Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


Recommended Posts

κάτι δεν καταλαβαίνω.... και θα εξαργυρωθεί η επιταγή νωρίτερα; αυτό θες να πεις;

 

Υ.Γ. Ας έχει χρήματα ο λογαριασμός μου (που του συμβαίνει πολύ σπάνια πλέον) και ας τα πάρουν και νωρίτερα... δεν πειράζει!! χαχα

Link to comment
Share on other sites

για μια στιγμη αυτο δεν τοξερα....δλδ αν δωσω επιταγη 22/12 και παει 22/10 και εχει χρηματα μεσα ο λογαριασμος τα σηκωνει?

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά από που και ως που μπορεί να προπληρώσει την μεταχρονολογιμένη επιταγή;

 

εγώ αυτό που ξέρω είναι πως αυτός που πληρωνεται με επιταγή μπορεί να κάνει συμφωνία με τη δική του τράπεζα (ένα πράγμα σαν να της μεταβιβάσει την επιταγή) ωστε να του δώσει αμέσως ρευστό χωρίς όμως να του τοκίζει αυτό το ποσό μέρχρι την ημερομηνια της επιταγής

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι οπως ακριβως το λεει ο erling παιδια.

 

η επιταγη ειναι μετρητα, εχει υποτιθεται αντικρυσμα στον αντιστοιχο λογαριασμο και απο τον νομο ειναι πληρωτεα αμεσως μολις εμφανιστει.

 

η μεταχρονολογηση της ειναι εθιμικο, δεν προβλεπεται ουτε αναγνωριζεται - αν επιμεινει καποιος (και μπορει να το κανει) η τραπεζα ειναι υποχρεωμενη ή να πληρωσει την επιταγη αν εχει υπολοιπο στον λογαριασμο ή να την σφραγισει αν δεν εχει.

 

αυτο που λες myri ειναι το λεγομενο πλαφον και ειναι αλλο πραγμα.

 

Να πουμε βεβαια οτι αυτος που παει στην τραπεζα το Γεναρη με επιταγη Μαρτιου παει γυρευοντας για φαπιτσες αλλα εχει καθε δικαιωμα απο το νομο να το κανει.

 

Εχω δει τυπο να φωναζει την αστυνομια σε καταστημα και να ετοιμαζονται να συλλαβουν τον διευθυντη επειδη δεν σφραγιζε επιταγη σε τετοια φαση.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ετοιμότητα η αστυνομία

μου κάνει εντύπωση που ανακατέυεται με το θέμα και δε ζητά απλα να καταθέσει μύνηση στο ΑΤ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.