Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει την κουβέντα την πας αλλού (γιατί πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις κάτω από την ελάχιστη... κλπ).

Όμως εγώ σου λέω άλλο. Παράδειγμα ότι, ένας μου ζήτησε μόνο Τεχνική Έκθεση πόσο να πληρωθώ 464,00 + φορολογικά? Δεν είναι υπερβολή?

Γιατί να μην μπορώ να ζητήσω 232,00 + φορολογ. χωρίς να επιβαρυνθώ με την υπερτιμολόγηση?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε gamvro, θα πληρωθείς 465,06 ευρώ + ΦΠΑ + φορολογικά .....

ΟΧΙ δεν είναι υπερβολή !!!

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τις κρατήσεις θα είναι όπως για την έκδοση αδείας 2%ΤΕΕ,3%ΤΣΜΕΔΕ, 10%ΦΕΜ.

 

TO 2% για το ΤΕΕ που το πληρώνουμε; Ξέρω για το ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ είναι 2% και 1% αντίστοιχα με χαρτόσημο επί του 3% ίσο με 2,4%

 

'Οπως και το ΦΕΜ στην εφορία...

 

Αλλά για το ΤΕΕ?

 

Στην εφορία θα πάμε με σημείωμα κατάθεσης εισφορών; Εκεί έχει και άλλα ποσά για Δήμο και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η αμοιβή κατατίθεται στον ειδικό λογαριασμό το ΤΕΕ προχωρά μόνο του στις κρατήσεις επί της αμοιβής. Τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι....

 

 

εως τωρα η αμοιβη 10.000 καθαρη σου μενανε 9,500 χοντρικα...

 

τα 500 απωλειες προς τριτους...

 

 

τωρα πουναι εσοδα-εξοδα ειναι δυνατον να πληρωνουμε και φορους γιαυτα τα 500 ευρω?

γιατι στην απυ κοβουμε 10,000+φπα..... επομενως γιαυτα θα φορολογηθουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Οι κρατήσεις αυτές αφαιρούνται από το συνολικό εισόδημα. Δέον να καταχωρούνται στο βιβλίο εσόδων-εξόδων (με μηδενικό ΦΠΑ φυσικά). Οπότε αν κάνεις σωστά τις καταχωρήσεις δεν πληρώνεις ούτε μισό ευρώ φόρο γι΄ αυτές τις κρατήσεις. Το μόνο πρόβλημα είναι οι "αφανείς" κρατήσεις του ΤΕΕ που γίνονται απευθείας στον λογαριασμό της ΕΤΕ. Γι' αυτές θα πρέπει να ζητείται κάποιο αποδεικτικό από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

ναι γιαυτες τις κρατησεις μιλαω απο ΕΤΕ....

 

αντε τωρα να πηγαινουμε και γιαυτο στο ΤΕΕ....

εδω δεν προλαβαινουμε να πηγαινουμε στο τσμεδε για βολτες παραπανω θαμαστε?

 

θα βγει νεα κατηγορια επαγγελματος....διεκπεραιωση ΤΕΕ χαχαχααχα

Link to comment
Share on other sites

η αμοιβή για μηχανικο 10ετους εμπειρίας 1000λ=1000*0,23253=232,53 ευρω για πεντάωρη εργασία. με τον τρόπο αυτό συμπεριλαμβάνει και την διαιακπαιρέωση στην παραπάνω αμοιβή. κανενας ιδιοκτήτης δεν θα δεχθεί να πληρώσει παραπάνω. οσον αφορά τους μηχανικούς με πάνω απο 10-20 χρλονια εμπειρίας η αμοιβή είναι σύμφωνα με τον νόμο 1500λ=348,80ευρώ για πεντάωρη εργασία. και για μηχανικούς με πάνω απο 20 χρλονια εμπειρία 2000λ=465,06ευρώ.

στην αίτηση 2 που έχει αναρτήσει το ΤΕΕγια να εγκρίνει την αμοιβή ζητάει τα χρονια εμπειρίας του μηχανικού προκείμένου να εγκρίνει την αμοιβή. σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το ΤΕΕ μου είπαν τα εξής: 1) οι μηχανικοι με 10 εως 20 χρόνια θα δηλώνουν 3,34 ώρες εργασίας και οι μηχανικοί με πάνω απο 20 χρόνια θα δηλώνουν 2,5 ώρες εργασίας. με τον τρόπο αυτό όλοι θα παίρνουν την ίδια αμοιβή. όσον αφορά τις κρατήσεις θα είναι όπως για την έκδοση αδείας 2%ΤΕΕ,3%ΤΣΜΕΔΕ, 10%ΦΕΜ.

 

έχει δίκιο αφού το ΤΕΕ λέει ότι ως ημερήσια καθορίζονταιοι τουλάχιστον 5ώρες , δεν λέει ότι δεν μπορείς να δουλέψεις 3ώρες

Link to comment
Share on other sites

Αν 2 μηχανικοί 20ετίας έχουν τεχνική εταιρεία (π.χ. Ο.Ε.) η οποία συστάθηκε πριν 8 χρόνια, υποθέτω πως θα περνάνε την αμοιβή απευθείας στην εταιρεία και θα πάνε στα 1000λ και τέλος.

 

Επίσης απότι είδα το ΤΕΕ δεν ελέγχει μέσω του λογισμικού του τα έτη εμπειρίας κάποιου αν είναι σωστά ή όχι. Θα δούμε κάτι προπολεμικά μητρώα με 9 χρόνια εμπειρίας.....

 

Για κάποιο όριο ποσού νομίζω πως δεν απαιτείται κατάθεση ΦΕΜ στην εφορία. Δεν εδώ τι γίνεται. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι επ αυτού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.