Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


Recommended Posts

Επειδή οι ουρές της εθνικής ολοένα και μεγαλώνουν, και τα καταστήματα ολοένα και συγχωνεύονται, έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το i-banking.

 

- Η ενεργοποίηση (μάλλον η προμήθεια του ι-code) πόσο κοστίζει;

- Το ένταλμα του ΤΣΜΕΔΕ ή αμοιβή με εντολή πληρωμής, πληρώνεται μέσω i-banking;

- Το έμβασμα σε λογαριασμό άλλης τράπεζας τι προμήθεια έχει;

- Για το παραπάνω έμβασμα στο demo της εθνικής γράφει κάτι για έλεγχο του 2ου χρήστη, επιβεβαίωση με icode κτλ. Πως είναι δυνατόν να πληρώνεις πχ ενοίκιο σε άλλη τράπεζα και να ζητάει επιβεβαίωση με icode απο τον αποδέκτη;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το i-banking της εθνικής εδώ και 4 τουλάχιστον χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη.

-Δεν θυμάμαι να είχα πληρώσει κάτι για την ενεργοποίηση και την παραλαβή των κωδικών.

-Στο πίσω μέρος του εντάλματος αναφέρει ότι μπορεί να πληρωθεί μέσω i-banking της εθνικής. Δεν το έχω κάνει! (δεν έχω ποτέ λεφτά εμπρόθεσμα, χαχα)

-Το έμβασμα σε λογαριασμό άλλης τράπεζας βγαίνει κάπου στο 1,50€. Περισσότερο από το 1,20 που πληρώνουμε στο ταμείο... αλλά μπροστά στο χρόνο που γλιτώνω το προτιμώ! Έτσι πληρώνω και το ενοίκιο μου. Αυτό που αναφέρεις για τον άλλο χρήστη δεν ξέρω τι είναι και ούτε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.

Επίσης, πληρώνω τα πάντα μέσω internet (ΔΕΗ, ΦΠΑ, κινητό τηλέφωνο).

Link to comment
Share on other sites

- Η ενεργοποίηση (μάλλον η προμήθεια του ι-code) πόσο κοστίζει;

- Το ένταλμα του ΤΣΜΕΔΕ ή αμοιβή με εντολή πληρωμής, πληρώνεται μέσω i-banking;

- Το έμβασμα σε λογαριασμό άλλης τράπεζας τι προμήθεια έχει;

- Για το παραπάνω έμβασμα στο demo της εθνικής γράφει κάτι για έλεγχο του 2ου χρήστη, επιβεβαίωση με icode κτλ. Πως είναι δυνατόν να πληρώνεις πχ ενοίκιο σε άλλη τράπεζα και να ζητάει επιβεβαίωση με icode απο τον αποδέκτη;

 

- μόνο την αξία του ηλεκτρονικού κλειδιού, αμελητέα, δεν την θυμάμαι πιά

- Οχι, θέλει παρουσία στο ταμείο και χειρόγραφα έντυπα, απλά, εάν ο λογ/σμός σου έχει επαρκές υπόλοιπο, δεν κουβαλάς μετρητά.

- όπως όλες οι τράπεζες, απαράδεκτα υψηλή, για τα συνηθισμένα ποσά, 7-10 € την φορά !!! εγώ πάντα μεταφέρω σε Λογ/σμό της ίδιας τράπεζας.

- και αυτοί, όπως όλες οι τράπεζες, στο τέλος της συναλλαγής σου τυπώνουν έναν μοναδικό αριθμό-κωδικό της συναλλαγής. Μάλλον εννοεί ότι, όταν γίνει η μεταφορά, σου έχει μιά επιβεβαίωση της συναλλαγής, όπου βλέπεις το όνομα του άλλου δικαιούχου και αυτός το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

- Οχι, θέλει παρουσία στο ταμείο και χειρόγραφα έντυπα, απλά, εάν ο λογ/σμός σου έχει επαρκές υπόλοιπο, δεν κουβαλάς μετρητά.

Νομίζω πως ο Gousgounis μιλάει για το ένταλμα των ασφαλιστικών εισφορών, όχι το έντυπο ΤΣΜΕΔΕ για τις εισφορές για έκδοση οικοδομικής άδειας. Αυτό ναι, πρέπει χειρόγραφο στο ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Το e-token (το ηλεκτρονικό κλειδί), στοιχίζει αν θυμάμαι καλά 7Ε.

Όσον αφορά τις αμοιβές, ναι πρέπει να πάμε στο ταμείο για να πάρουμε το παραστατικό. Συνάδελφος όμως πληροφορήθηκε πρόσφατα, ότι αυτό πρόκειται να αλλάξει σύντομα και θα δοθεί η δυνατότητα πλέον να δουλεύουμε αμοιβές και μέσω web banking.

Link to comment
Share on other sites

Από 1/1/2011 και σύμφωνα με τους σχεδιασμούς της κυβέρνησης όσες συναλλαγές είναι πάνω από 1500 ευρώ θα πρέπει να γίνονται μέσω τραπέζης (web banking, πιστωτική κάρτα και δεν ξέρω τί άλλο θα σκαρφιστούν). Αυτό για να παταχθεί, θεωρητικά, η φοροδιαφυγή μιας και το κράτος θα παίρνει στοιχεία από την τράπεζα με τις κινήσεις των λογαριασμών.

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

Υποτίθεται ότι αυτό δε μας αφορά γιατί την κατάθεση της αμοιβής την κάνει ο πελάτης... Αλλά έτσι που τα έχουμε κάνει...

Τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ όμως θα ήταν πολύ βολικό να τις πληρώναμε μέσω i-banking. Και το ΦΕΜ ακόμα καλύτερα...

 

@cna

Επίσης υποτίθεται ότι όλο αυτό με την κατάθεση της αμοιβής στην τράπεζα έγινε για να παίρνουμε όντως τα λεφτά από τον πελάτη πριν την κατάθεση της άδειας.... Είδατε εσείς να δούλεψε; Το μυαλό τους και μια λύρα έχω να πω εγώ... Αυτός που θέλει να κάνει του κεφαλιού του θα το κάνει. Εγώ αυτό έχω καταλάβει και για τον ευρύτερο επαγγελματικό μας χώρο και για τον Έλληνα γενικά.

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

Υποτίθεται ότι αυτό δε μας αφορά γιατί την κατάθεση της αμοιβής την κάνει ο πελάτης...

 

Ωραία. Και τι τους εμποδίζει τόσα χρόνια να δέχονται κατάθεση αμοιβής μέσω e-banking;Ο πελάτης ας την κάνει. Να μπορώ να μπω στο e-banking μου, να βρω τη συναλλαγή και να εκτυπώνω παραστατικό για την Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

ouaou!!! Είσαι πολύ μπροστά!! Έτσι δεν το είχα σκεφτεί. Εγώ είχα στο μυαλό μου ότι αφού κάνει την κατάθεση ο πελάτης μου φέρνει και το παραστατικό! Από το στόμα σου και στης ΕΤΕ το αυτί!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν καταργηθουν οι ελαχιστες κανεις δεν θα κοβει αποδειξη πανω απο 1500Ε, για να μην μπει και στη διαδικασια της τραπεζας..... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.