Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

κατά τη γνώμη μου εφόσον το κλειτό γκαραζ έχει χιλιοστά (δηλ είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία) και μπορεί να γίνει αγοραπωλησία ανεξάρτητη από το διαμέρισμα

θέλει ξεχωριστη αμοιβή

 

τώρα αν είναι παρακολούθημα του διαμερίσματος τα πράγματα είναι σχετικά

εγώ προσωπικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο πάλι θα έκανα ξεχωριστή αμοιβή

ειδικά αν αργότερα ζητούσα νέα παροχή από ΔΕΗ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν πρόκειται για κλειστή θέση με χιλιοστά δεν το συζητάμε. Εννοείται πως θα γίνει 2ος φάκελος και θα πληρωθεί 2η αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

έχω και γω απορίες σχετικά με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται

1. ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να κάνει υπευθυνη δήλωση εξουσιοδότησης για να αναλάβει τη διεκπαιρεωση ο μηχανικός σωστά? αυτήν την υπογραφει ο ίδιος ή πρέπει να πάει στην αστυνομία ?

2. Τσμεδε πληρωνουμε υπερ του μηχανικού μόνο σωστά? ή και του ιδιοκτήτη?

3. σχετικά με την τεχνική έκθεση, δημιουργούμε ένα κείμενο με τις απαιτούμενες πληροφοίες ή απαραίτητα συμπληρώνουμε τη φόρμα που υπάρχει στο ypeka ?

παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου απαντησει

Link to comment
Share on other sites

1 πάντα θεωρημένες οι ΥΔ από την αστυνομία

2 ΤΣΜΕΔΕ μόνο για τον μηχανικό, εφόσον δεν υπάρχει πορυπολογισμός δεν έχει ο ιδιοκτήτης

3 δε βρίσκω λόγο να χρησιμοποιήσουμε άλλη τεχνική έκθεση

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω τον erling, πως η θεώρηση του γνήσιου της υπογραφής, για ευρισκόμενους εκτός της επικράτειας, μπορεί να γίνει από την τοπική προξενική αρχή της Ελλάδος.

Πνιγήκαμε στη δουλειά όλοι μας έ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γράφω και εδώ την απορία μου...

 

Σε περίπτωση που υπάρχει συνιδιοκτησια θα πρέπει να γίνουν 2 αιτήσεις, 2 Υπ. Δηλώσεις κτλ? Επίσης, στο τεε για κωδικό πληρωμής θα πρέπει να περάσω και τους 2 ιδιοκτήτες? Το ίδιο και στο φεμ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα και τους δύο, με την ίδια λογική που θα έβαζα στην αίτηση και τους δύο συνιδιοκτήτες σε μια απλή περίπτωση. Αυτό όμως δεν μπορώ να στο τεκμηριώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μια μικρή βοήθεια για το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για έκδοση κωδικού για τακτοποίηση. Στη συνολική επιφάνεια του έργου βάζω το σύνολο των τμ προς τακτοποίηση ? γιατί αν το αφήσω κενό δεν προχωράει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.