Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Μήπως είναι και αυτό κατά το δοκούν της εκάστοτε εφορίας? Γιατί εγώ ρώτησα εάν χρειάζεται στρογγυλή και μου είπε ΟΧΙ. Το ίδιο και συνάδελφοι.

 

Δεν το ξέρω. Στην ΔΟΥ μου ήταν πάντως κατηγορηματικοί "μην ξεχάσεις τη στρογγυλή!". Σου κάνει κόπο να βάζεις σφραγίδα; 5 δευτερόλεπτα υπόθεση είναι. Το ρισκάρεις να σου ζητήσουν το λόγο σε έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά εγώ πάω 3 φυλλα ΦΕΜ μου επιστρέφουν 2

το ένα μόνο έχει στρογγυλή

στο άλλο αρνούνται να βάλουν διότι το χαρτί λέει 2 αντίγραφα

 

παλαιότερα βάζαν και στα 2 που μου επέστρεφαν

Link to comment
Share on other sites

Κ ΑΘΗΝΩΝ σήμερα μου είπαν για νέα εγκύκλιο που θέλει εις τριπλούν πλέον τα ΦΕΜ. Σφραγίζονται και τα 3, κρατούν 2 αυτοί, ένα για το αρχείο τους και ένα για ΚΕΠΥΟ όπως μου είπαν, εμείς παίρνουμε το άλλο και το διπλότυπο και κρατάμε φωτοτυπίες για τη φορολογία μας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα έδινα 3 ΦΕΜ και έπαιρνα πίσω το 1 το οποίο ήταν για μένα. Στην εφορία έδινα το μπλε. Στρόγγυλη δεν έχω δει ΠΟΤΕ σε ΦΕΜ...

 

Άντε τώρα να ξεχάσουμε ότι ξέραμε και ξανά μανά από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Θα μάθουμε σύντομα τι ισχύει ..., πάντως μέχρι την προηγούμενη βδομάδα στη ΔΟΥ Παλλήνης ναι μεν δίνανε 2 αντίγραφα(και κρατάγανε ένα για αυτούς, δηλαδή σύνολο 3) αλλά χωρίς επιπλέον σφραγίδα .

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω μια ερώτηση.

Όταν, σε μια άδεια γενικά, βάζετε περισσότερους των ενός ιδιοκτητών στο πρόγραμμα του Τεε πρέπει οπωσδήποτε να τους βάζετε όλους και στο έντυπο τραπέζης?

Και αν τους βάζετε όλους στο έντυπο τραπέζης, πρέπει να τους βάζετε όλους οπωσδήποτε και στο ΦΕΜ?

Και αν πάλι τους βάζετε όλους στο έντυπο τραπέζης, πρέπει να τους βάζετε όλους οπωσδήποτε και στην ΑΠΥ?

Δεν είχα δώσει μέχρι στιγμής σημασία σε αυτό αλλά μιας και μου ξαναήρθε στο μυαλό είπα να ρωτήσω μήπως έχει σημασία και κάποιος ξέρει.

Ευχαριστώ.

 

 

Σ’ ευχαριστώ tpanag.

Δεν έχω άλλη δουλειά και σκέπτομαι τέτοια πράγματα. Που να περάσει λίγος καιρός ακόμα !!.;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Όλοι στο σύστημα αμοιβών, ένας σε όλα τα άλλα (αυτός ο οποίος κάνει την αίτηση με τα στοιχεία του και στον οποίο θα κοπεί τελικά η ΑΠΥ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω. Στην ΔΟΥ μου ήταν πάντως κατηγορηματικοί "μην ξεχάσεις τη στρογγυλή!". Σου κάνει κόπο να βάζεις σφραγίδα; 5 δευτερόλεπτα υπόθεση είναι. Το ρισκάρεις να σου ζητήσουν το λόγο σε έλεγχο;

 

Συνάδελφε εγώ ζήτησα να μου σφραγίσει τη δήλωση με τη στρογγυλή και η υπαλληλος αρνήθηκε, "σε αυτό δε μπαίνει στρογγυλή".

 

Τώρα σε πιθανο έλεγχο, αν μου πουν γιατί αυτό δεν έχει στρογγυλή, θα τους πω να ρωτήσετε την κυρία Ταδε η οποία έχει υπογράψει τη δήλωση.

 

Επίσης , τι εννοεις ότι σου λενε "μη ξεχάσεις τη στρογγυλή" ? Μα καλα, ο πολίτης σφραγίζει τα έγγραφα με τη στρογγυλή της ΔΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.