Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα γηπέδου εκτός σχεδιου και εντος ζώνης οικισμού


Recommended Posts

OLINAPAL

Υποθέτω ότι στην περιοχή δεν υπάρχει ΣΧΟΟΑΠ, ΓΠΣ ή δίκτυο νατούρα 2000 και παραμένουν οι παρεκκλίσεις στην εκτός σχεδίου δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ξανασκέφτηκα και κατέληξα στο ότι αφού δεν έχει γίνει καμία κατάτμηση, γιατί δεν έγινε κάποια πράξη και δεν αποδεικνύεται κάτι, έχει γίνει καταπάτηση οπότε θεωρώ ότι έχω καλές πιθανότητες να μην έχω πρόβλημα......

 

δεν εχει σημασια αν εγινε ....καταπατηση ή μεταβιβαση ή καταπάτηση....

.

την ΥΔΟΜ    δεν  την ενδιαφερει καθολου  πώς και γιατί  "εφυγε"ενα τμημα...

 

Αυτο που την ενδιαφερει ειναι οτι,  εχεις ενα   καποιο δημοσιο εγγραφο, με βαση το οποίο  φευγουν  απο σενα τα 500 τμ και σου μενουν τα 2002

πριν το 1977.

Αρα, πρεπει να αποδειξεις οτι η καταπατηση εγινε  πριν  το 1977

 

Έλεγξε όμως εκτός από το εμβαδόν να είναι σίγουρα 2000 τ.μ , αν συμφωνεί το συμβόλαιο με τους όμορους ιδιοκτήτες που αναγράφει , με αυτούς που υπάρχουν στην πράξη επί αυτού που έμεινε μετά την "καταπάτηση " των 500 τ.μ. Δηλαδή να μην είναι εμφανές , ότι έχει κοπεί ένα τμήμα από το αρχικό έστω και χωρίς συμβολαιογραφική πράξη , διαβάζοντας κάποιος το συμβόλαιο και κάνοντας αντιπαραβολή με τους υφιστάμενους όμορους ιδιοκτήτες Να μην σου πω ότι μπορεί να έβλεπα και καμία παλαιά αεροφωτογραφία για να δω πως ήταν τότε , αν δηλαδή είναι εμφανή τα όρια , ώστε να καταλαβαίνει κάποιος ότι έχουν κοπεί άτυπα 500 τ.μ. και έχουν πάει σήμερα , σε όμορο 

γεοργιε

δεν ειναι συμβολαιο

 

ειναι γεωργικος κληρος...ετσι καταλαβα εγω...εμβαδου  .2500 τμ  με βαση τον τιτλο του υπουργειου

 

[και... αν  δεν αποδειχνεται  με δημοσια εγγραφα πότε εγινε η αποτμιση των 500 τμ..

εγω δεν θα βεβαιωνα το αρτιο και οικοδομησιμο

προφανως για μενα μιλαω...]

 

απο μενα  ..τελος

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έχω συμβόλαια και φαίνονται όλοι οι όμοροι. Το γήπεδο έχει πουληθεί 2 φορές με εμβαδόν 2000. Δεν υπάρχει κανένα δημόσιο έγγραφο που να αποδεικνύει κατάτμηση και δεν φαίνεται πουθενά ότι ανήκουν 500 τ.μ. στον δίπλα. Υπάρχει μόνο ένα ιδιωτικό συμφωνητικό αρκετά πριν το 1977 μεταξύ των γειτόνων, το οποίο απλά υπογράφουν αλλά δεν έχει κάποια επικύρωση.

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν το είδα ότι είναι κληροτεμάχιο , επομένως πιθανώς συνήθως  να υπάρχει και σχετικό διάγραμμα από διανομή του υπουργείου Γεωργίας που πλέον θα φαίνεται το αρχικό κτήμα Επομένως θα πρέπει να ερευνηθεί πότε ακριβώς έγινε η μεταβολή στο έδαφος Και εγώ δεν θα βεβαίωνα αρτιότητα και οικοδομησιμότητα αν δεν ήξερα πότε έγινε η μεταβολή πριν η μετά το 1977 Αν και για μένα χωρίς συμβόλαιο δεν υπάρχει μεταβολή ειδικά αν υπάρχει και σχεδιάγραμμα διανομής από το υπουργείο 

 

Αν έχει πουληθεί δυο φορές με 2000 τμ ουσιαστικά με την μεταγραφή του  πρώτου από αυτά που φαίνεται το κτήμα 2 στρεμ είναι για μένα ο χρόνος δημιουργιας του ακινήτου Σύμφωνα με την γνωμάτευση  836 /86 του ΝΣΚ ο χρόνος κατάρτισης συμβολαιογραφικού προσύμφωνου δεν συνεπάγεται κατάτμηση αυτού Σε περίπτωση μάλιστα που δυνάμει τέτοιου προσύμφωνου έχει εκδοθεί δικαστική απόφαση περί μεταβίβασης , η μεταβίβαση επέρχεται με την μεταγραφή της δικαστικής απόφασης Αρα ειδικά για ιδιωτικό συμφωνητικό είναι ακόμα χειρότερα , αφού δεν μετρά επίσης ως προς το χρόνο δημιουργίας του ακινήτου 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι δεν το είδα ότι είναι κληροτεμάχιο , επομένως πιθανώς συνήθως  να υπάρχει και σχετικό διάγραμμα από διανομή του υπουργείου Γεωργίας που πλέον θα φαίνεται το αρχικό κτήμα Επομένως θα πρέπει να ερευνηθεί πότε ακριβώς έγινε η μεταβολή στο έδαφος Και εγώ δεν θα βεβαίωνα αρτιότητα και οικοδομησιμότητα αν δεν ήξερα πότε έγινε η μεταβολή πριν η μετά το 1977 Αν και για μένα χωρίς συμβόλαιο δεν υπάρχει μεταβολή ειδικά αν υπάρχει και σχεδιάγραμμα διανομής από το υπουργείο 

 

Αν έχει πουληθεί δυο φορές με 2000 τμ ουσιαστικά με την μεταγραφή του  πρώτου από αυτά που φαίνεται το κτήμα 2 στρεμ είναι για μένα ο χρόνος δημιουργιας του ακινήτου Σύμφωνα με την γνωμάτευση  836 /86 του ΝΣΚ ο χρόνος κατάρτισης συμβολαιογραφικού προσύμφωνου δεν συνεπάγεται κατάτμηση αυτού Σε περίπτωση μάλιστα που δυνάμει τέτοιου προσύμφωνου έχει εκδοθεί δικαστική απόφαση περί μεταβίβασης , η μεταβίβαση επέρχεται με την μεταγραφή της δικαστικής απόφασης Αρα ειδικά για ιδιωτικό συμφωνητικό είναι ακόμα χειρότερα , αφού δεν μετρά επίσης ως προς το χρόνο δημιουργίας του ακινήτου 

 

ναι.....

 

σε ολα

Link to comment
Share on other sites

Γήπεδο που παραχωρήθηκε από την Διεύθυνση Γεωργίας της Τοπικής Νομαρχίας το έτος 1987, έχει εμβαδόν 3.125,00 τετραγωνικά μέτρα και πρόσωπο 53,00 μέτρα. Στο γήπεδο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια για βιοτεχνικό χώρο το έτος 2004 (στο διάγραμμα κάλυψης ο συνάδελφος αναφέρει σχετικά με την αρτιότητα ότι > 2.000,00 τετραγωνικά μέτρα) και καλούμαι σήμερα να εκδώσω άδεια προσθήκης. Κατά τη γνώμη μου το γήπεδο δεν είναι άρτιο. Παραπλανήθηκα βέβαια από την υφιστάμενη άδεια και ανέλαβα την υπόθεση. Έχω άδικο;   

 

Ευχαριστώ. 

Αρτιότητα.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πρόσωπο σε κύρια κοινοτική οδό και όπως παραχωρήθηκε το 1987 ήταν και πριν το 1978 τότε εμπίπτει στην παρέκκλιση του ΦΕΚ270Δ'/85 για επιφάνεια >2000τμ και πρόσωπο>25μ, αν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι μη οικοδομησιμότητας.

 

Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω μήπως είναι εντός ζώνης οικισμού, όπου πάλι βάσει του 270Δ/85 ως προϋφιστάμενο του 1977 αρκεί να έχει εμβαδόν>2000τμ.

 

Σε περίπτωση που απαλλοτριώθηκε για την διάνοιξη ή διαπλάτυνση της κύριας κοινοτικής οδού βλ. το ΦΕΚ 270Δ'/85 για τις παρεκκλίσεις που ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντός ζώνης ο χρόνος δημιουργίας του όμως είναι το 1987 (την χρονιά που παραχωρήθηκε) οπότε δεν εμπίπτει στην παρέκκλιση των 2.000 μέτρων που προυποθέτει χρόνο δημιουργίας προ του 77. 

 

Για το πρώτο σκέλος δεν κατάλαβα συνάδελφε αυτό : αι όπως παραχωρήθηκε το 1987 ήταν και πριν το 1978 τότε εμπίπτει στην παρέκκλιση του ΦΕΚ270Δ'/85 για επιφάνεια >2000τμ και πρόσωπο>25μ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοεί ο συνάδελφος sdtopo είναι ότι μπορεί μεν να παραχωρήθηκε το 1987, αλλά ίσως έχει δημιουργηθεί πριν το 1978 (αν π.χ. πριν την ημερομηνία αυτή έχουν γίνει οι παραχωρήσεις των ομόρων).

Ίσως χρειάζεται να ψάξεις διεξοδικότερα τα της δημιουργίας του γεωτεμαχίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.