Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω διαβάσει διάφορα επί διαφόρων για την φορολογική αναμόρφωση σε σχέση  με το Ε3  και ακόμη δεν αισθάνομαι σίγουρος αν έχω κατανοήσει ή παρανοήσει το θέμα. Για όποιον λοιπόν  αισθάνεται σίγουρος θα ήθελα να ρωτήσω-επιβεβαιώσω τα εξής που πιστεύω πλανώνται στη σκέψη πολλών συναδέλφων:  

  1. Προϋπόθεση που μας υποχρεώνει να συμπληρώσουμε τον πίνακα Ι της αναμόρφωσης είναι να έχουμε εγγράψει στα έξοδα ποσά από αντίστοιχα παραστατικά που δεν έχουμε  δικαίωμα να τα εκπέσουμε ολόκληρα ή και καθόλου από τα έσοδα. (ναι)
  2. Αν δεν έχουμε καθόλου τέτοιες εγγραφές ο πίνακας Ι αναμόρφωσης ουσιαστικά υποβάλλεται κενός.  (ναι)
  3.  Το συνολικό ποσό (κωδ. 1100) (πιν. Ι) της αναμόρφωσης αποτελεί το σύνολο των δαπανών που δεν εκπίπτουν από τα έσοδα είτε κατά ποσοστό (λογ/μοί κινητού 50%) είτε ολοκληρωτικά (φόροι εισοδήματος).  Το ποσό αυτό  (κωδ.1100) εισάγεται στον κωδικό (566) πιν. ΣΤ΄ ως “δαπάνες μη εκπιπτόμενες” για να υπολογιστεί το “Καθαρό Κέρδος με λογιστικό προσδιορισμό”  (κωδ. 570).  (ναι)
  4. Στην κατάσταση δαπανών (πιν. ΣΤ΄) που καταλήγει στο σύνολο δαπανών (κωδ. 546) περιλαμβάνονται ΟΛΑ τα εγγεγραμμένα έξοδα του βιβλίου εσόδων-εξόδων μας είτε εκπίπτουν εξ ολοκλήρου είτει όχι.  (σωστός)
  5. Για την σύνταξη του πίνακα Ι αναμόρφωσης δεν απαιτείται υπογραφή λογιστή αν για άλλους λόγους αυτή δεν είναι απαραίτητη (π.χ έσοδα >50000 €).  (έτσι νομίζω)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα της φορολογικής αναμόρφωσης. Αυτά για τα οποία μπορώ (όχι με απόλυτη σιγουριά) να απαντήσω είναι ότι τα 1,2,5 είναι σωστά. τα σημαντικά όμως είναι τα 3-4...

Link to comment
Share on other sites

Roy_Hobbs και  nikostzar   ευχαριστώ για τις απαντήσεις, πιστεύω πλέον ότι "βάζουμε το νερό στ αυλάκι"  για το θέμα.

 

Ένα σημείο που μέσα σ όλα αυτά δε μπορώ ακόμη να χωνέψω είναι γιατί θεωρούν ότι θα κατέγραφε κάποιος στα έξοδα του  ένα σωρό δαπάνες που απ αρχής είναι ξεκαθαρισμένο ότι δεν εκπίπτουν (φόροι, δώρα, τέλη κ.λ.π) και μετά να τις αφαιρεί.

 

Τέλος πάντων,

μήπως αυτό είναι και το μόνο ακατανόητο;;  ....!

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

για αυτοκίνητο και κινητό έχω την εντύπωση ότι ο λόγος είναι η μη δυνατότητα κατάτμησης τιμολογίου. Άρα το καταχωρούμε όλο και αναμορφώνουμε φορολογικά το τμήμα του που δεν εκπίπτει. 

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, κι έχεις δίκιο, για τις δαπάνες που δικαιολογούνται εν μέρει. 

Απλά διερωτώμαι για πολλές που αναφέρονται στην κατάσταση της αναμόρφωσης που  δεν εκπίπτουν καθόλου.

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

    .......
  1.  
  2. Για την σύνταξη του πίνακα Ι αναμόρφωσης δεν απαιτείται υπογραφή λογιστή αν για άλλους λόγους αυτή δεν είναι απαραίτητη (π.χ έσοδα >50000 €).  (?)

Ευχαριστώ

 

ο δικος μου λογιστης υποστηριζει οτι ειναι υποχρεωτικη η υπογραφη λογιστη οταν υπαρχουν δαπανες που χρηζουν αναμορφωσης.

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου λογιστης υποστηριζει οτι ειναι υποχρεωτικη η υπογραφη λογιστη οταν υπαρχουν δαπανες που χρηζουν αναμορφωσης.

Υπάρχει κάποια σχετική τεκμηρίωση γι αυτό;

Είναι τόσα αυτά που ακούμε και διαβάζουμε και τόσα αυτά που συνεχώς αλλάζουν...! 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια σχετική τεκμηρίωση γι αυτό;

Είναι τόσα αυτά που ακούμε και διαβάζουμε και τόσα αυτά που συνεχώς αλλάζουν...! 

 

Υπάρχει . Σχετικά με την υποχρεωση υπογραφής βλέπε στην ΠΟΛ 1008/19-01-2011 και σχετικά με τον αυτοέλεγχο βλέπε την ΠΟΛ αυτή σε συνδιασμό με την απόφαση 2445/2012 του Σ.τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο σεμινάριο του ΤΕΕ για φορολογία μηχανικών (του 2012 μου φαίνεται) λέει σχετικά:

 

1. Υποχρέωση  υποβολής  της  κατάστασης  φορολογικής  αναµόρφωσης  έχουν  όλοι  οι επιτηδευµατίες και όλες οι εταιρίες που τηρούν βιβλία και στοιχεία. 
 
α) είναι υποχρεωτική η υπογραφή της κατάστασης και από τον λογιστή στην περίπτωση που η δήλωση φορολογίας έχει υπογραφεί από τον ίδιο τον λογιστή, 
 
β) υπογράφεται µόνο από τον επιτηδευµατία όταν η δήλωση έχει συνταχθεί από τον ίδιο τον επιτηδευµατία που δεν είχε βάσει του νόµου υποχρέωση υπογραφής της δήλωσης φορολογίας 
του από λογιστή. 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.