμή έχεις στήριξη δοκού επί δοκού, κάτι που μπορεί να συμβεί μετά από αστοχία στύλου. Κοίτα λοιπόν πώς αποκαθίστανται τέτοιες βλάβες. Συνήθως βέβαια κατασκευάζεται δευτερεύον μεταλλικό πλαίσιο. Τέλος πάντων, τί να πεί κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.