Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων


Recommended Posts

για κοιτα το σαιτ

 

http://www.imeche.org/membership/academic/

 

λεω και εχω μηπως πεθανα και δεν το ξερω.

 

Για κοιτα και αυτο

 

http://www.imeche.org/membership/academic/Current+Academic+Requirements.htm

 

για να μην τρελαθω.

Link to comment
Share on other sites

http://www.engc.org.uk/registration/acad/search.aspx

Από εδώ βλέπεις ποια είναι accredited για CEng. Μήπως βλέπετε το Swansea;

 

http://www.webometrics.info/rank_by_country.asp?country=uk

Από εδώ βλέπεις σε τι θέση είναι το Swansea στην Αγγλία. Μήπως είναι περίπου 150ο από τα 194 της Αγγλίας (που περιλαμβάνουν μουσικά πανεπιστήμια, δραματικές σχολές κτλ);

 

Το accredited η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει την αναγνώριση σύμφωνα με το ΠΔ ΑΛΛΑ δεν είναι δα και κάτι τρομερό. Από τη πρώτη λίστα φαίνεται πως 110 από τα 194 συνολικά ιδρύματα 3βαθμιας εκπαίδευσης στην Αγγλία είναι accredited. Τα υπόλοιπα μπορεί να μην έχουν καν σχολές Μηχανικών, πχ η δραματική σχολή.

 

Τώρα λέτε ο άλλος που ανοίγει κολέγιο να είναι τόσο στόκος που για course μηχανικών να συνεργαστεί με τα ελάχιστα πανεπιστήμια (αν υπάρχουν) που δεν είναι accredited; Ή μήπως νομίζετε πως ένα κολέγιο συνεργάζεται με μόνο ένα πανεπιστήμιο;

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κάνω λάθος τα κολλέγια αποκτούν προς το παρόν , μόνο επαγγελματική και όχι ακαδημαική ισοτιμία .

Η επαγγελματική είναι βέβαια το ζουμί .

 

Ετσι το τι γίνεται με τις μάχες οπισθοφυλακών που δίνουν οι τοπικές παρωχημένες εξουσίες δεν το γνωρίζω , αλλά δεν νομίζω να έχει και πρακτική σημασία .

 

Σήμερα δημοσιεύθηκε και η απόφαση γιά τις άδειες λειτουργίας των κολλεγίων .

 

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_09/06/2010_341573

 

Βέβαια ο τοπικός λαικισμός και ο φόβος του πολιτικού κόστους οναμάζει τα κολλέγια "Κέντρα Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης" , όπως ακριβώς ονομάζει και τα ΙΕΚ , αλλά αυτά τα "ΙΕΚ" θα πάνε στο επίπεδο 6 του συστήματος προσόντων και όχι στο 4 που είναι τα original ΙΕΚ .

 

Επειδή δεν γνωρίζω λοιπόν το ακαδημαικό γίγνεσθαι , δεν μπορώ να απαντήσω πιό συγκεκριμένα στις ερωτήσεις του Κου Ροδόπουλου , αλλά αν πάλι δεν κάνω λάθος είναι ήδη στην Ελλάδα το πανεπιστήμιο Paris 13 με την ονομασία Idef .

 

Επίσης είμαι σίγουρος ότι οποιαδήποτε προσπάθεια μη αναγνώρισης από την Ελλάδα , οποιουδήποτε πανεπιστημίου άλλης και δη μεγάλης Ευρωπαικής χώρας , το μόνο που θα καταφέρει είναι να θυμίσει στους Ευρωπαίους ότι στην Ελλάδα οι αιώνιοι φοιτητές (κομματικά στελέχη που πληρώνονται αδρότατα) εκλέγουν πρυτάνεις και κοσμήτορες , ότι οι καταλήψεις είναι κύριο μέρος της "εκπαιδευτικής διαδικασίας" , ότι οι καθηγητές είναι ωρομίσθιοι η "ιπτάμενοι" , ότι η χρηματοδότηση είναι ανεπαρκέστατη και όλες τις άλλες παθογένειες των Ελληνικών ανώτατων ιδρυμάτων με ότι αυτό μπορεί να επιφέρει γιά τους φοιτητές και τους πτυχιούχους των ιδρυμάτων μας .

 

Επίσης θέλω να θυμίσω ότι επειδή ως γονιός εφήβου και φίλος άλλων γονιών φοιτητών πανεπιστημίων του εξωτερικού , γνωρίζω ότι δίδακτρα ΔΕΝ υπάρχουν στην Γερμανία και είναι περί τα 3.000 ευρώ το χρόνο στο Ηνωμένο Βασίλειο .

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί μας είπαν , ότι μόνο κάτι εξειδικευμένα ιδιωτικά πανεπιστήμια έχουν δίδακτρα . Είναι βέβαια ενημέρωση 1.5 έτους , μπορεί να μην τα άκουσα όλα .

---------------------------------------------------------------------------

 

Το εξώδικο του Idef κατά της υπουργού Παιδείας . Οπως πάντα με το γνωστό ύφος του νικητή - θριαμβευτή .

 

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8117:qq-&catid=204:2009-12-01-09-56-07&Itemid=654

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αλήθεια,έτσι από περιέργεια...

Σε τι φάση βρίσκονται αυτοί οι πτυχιούχοι;

 

Θέλω να πω,έχει σκάσει κανείς μύτη στο Τ.Ε.Ε. π.χ. για εγγραφή;

Ή υπάρχει τελοσπάντων κάποια "χειροπιαστή" εξέλιξη;:P

Link to comment
Share on other sites

Τα εκτός θέματος μηνύματα θα διαγράφονται.

Η παρούσα συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί, αλλά με εντός θέματος δημοσιεύσεις και ευπρεπή σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Aς αφήσουμε τη συζήτηση να εξελιχθεί , τα επαγγελματικά δικαιώματα των κολλεγιόπαιδων αφορούν και τους μηχανικούς ΠΕ και ΤΕ.

Κάτι μου λέει ότι θα ανοίξει πολύ ο κλάδος μας .

Link to comment
Share on other sites

1. σε μια κορεσμενη αγορα και με κριση για 20 χρονια πια θα ειναι η τυχη των αποφοιτων κολεγιων?

 

2. Ποιος ελεγχει την ποιοτητα τους? Εδω δεν ελεγχεται το πολυτεχνειο.

 

3. Τι γινεται το πτυχιο εαν κλεισουν?

 

4. Ποιοι διδάσκουν? Με 15-20 Ευρω την ωρα που παιρνουν.

 

5. Γιατι συνεργαζονται με τα χειροτερα πανεπιστημια στην Αγγλια? Τα καλυτερα τι εγιναν?

 

6. Χωρις σοβαρη επενδυση σε εργαστηρια πως θα μαθουν στα παιδια?

 

1) Εξαρτάται...κάποιοι γόνοι εύπορων οικογενειών θα διευκολυνθούν πολύ στο να αποκτήσουν επαγγελματικά δικαιώματα χωρίς να κουραστούν καθόλου (εννοώ κούραση από τις ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ,το πόσο δύσκολο είναι ένα Κολλέγιο δεν το ξέρω και δεν παίρνω θέση) και θα τη βγάλουν μια χαρά...

Επίσης οι Κολλεγιάρχες είναι επιχειρηματίες με γνωριμίες όπως αντιλαμβάνεσαι οπότε τους καλούς όλο και κάπου θα τους χώσουν...

 

2)Ένας επιχειρηματίας ανησυχεί για τη βιωσιμότητα της επιχείρησής του και γι'αυτό απολύει καθηγητές που δεν κάνουν και προσλαμβάνει αυτούς που χρειάζεται...ναι μεν ούτε τα Δημόσια Α.Ε.Ι. (Πανεπιστήμια/Τ.Ε.Ι.) ούτε τα Κολλέγια ελέγχονται από κανέναν (π.χ. Υπουργείο) όμως στα Δημόσια Α.Ε.Ι. δεν γίνεται ΟΥΤΕ εκ'των έσω αξιολογήσεις,ο ένας καλύπτει τον άλλο...οπότε σ'αυτό το πεδίο (κατά την άποψή μου) τα Κολλέγια υπερτερούν...

 

3)Το πτυχίο απονέμεται απ'το συνεργαζόμενο ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ της Αλλοδαπής και ΟΧΙ απ'το Κολλέγιο,αυτό μας ενδιαφέρει...οπότε να κλείσει στα καλά καθούμενα το Sheffield π.χ. δεν παίζει...αλλά και να κλείσει κανένα τι έγινε;Η αναγνώριση επήλθε;Άμα ήταν έτσι οι απόφοιτοι Υπομηχανικοί π.χ. έπρεπε να βγουν άμεσα σύνταξη;:P

 

4)Όποιος και να διδάσκει,έχει περάσει από διαδικασίες για να προσληφθεί (τι άνθρωπος είναι,μεταδοτικότητα/όρεξη,τυπικά προσόντα κ.λπ.) και μπορεί να κάνει άνετα τη "δουλειά",παίρνοντας έτοιμο σύγγραμα απ'το συνεργαζόμενο University και διδάσκοντας την "Χ" ύλη (υπό την καθοδήγηση ενδεχομένως καθηγητών απ'έξω) απλά κατέχοντας ένα διδακτορικό/μεταπτυχιακό...λες και κάτι τρέχει αν ο τύπος είναι 70 χρονων κι έχει 20 διδακτορικά και 1.000.000 δημοσιεύσεις!Στα Α.Ε.Ι. και υποψήφιοι διδάκτορες κάνουν σε αρκετές περιπτώσεις μάθημα...

 

5)Διότι τα Βρετανικά Α.Ε.Ι. πάντα είχαν (τα "καλά" λιγότερο τα "κακά" περισσότερο) τι νοοτροπία "μαγαζιού",όπως ακριβώς και τα Κολλέγια...έτσι τα λιγότερο σοβαρά έριξαν "δύχτια" κατά 'δω μεριά στα επίσης "ασόβαρα" Κολλέγια...προφανής η απάντηση νομίζω...

 

6)Όλα σε προσομοίωση στον Η/Υ...νταξ' σιγά το πράμα ναούμ'!:DΤο χαρτί να πάρουμε...

Link to comment
Share on other sites

η μόνη αξιολόγηση που κάνουν τα Κολέγια σε ότι αφορά την πρόσληψη διαδασκόντων είναι στο θέμα της μισθοδοσίας

 

τουλάχιστον αυτό γίνεται σήμερα στην Κύπρο ...... και βλέπω να έρχεται και δώθε

τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά δεν είναι καθόλου απαραίτητα

 

δεν ξέρω αν υπάρχουν προδιαγραφές που με παραθυράκια τις παρακαμπτουν

ξέρω όμως πως διδάσκουν και ανθρωποι χωρίς τυπικά προσόντα

 

τα πτυχία δε κανονικότατα και έχουν στρεβλώσει την αγορά εργασίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.