Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

και εγώ πιστεύω πως δεν μπορεί να πάρει χιλιοστά

 

η πολεοδομία δεν είναι αρμόδια για το θέμα λέει απλά τη γνώμη της (άλλου παπά ευαγγέλιο)

 

δικαίως ο συμβολαιογράφος τσινάει, αν και δεν μπορεί να δώσει χιλιοστά στο ρυθμισμενο κοινόχρηστο

και πρόσεξε και εσύ που θα υπογράψεις τον πίνακα χιλιοστών μη βρείς κανένα μπελά

-------

άρχισαν τα όργανα, από τις πρώτες παρατηρήσεις που είχαν γίνει

όλα μπροστά μας τα βρίσκουμε

 

το θέμα να το λύσει το υπουργείο!!!

γιατί ο κάθε μηχανικός ή συμβολαιογράφος να φορτωθεί την ευθύνη;;;;;

να ξαναβεί εγκύκλιος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς εάν η ρύθμιση αφορά και αδιαμόρφωτους χώρους που παράνομα κλείστηκαν - διαμορφώθηκαν σε κατοικία; Αντιμετωπίζω μια περίπτωση όπου αδιαμόρφωτο ισόγειο έχει μετατραπεί σε κατοικία και ο ιδιοκτήτης σκέπτεται να ανοίξει εστιατόριο. Η διαμόρφωση του χώρου είχε γίνει εξαρχής με αυτή την προοπτική, οπότε μπορεί να δηλωθεί ως νέα χρήση αυτή και όχι κατοικία για να μην έχει να αντιμετωπίσει στο μέλλον και την αλλαγή χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μου δίνεις λύση δυστυχώς πιστεύω ότι έχεις μεγάλο δίκαιο Μyri..

 

Το λοιπόν, σήμερα επικοινώνησα με ΥΠΕΚΑ..

Θέματα που αφορούν τον Ν.3843 δεν διευκρινίζονται πλέον από υπάλληλο του ΥΠΕΚΑ!

(ούτε υπάρχει η εκείνη η ειδική τηλ. γραμμή για ερωτήσεις πάνω στο νόμο)

Μόνο οι Πολεοδομίες απαντούν πλέον σε ερωτήσεις όπως μου ανέφεραν στο ΥΠΕΚΑ.

 

όταν μετά από ώρα και πολλά.. καλύτερα να μιλήσετε με τον/την.. συνδέθηκα,

κι αφού η μοναδική πλέον αρμόδια επί του Ν.3843 κατάλαβε την περίπτωση, αναγνώρισε το κενό στο νόμο και μου είπε να μιλήσω καλύτερα με το Νομοθετικό (εννοώντας το και όντας πραγματικά ευγενέστατη)!

 

Επιπροσθέτως, ουσιαστικά καταλήξαμε στο ότι ποσοστά δεν παίρνει κανένας ρυθμισμένος χώρος και οι μόνες περιπτώσεις που μεταβιβάζονται είναι αυτές που μπορούν να ΠΑΤΕΝΤΑΡΙΣΤΟΥΝ ως παρακολουθήματα.. Κι όμως Ναι!

 

Όταν στη συνέχεια με ρώτησε τι προτείνω να αλλάξει (αν αλλάξει).. της είπα κάπως πιο περίτεχνα ότι όπως δείχνοντας απλά το χαρτί, οι τακτοποιημένοι χώροι παίρνουν ρεύμα, έτσι και μόνο για τη περίπτωσή τους, θα 'πρεπε βάση νόμου, ρητά να λύνονται τα χέρια των συμβολαιογράφων και να τους μεταβιβάζουν δίχως ποσοστά. Ειδάλλως να μη διατυμπανίζουν μεταβιβάσεις.

 

Πρέπει όμως κάποιος/α να με συμβουλέψει με σιγουριά (ή να μου πει που θα βρω) πότε ένας χώρος δικαιούται να πάρει ποσοστά και πότε όχι..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dimpan1983

τι εννοείς αδιαμόρφωτο ισόγειο;;;

μετρά στη δόμηση;;;;

ως τι χαρακτηρίζεται στην κάτοψη τα σχέδια

 

StaGian

πολύ ενδιαφέρον

σε βλέπω και στο νομοθετικό

Link to comment
Share on other sites

dimpan1983

μπορείς να κάνεις την τακτοποίηση ως εστιατόριο, παρ'ότι τώρα είναι κατοικία.

Ναέχεις υπόψη σου όμως ότι μόνο η χρήση εστιατορίου (καταστήματος δηλαδή) θα επιτρέπεται στον χώρο για 40 χρόνια, εκτός αν αποφασίσετε να γκρεμίσετε τους τοίχους και να το ξανακανετε αδιαμόρφωτο.

Θεώρησε επίσης ότι σαν χώρος υγιεινομικού ενδιαφέροντος θα εμφανιστουν πολλά ζητήματα που πρέπει να λύσεις, όπως άδεια λειτουργίας/έγκριση υγειονομικού/μελέτη παθ. πυροπροστασίας/μελέτη ενεργ. πυροπροστασίας.

 

StaGian

είναι λογικό και αναμενόμενο να μην μπορούν να πάρουν ποσοστά οι νέοι χώροι, αφου αυτό θα λειτουργούσε εις βάρος των υπόλοιπων ιδιοκτητών που έχουν χιλιοστά επι του οικοπέδου, γεγονός που θα εξέπιπτε αμέσως στη πρώτη προσφυγή στο ΣτΕ

η περίπτωση του αυτόνομου χώρου και όχι του παρακολουθήματος είναι ενδιαφέρουσα και συναντιέται αρκετά. Η λυση είναι η μεταβίβαση χωρίς ποσοστά όπως ορθά προτείνετε.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς αδιαμόρφωτο ισόγειο;;;

μετρά στη δόμηση;;;;

ως τι χαρακτηρίζεται στην κάτοψη τα σχέδια

 

 

Στο ΓΟΚ 73 υπήρχε σαν εννιά το αδιαμόρφωτο ισόγειο. Ήταν η σημερινή πυλωτή χωρίς τους περιορισμούς του 50% ύψους κτλ. Το έχω δει σε παλαιές άδειες, και νομίζω ότι στη δόμηση μέτραγε το 50%

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1

Ιδιοκτήτης σε διαμέρισμα Β ορόφου που ρυθμίζει έναν ΗΧ

Ο ίδιος ιδιοκτήτης σε ΚΧΣ σε ισόγειο που έγινε κατάστημα......

Πόσες αιτήσεις και αμοιβές? Μία ή δύο?

 

 

Ερώτηση 2

Ιδιοκτήτης ενός κτιρίου με 4 κατοικίες

Ρυθμίζει σε κάθε κατοικία έναν ημιυπαίθριο.Πόσες αιτήσεις και αμοιβές? Μία ή 4?

 

 

Τι είναι δηλαδή η αυτοτελής ιδιοκτησία?

Link to comment
Share on other sites

στην 1 περιπτωση 2....

μια για η/χ διαμερισματος

και μια για τον κοινοχρηστο που ενωνεται με το αμγαζι στο ισογειο

 

στην 2

 

αν εχει συσταση 4 αμοιβες..

αν δεν εχει ακι ειναι ενιαιο κανονικα 1 αλλα πεστου οτι τον συμφερει οικονομικα να κανει 4 ειναι πιο πολλα αμοιβες αλλα γλυτωνει απο το κρατος ακι εχει και 4 χαρτια-δικαιολογητικα

 

 

υ.γ σε κλειστη θεση πουχει ακι κοινοχρηστο μαζι αποκλειστικη χρηση πουναι και αυτος κλεισμενος μια αμοιβη και ενα ντοσιε εχω κανει

 

 

υ.γ οι χωροι ολοι μεταβιβαζονται με τον σωστο συμβολαιογραφο.....και το δικαιωμα υψουν αυλο ειναι αλλα το βαζουν πολλοι στην συσταση !!!

 

υ.γ 3 ο μηχανικος δεν εχει ευθυνη για τον πινακα χιλιοστων που κανει σε καμια επριπτωση....γινεται με παραγγελια ιδιοκτητη......καποιος ειχε συμφωνησει οτι με την αντιπαροχη θα κρατησει το 50% των χιλιοστων και ας ειχε βαση διαμερισματων το 35% των τ.μ.....

Link to comment
Share on other sites

αν εχει συσταση 4 αμοιβες..

αν δεν εχει ακι ειναι ενιαιο κανονικα 1 αλλα πεστου οτι τον συμφερει οικονομικα να κανει 4 ειναι πιο πολλα αμοιβες αλλα γλυτωνει απο το κρατος ακι εχει και 4 χαρτια-δικαιολογητικα

 

 

Τι εννοείς ενιαίο κανονικά?

Σαν χρήση μιλάμε για 4 κατοικίες......

Αν θέλει μία χωρίς σύσταση γιατί να μην θέλει και η πρώτη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.