Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Το υπόγειο είναι ανεξάρτητο διαμέρισμα και έχει ανεξάρτητη είσοδο από το υπόλοιπο κτίριο.

 

Ξέρει κανείς εάν οι ανεξάρτητοι τακτοποιημένοι χώροι θα ρευματοδοτούνται με δικά τους ρολόγια από τη ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα . πρωτη φορα χρησιμοποιω το προγραμμα αμοιβης και θελω να υπολογισω την αμοιβη για νομιμοποιηση η/χ (13,30 τμ). Το εφτιαξα συμφωνα με το υπομνημα του ΤΕΕ και μου βγηκε αμοιβη 279,04 ευρω, αφου εκανα την υποβολη. Νομιζω ομως οτι εκανα λαθος γιατι εμαθα οτι η αμοιβη για νεο μηχανικο ειναι περιπου στα 230 !!! τι εκανα λαθος (μηπως επειδη εγραψα στις μερες 1,2??εκανα ομως την υποβολη στο τεε!!τωρα???

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει. Διορθώνεις το 1,2 σε 1 και ξανακάνεις υποβολή.

Το έργο θα έχει άλλον Α/Α και αν είναι σωστά οι αμοιβές βγάζεις εντολή πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μου είπανε στην πολεοδομία ότι για την υποβολή του φακέλου εκτός από το έντυπο πληρωμής του μηχανικού χτρειάζονται και για

ΤΣΜΕΔΕ. Στο έντυπο αυτό στοιχεία καταθέτη γράφονται του μηχανικού ή του ιδιοκτήτη?. Υπάρχουν και εισφορές σε ΕΜΠ , χαρτόσημα κ.α?. Στην Πολεοδομία μου είπανε ότι είναι 3% . Στο έντυπο της Εθνικής δεν βλέπω αυτό το ποσοστο. Γνωρίζει κανείς πως συμπληρώνεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία είναι του μηχανικού.

 

Στο έντυπο, στην παράγραφο ΠΡΟΣΟΔΟΙ, κελί 12.

Δεξιά στο κουτάκι γράφεις το ποσό της αμοιβής.

 

Πηγαίνεις πάνω και υπολογίζεις:

Για το ΤΣΜΕΔΕ 2% της αμοιβής

Για το ΕΜΠ 1% της αμοιβής

Μερικό σύνολο

Χαρτόσημο 2,4% επί των ποσών που υπολόγισες για ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ (όχι για όλη την αμοιβή)

Σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι...

 

Καθώς είμαι νέος μηχανικός, με μηδενική εμπειρία σε θέματα πολεοδομίας, παρακαλώ πολύ μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει αν έχω καταλάβει καλά πώς έχει η διαδικασία:

 

1) Τα σχέδια πρέπει να είναι θεωρημένα από τον φάκελο της πολεοδομίας ή μπορεί να είναι απλά αντίγραφα?

2) Εκτός από την αμοιβή μηχανικού που θα την βγάλω από το ΤΕΕ, τι χρειάζεται να κάνω για ΤΣΜΕΔΕ κλπ?

 

Επανέρχομαι και συμπληρώνω.

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσεις τι πρέπει να κάνω με ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ,ΦΕΜ, ΕΤ;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Τελικά στην εφορία είναι απίστευτοι. Ενώ έχω πάρει απαλλαγή από το ΤΕΕ, μου ζητάνε να κόψω ΑΠΥ στον ευατό μου και να πληρώσω ΦΕΜ. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος συνάδελφος. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά εφορία αν επιτρέπεται;

 

Εγώ έχω κάνει δωρεά αμοιβής σε τρίτο (όχι στον εαυτό μου) και έκοψα ΑΠΥ (μου είχε πει το δικαστικό του ΤΕΕ τι να γράψω, έχει μια ειδική διατύπωση) και κατέθεσα έντυπο με μηδενικό ΦΕΜ. Γράφει δηλαδή παντού στα ποσά 0 και έχει και μια δήλωση που πρέπει να γράψεις πάνω στο έντυπο.

 

Αφού λοιπόν υπάρχει διαδικασία για μηδενικό ΦΕΜ όταν πρόκειται τρίτους πόσο μάλλον όταν πρόκειται για τον εαυτό σου!

 

Απευθύνσου στο δικαστικό του ΤΕΕ και ρώτα, είναι αρκετά εξυπηρετικοί.

Μη σου πω να τους ζητήσεις να κάνουν ένα τηλεφωνηματάκι στον προιστάμενο της εφορίας.... Σε δική μου περίπτωση το έκαναν, τα έψαλλαν στην υπάλληλο και ως δια μαγείας λύθηκε το πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ συνάδελφε για τη βοήθεια. Αναφέρομαι στην εφορία Αμαρουσίου. Πάντως είχα τηλ και στη νομική υπηρεσία του ΤΕΕ και δεν γνωρίζαν :confused: Θα δοκιμάσω σήμερα αυτό που μου πρότεινες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.