Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση γιατί νομίζω πως ο καθένας ζητάει ότι θέλει...Όταν σε μια ιδιοκτησία έχουμε τόσο Η/Υ χώρο όσο και κλειστό χώρο στέγης που έγινε σοφίτα, χρειάζονται τόσο το παράβολο των 250 ευρώ αλλά και το παράβολο των 350 ευρώ ή όχι??? Στην πολεοδομία Αγ. Παρασκευής δεν δέχτηκαν τον φάκελο γιατί είχα μόνο το ένα παράβολο...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά δεν το δέχτηκαν, διότι έπρεπε να έχεις παράβολα των: 250€ για Η/Χ και 350 € για κάθε άλλο χώρο (για σένα είναι σοφίτα).

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει το εξής καταπληκτικό: Ιδιώτης που δεν έχει τον φάκελο της αδείας, ούτε δυνατότητα να τον βρεί, πήγε στην πολεοδομία, έκανε αίτηση για αντίγραφα, όπου στο αρχείο είδαν ότι η κάτοψη του ορόφου ΔΕΝ έχει σφραγίδα-υπογραφή του τότε αρμόδιου ελεγκτή-μηχανικού. Όλα τα υπόλοιπα σχέδια έχουν. Του δώσανε λοιπόν απλή φωτοτυπία, αφού το σχέδιο έχει μόνο σφραγίδα του ιδώτη μηχανικού, μηχανόσημο κ.λ.π., και με ρωτάει ο άνθρωπος τί να κάνει? Άποψή μου είναι να τους γράψει στην δήλωση " τα συνημένα σχέδια και στέλεχος αδείας είναι πιστά αντίγραφα από το αρχείο της Πολεδομίας". Ψέματα δεν θα λέει...

Link to comment
Share on other sites

καθήστε λίγο ρε παιδιά.

για το θεμα των εισφορών στο ΙΚΑ, χωρίς να είμαι υπέρ ή κατά, ειδικά σε αυτή την εισπρακτική προχειροδουλειά τακοποιήσεων, δεν μπορεί όμως να πέφτουν όλοι από τα σύννεφα.

 

εδώ και ενάμιση μήνα, που το εχω εγώ τουλάχιστον, είναι ανεβασμένη από το Achille σχετική εγκύκλιος του ΙΚΑ που αναφέρει ρητά την καταβολή εισφορών αναδρομικά, εφ'όσον δεν έχει παρέλθει 10ετία και συμβουλεύω τους πελάτες μου προς τούτο.

 

και η απορία μου είναι η εξής, αφού το ΙΚΑ κρυφό δεν το έχει, γιατί να γίνει θέμα και εν είδη δημοσιογραφικής αποκάλυψης τη στιγμή που με λίγο διάβασμα θα μπορούσε να έχει αποκαλυφθεί και διευθετηθεί ήρεμα και ώριμα και όχι με άτακτες υποχωρήσεις και λοιπούς λεονταρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

εδώ και ενάμιση μήνα, που το εχω εγώ τουλάχιστον, είναι ανεβασμένη από το Achille σχετική εγκύκλιος του ΙΚΑ που αναφέρει ρητά την καταβολή εισφορών αναδρομικά, εφ'όσον δεν έχει παρέλθει 10ετία και συμβουλεύω τους πελάτες μου προς τούτο.

 

Αφαιρέθηκε η αρμοδιότητα από το ΙΚΑ να επιβάλλει αναδρομικά το οτιδήποτε! Συνεπώς η όποια εγκύκλιος πρέπει να αποσυρθεί. Δε μπορεί να κάνει επιτέλους ο καθένας ό,τι γουστάρει!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.