Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειοι χώροι στάθμευσης πέραν του περιγράμματος του κτηρίου


Recommended Posts

Από ότι έχω καταλάβει οι κουβέντες αυτές είναι προφορικές μεταξύ ΔΟΚΚ και πολεοδομίας.

(Στην Αθήνα άλλαξαν άποψη όταν άλλαξε η προϊσταμένη)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και εγώ μου μελετώ επέκταση υπογείου στο Κορυδαλλό και μου λέει ο Πειραιάς οτι θα το μετρήσω στη δόμηση τι να κάνω? Έγγραφη ερώτηση ή να περιμένω να αλλάξει η διεύθυνση ή να στείλω τον πελάτη να τα κάνει άνω κάτω?

 

Παιδιά δεν μιλάμε για ψευτοπέργκολες οι άνθρωποι θέλουν να χρεώσουν στο συντελεστή κατασκευές που βρίσκονται κάτω απο το έδαφος, μιλάμε για πλήρη διαστρέβλωση και απαξίωση της πολεοδομικής νομοθεσίας.

Γιατί πάντα θα πρέπει το κράτος και οι ακόλουθοί του να δρουν ενάντια στα δίκαια του πολίτη?

Link to comment
Share on other sites

soundholics.

 

Μιλάμε για το πρώτο υπόγειο και το αν μπορούμε να επεκταθούμε σε αυτό εκτός περιγράμματος για θέσεις στάθμευσης.

 

Δεν με ενδιαφέρει το 2ο , το 3ο και το 100ο υπόγειο. Για το πρώτο μιλάω.

 

Εξήγησε μου λοιπόν με ποιο σκεπτικό μετράνε τα πάρκινγκ εκτός περιγράμματος του 1ου υπογείου στον Σ.Δ. Εάν διαβάσεις το αρχικό μου ποστ θα δεις ότι δεν προκύπτει από πουθενά και ακόμη και τυχαία ερμηνεία να γίνεται την θεωρώ εγώ κακόβουλη.

 

Μήπως με πρόσχημα τον Σουφλιά κάποιοι προκαλούν ζητήματα εκεί που δεν υπάρχουν ?

 

Εν τω μεταξύ στη δημοσίευση σου #6 γράφεις κάτι που δεν προκύπτει από πουθενά..

 

"Αντίθετα, εκτός περιγράμματος, δημιουργείται ένας καινούριος κλειστός χώρος στάθμευσης. Υπόγειος ή υπέργειος δεν έχει σημασία, κανονικα πρέπει να προσμετρηθεί στον Σ.Δ..

 

 

Από που προκύπτει αυτό αφού το ΦΕΚ του 2009 αναφέρεται σε ΥΠΕΡΓΕΙΟΥΣ κλειστούς χώρους στάθμευσης??!

Link to comment
Share on other sites

soundholics.

 

Μιλάμε για το πρώτο υπόγειο και το αν μπορούμε να επεκταθούμε σε αυτό εκτός περιγράμματος για θέσεις στάθμευσης.

 

Δεν με ενδιαφέρει το 2ο , το 3ο και το 100ο υπόγειο. Για το πρώτο μιλάω.

 

Εξήγησε μου λοιπόν με ποιο σκεπτικό μετράνε τα πάρκινγκ εκτός περιγράμματος του 1ου υπογείου στον Σ.Δ. Εάν διαβάσεις το αρχικό μου ποστ θα δεις ότι δεν προκύπτει από πουθενά και ακόμη και τυχαία ερμηνεία να γίνεται την θεωρώ εγώ κακόβουλη.

 

Μήπως με πρόσχημα τον Σουφλιά κάποιοι προκαλούν ζητήματα εκεί που δεν υπάρχουν ?

 

Εν τω μεταξύ στη δημοσίευση σου #6 γράφεις κάτι που δεν προκύπτει από πουθενά..

 

"Αντίθετα, εκτός περιγράμματος, δημιουργείται ένας καινούριος κλειστός χώρος στάθμευσης. Υπόγειος ή υπέργειος δεν έχει σημασία, κανονικα πρέπει να προσμετρηθεί στον Σ.Δ..

 

 

Από που προκύπτει αυτό αφού το ΦΕΚ του 2009 αναφέρεται σε ΥΠΕΡΓΕΙΟΥΣ κλειστούς χώρους στάθμευσης??!

 

 

nik, καλό είναι να μην επαναλαμβανόμαστε... Από το πρώτο μου ποστ λέω τα παρακάτω,

 

"Επί του θέματος :

Εκτός περιγράμματος δεν υπάρχουν γενικά και αόριστα βοηθητικοί χώροι, γιατι απλούστατα δεν επιτρέπονται απο το νόμο. Η προέκταση εκτός περιγράμματος επιτρέπεται μόνο σε Χ. Στάθμευσης, άρα δια νόμου Σουφλιά μετρούν στην δόμηση.

 

Εντός περιγράμματος, μπορείς να έχεις μόνο ένα υπόγειο βοηθητικό χώρο, εκτός αν έχεις μικτή χρήση. ο Δεύτερος θα λογαριαστεί σαν κλειστός χώρος στάθμευσης, άρα μετρά στο Σ.Δ. "

 

νομίζω είμαι ακριβής στις διατυπώσεις μου.

Επίσης, πρότεινα στον συνάδελφο να ζητήσει διευκρινιστική εγκύκλιο, παίρνοντας τον χώρο εκτός περιγράμματος σαν ενιαίο υπογειο βοηθητικό χώρο. Καλό είναι να ξαναδιαβάσεις τι γράφω.

 

Γράφεις ότι το ΦΕΚ του 2009 αναφέρεται σε ΥΠΕΡΓΕΙΟΥΣ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ. Κάνεις μεγάλο ΛΑΘΟΣ. Το ΦΕΚ εκτός τωνων άλλκαταργεί την ΜΗ ΠΡΟΣΜΕΤΡΗΣΗ των ΕΣΤΕΓΑΣΜΕΝΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ, με αποτέλεσμα να δημιουργείται πρόβλημα και στους υπόγειους χώρους.

 

Εδώ όπως έγραψε συνάδελφος Πολεοδομίες ζητούσαν να μετρήσουν στην δόμηση υπόγειο, επειδή χρησιμοποιείται σαν χώρο στάθμευσης !

 

για το αστήρικτο που λες, δεν είναι καθόλου αστήρικτο. ΓΙΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ οι ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΕΣ ΜΕΤΡΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΟΜΗΣΗ.

 

όλη την επιχειρηματολογία μου μπορείς να την διαβάσεις.

 

νομίζω όλοι κατέθεσαν εδώ τις απόψεις τους, όπως σωστά λέει ο erling, και απο εκεί και πέρα, ο καθένας κινείται όπως νομίζει.

 

Μην προσπαθείς πάντως να αθώωσεις το νόμο Σουφλία. Είναι ανεδαφικός, αστήρικτος, και στρεβλός.

 

Μάλιστα όπως διαπίστωσα μόλις, στο τελευταίο τεύχος του ΤΕΕ περιλαμβάνεται η εξής είδηση :

"Επίκαιρη Ερώτηση προς την Υπουργό Περιβάλλοντος, Ενέργειας και ΚΛιματικής Αλλαγής κατέθεσε ο βουλευτής Μαγνησίας της ΝΔ και τέως υφυπουργός Εσωτερικών, Θανάσης Νάκος, για την αστοχία της συμπερίληψης στο συντελεστή δόμησης όλων των υπόγειων χώρων στάθμευσης (περαν του πρώτου υπογείου), που βρίσκονται εντός και εκτός περιγράμματος του κτιρίου, που έχει οδηγήσει σε αναστολή ή και διακοπή έκδοσης πληθώρας οικοδομικών αδειών. Για την ερώτηση του αξιοποίησε τις θέσεις του ΤΕΕ"

 

Συνεπώς πρόβλημα υπάρχει και καλό είναι να μην σφυρίζουμε αδιάφορα....

Link to comment
Share on other sites

το λεπτό σημείο είναι η κατάργηση του "οι στεγασμένοι χώροι στάθμευσης " από τα

"δεν προσμετρώνται".

Διότι στεγασμένοι χώροι στάθμευσης είναι και οι ανοιχτοί και οι κλειστοί και οι υπόγειοι

και οι ισόγειοι και οι υπέργειοι χώροι σταθμευσης.

Επίσης είναι και αυτοί που προεξέχουν απο το υπόγειο, είναι και αυτοί που είναι στο δεύτερο ή και στο τρίτο υπόγειο ακόμα.

Το παραπάνω "δεν προσμετρώνται" σου έδινε δηλ. την δυνατότητα να προεκτείνεις το υπόγειο πέραν του περιγραμματος του ισογείου ή να κάνεις και δεύτερο ή τρίτο υπόγειο με χρήση γκαράζ.

Από την στιγμή που αυτό καταργήθηκε, έχασες τις παραπάνω δυνατότητες και πλέον στο "δεν προσμετρώνται" έμεινε ο ένας υπόγειος όροφος για βοηθητική χρήση. Αν θες τον κάνεις γκαράζ, αποθήκες ή και τα δυο μαζί.

Αλλά έχεις δικαίωμα μόνον για έναν υπόγειο όροφο(εκτός αν έχεις κατοικία-καταστήματα).

Συμφωνώ και εγώ ότι ο νομοθέτης μάλλον δεν είχε αυτό σκοπό.

Αλλά δείχνει την προχειρότητα με την οποία έγινε.

Link to comment
Share on other sites

 

Γράφεις ότι το ΦΕΚ του 2009 αναφέρεται σε ΥΠΕΡΓΕΙΟΥΣ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ. Κάνεις μεγάλο ΛΑΘΟΣ. Το ΦΕΚ εκτός των άλλκαταργεί την ΜΗ ΠΡΟΣΜΕΤΡΗΣΗ των ΕΣΤΕΓΑΣΜΕΝΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ, με αποτέλεσμα να δημιουργείται πρόβλημα και στους υπόγειους χώρους.

 

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που το γράφει αυτό το ΦΕΚ ? Μπορεί τότε εγώ να κάνω μέγιστο λάθος. Σε ποιο άρθρο και ποια παράγραφο γράφει αυτήν την πρόταση που αναφέρεις ? Γιατί εγώ διαβάζω μόνο για υπέργειους κλειστούς χώρους τόσην ώρα???

Link to comment
Share on other sites

nik, στο άρθρο 41 παράγραφος 2 β) του Ν.3775/2009 αναφέρει:

 

"Η περίπτωση (η) [δηλαδή ότι δεν προσμετρώνται οι εστεγασμένοι χώροι στάθμευσης] του εδαφίου (Β) της παραγράφου1 του άρθρου 7 του ν. 1577/1985 (ΦΕΚ 210 Α) τροποποιείται ως εξής [δηλ. δεν προσμετρώνται πλέον] :

«η) οι υπέργειοι στεγασμένοι ανοικτοί χώροι στάθμευσης επιβατικών αυτοκινήτων που κατασκευάζονται στο ισόγειο του κτηρίου ή στην πυλωτή». "

 

Μέσα στις παρενθέσεις είναι δικά μου σχόλια. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όλοι οι εστεγασμένοι χώροι μετρούν στην δόμηση

 

gior35,συμφωνώ μαζί σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.