Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


Recommended Posts

...Αν κάποιος σου καταθέσει λεφτά στο λογαριασμό αυτό για άσχετο λόγο, με απλή αιτιολογία " κατάθεση", πάλι θα στα κρατήσουν 10 μέρες.?...

 

Όχι. Το 10ήμερο αφορά τις αμοιβές που κατατίθενται με τη γνωστή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα σας!

 

Πριν από λίγο δέχτηκα ένα τηλεφώνημα από το υποκατάστημα της Εθνικής τράπεζας που άνοιξα τον λογαριασμό μου και επειδή κάνουν αναβάθμιση στο σύστημα τους "όπως μου είπανε" πρέπει να πάω να αλλάξω τον λογαριασμό μου γιατί αλλιώς θα καταργηθεί! Επειδή το ξαναέκανα αυτό πρόσφατα "διαβάστε μερικά post πιο πάνω" φυσικά εκνευρίστηκα "διότι δεν έχω καμία όρεξη να περιμένω ώρες στην ουρά και να ξαναυπογράφω χαρτούρα" οπότε τους ζήτησα να μου στείλουν εγγράφως το λόγο.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους τσαμπουκαλίκια είναι αυτά, τι χρωστάμε; Επειδή βαριούνται να μεταφέρουν τα νούμερα στην αναβάθμιση τους πρέπει να τρέχουμε εμείς, χάνοντας χρόνο από την δουλειά μας και ψυχολογική φθορά λόγο μεγάλης αναμονής!

 

Επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει με αυτά τα νταβατζιλίκια της ΕΤΕ, κάτι πρέπει να κάνουμε με το ΤΕΕ, υπάρχουν και άλλες τράπεζες δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούμε να καταθέτουμε αμοιβές σε άλλες τράπεζες!

 

 

edit: Ενώ έγραφα, μου τηλεφώνησαν από ΕΤΕ για να μου που ότι δεν χρειάζεται τελικά να κάνω αλλαγή του λογαριασμού μου! Φαντάζομαι ότι θα τους ήταν πιο δύσκολο να μου στείλουν εγγράφως τον λόγο! Θα τρελαθούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα πηγα να ανοιξω τολογαριασμο που απαιτειται για τους μηχανικους!!! και τι μ ζητησαν αραγε??? 1000 ευρο καταθεση για να ανοιξει !!! και μ το ειπε και υφακι λες και τα 1000 ευρο ειναι 1000 δραχμες!!! αν ειναι ποτε δυνατον!!! 1000 μουτζες τις δινω, 1000 ευρο οχι!! ακους εκει!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες έχουν αποθρασυνθεί.

 

Από προσωπικές εμπειρίες αναφέρω:

 

α) έχουν σκυλιάσει για ρευστο που κάθε μέρα όλο και λιγοστεύουν. Από το Δεκέμβρη 09 (και πολύ αργά το κατάλαβα), σας πρότεινα χρυσό έστω και μια λίρα το μήνα. Τότε 210€. (δείτε πορεία ο χρυσός τα τελευταία χρόνια εως σήμερα ).

 

β) Είναι μεγάλοι ψεύτες - κομπιναδόροι - και κλέφτες.

Προσωπικά αναφέρω πως πήρα το προιόν που διαφήμιζε και το ΤΕΕ σαν συνεργασία με ΕΤΕ, δάνειο ανοικτό δλδ με μειωμένα έξοδα φακέλου 50%, δλδ 125€ και σήμερα διαπιστώνω πως απομείωσαν κατά 250€. Εννοείται πως από Δευτέρα θα τους χορέψω τσάμικο βαρύ αλλά λέμε τώρα. Αν πέσουν σε κανά ψάρι και φιλήσυχο άνθρωπο τότε τον φάγανε.

 

γ) προχωρούν σε κατασχέσεις.

 

δ) έχουν παγώσει τα δάνεια.

Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει λεφτα κλειδωμενα πριν αρκετο καιρο με 6%, τοτε που δινανε ολοι τρελα επιτοκια.

 

παω μια μερα μετα απο 6-7 μηνες να βαλω λιγα λεφτα ακομα στον λογαριασμο, μου λενε "αλλαξε το επιτοκιο και απο 6% ειναι 4,5%", λεω εγω "τι? επι του νεου μικροποσου που καταθετω σημερα?", οχι μου λενε, "επι ολου του ποσου που ειναι μεσα, σας ενημερωνουμε"...

 

τους λεω εγω εχω υπογραψει για 6% και δεν λεει πουθενα οτι οποτε γουσταρετε θα αλλαζετε το επιτοκιο και μαλιστα επι χρηματων που κατεθεσα με το αρχικο επιτοκιο. η κοπελα στο ταμειο με βλεπει που υψωνω τη φωνη και με παραπεμπει σε συναδελφο σε γραφειο πριβε.

 

παω στον τυπο και μου τα μουρμουραει, λεει διαφορα, εγω απολυτος. Καποια στιγμη λεω φερτε τη συμβαση, μου λενε δεν ειναι εδω ειναι στα κεντρικα. Κουβεντα στη κουβεντα, βαζω φωνες, παω στον διευθυντη και λεω, αυριο καταγγελια στον τραπεζικο διαμεσολαβητη και να δουμε ποιος θα γελασει τελευταιος...παρολο που νομιζα οτι δεν θα γινοταν τιποτα, αμεσως μου τα γυρισανε και για να μην τα πολυλογω κρατησαν το επιτοκιο στο 6% και ολα μελι γαλα.

 

Το κλου: μετα απο 2 μηνες πετυχαινω σε ενα μπαρακι τον υπαλληλο της τραπεζας, τον κερναω ενα ποτακι, πιανουμε τη κουβεντα και τι μου λεει το ατομο?..."ειχαμε παρει χαρτι απο κεντρικα να αλλαξουμε τα επιτοκια σε ολους τους συγκεκριμενους προθεσμιακους, και αν ο πελατης το δεχοταν, τοτε καλως, αν οχι και εκανε φασαριες, να το συνεχιζαμε με το παλιο οπως πριν."...!!!!

 

για να καταλαβετε οτι οι ανθρωποι ειναι γκανγκστερ, μην τους περνατε για τιποτα σοβαρους, αλητες της τελευταιας κατηγοριας οι ιθυνοντες ολων των τραπεζων ανεξαιρετως. Και η ΕΤΕ που το παιζει και φιλολαικη, ειναι μια απο τα ιδια με το επιπλεον χαρακτηριστικο της βρωμιας, της τεμπελιας και του δημοσιουπαλληλικου στυλ.

Link to comment
Share on other sites

εδω που μενω ολοι πανε στα ιδια μερη, ολοι γνωριζονται με ολους εστω και φατσικα - το υποκαταστημα ηταν της γειτονιας, και ο υπαλληλος εμενε σε διπλανη γειτονια. ασε που μαζευεται εδω ολη η αθηνα...λιγο να βγαινει καποιος πεφτει πανω σε γνωστες φατσες.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό θα μας ζητάνε να τους πληρώνουμε και ενοίκιο για τα χρήματα που μας προσέχουν... τέντυ-μπόυδες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.