Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


Recommended Posts

Τελικά συνάδελφοι πήγα στην Τράπεζα, σε υποκατάστημα ΕΤΕ στη Θεσσαλονίκη και μέσα σε 10 λεπτά με εκκθαριστικό ή οτιδήποτε άλλο αποδεικτικό ΑΦΜ από εφορία, ταυτότητα και μία απλή βεβαίωση ααπό το ΤΕΕ, μου άνοιξαν το λογαριασμό. Ούτε καταθέσεις, ούτε καθυστερήσεις.

Άρα εφόσον δε το ζητήσαν σε ένα υποκατάστημα τότε δε θα είναι απαραίτητητη κατάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Άρα εφόσον δε το ζητήσαν σε ένα υποκατάστημα τότε δε θα είναι απαραίτητητη κατάθεση.

 

Αυτό το λέμε όλοι...το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν ο υπάλληλος της τράπεζας δεν είναι σωστά ενημερωμένος και συνεχίζει να ζητάει κατάθεση...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οσον αφορά το εκκαθαριστικό, έχουν βρει όλοι οι υπάλληλοι την καραμέλα και το ζητάνε. Το εκκαθαριστικό δεν απαιτείται, χρειάζεται απλά ένα έγγραφο που να πιστοποιεί το ΑΦΜ μας, είτε βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ, είτε φορολογική ενημερότητα που βγαίνει από τα ΚΕΠ. Πλέον τα έγγραφα που δίνουμε στην τράπεζα τα σκανάρουν και μας φακελώνουν ψηφιακά, υποτίθεται για έλεγχο του μαύρου χρήματος, γι' αυτό να αποφεύγετε να δίνετε εκκαθαριστικό όταν δεν χρειάζεται. Για ποιο λόγο θέλουν να βλέπουν το εισόδημά μας αν δε ζητάμε δάνειο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λέμε όλοι...το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν ο υπάλληλος της τράπεζας δεν είναι σωστά ενημερωμένος και συνεχίζει να ζητάει κατάθεση...

 

Υπάρχει μετά ο τομεάρχης

ο υποδιευθυντής

ο διευθυντής

ο περιφερειακός διευθυντής

και ο Δ/νων Σύμβουλος

 

ααααα και ο μπερτές.:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα έγγραφα που δίνουμε στην τράπεζα τα σκανάρουν και μας φακελώνουν ψηφιακά, υποτίθεται για έλεγχο του μαύρου χρήματος, γι' αυτό να αποφεύγετε να δίνετε εκκαθαριστικό όταν δεν χρειάζεται. Για ποιο λόγο θέλουν να βλέπουν το εισόδημά μας αν δε ζητάμε δάνειο;

 

Σε εμένα πάντως δεν είχαν σκαννάρει τίποτα. Σε εταιρείες κινητής επίσης που είχα δώσει εκκαθαριστικό, έδωσα φωτοτυπία μόνο της πάνω λωρίδας με τα στοιχεία (διεύθυνση. ΑΦΜ) και μόνο. Δε μπορεί κανείς να σας αναγκάσει να δώσετε όλο το εκκαθαριστικό (επίσημα αυτό εδώ και αρκετά χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου έχει εξηγήσει μπάρμπας μου που εργάζεται στην Εθνική υπάρχουν σαφείς απαιτήσεις για "άνοιγμα" λογαριασμού - απλά το κάθε κατάστημα ακολουθεί διαφορετική τακτική (εγώ έκανα τη δουλειά μου στην Καισαριανή, ενώ έχω έδρα Κοζάνη, χωρίς κανένα δικαιολογητικό πλην της κάρτας ΤΕΕ επειδή προφανώς ήθελαν να δείξουν αύξηση τραπεζικών λογαριασμών).

 

Από εκεί και πέρα τα όποια προβλήματα θα προκύψουν στους εσωτερικούς ελέγχους της Εθνικής - αυτά θα επηρεάσουν τους διευθυντές και όχι τους πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε αυτές τις "σαφείς" απαιτήσεις, δεν είναι και δε θα μπορούσε ποτέ να είναι, να απαιτήσεις από ένα παιδάκι που τώρα μόλις αποφοίτησε από το Πολυτεχνείο, να βρει 1000 ευρώ να σου κάνει κατάθεση για να ανοίξει λογαριασμό με τον οποίο θα κάνει τη δουλειά του και χωρίς να έχει επιλογή άλλης τράπεζας (δε δουλεύει ο ανταγωνισμός δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάμε για υποχρεωτική κατάθεση χρημάτων αλλά για έγγραφα/δικαιολογητικά (ενημερότητες, βεβαιώσεις κουτουλουπού). Αλλά αφού δε θυμάμαι τί/πόσα/ποια μου είπε (πάνε τόσα χρόνια) δεν αναφέρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μετά ο τομεάρχης

ο υποδιευθυντής

ο διευθυντής

ο περιφερειακός διευθυντής

και ο Δ/νων Σύμβουλος

 

ααααα και ο μπερτές.:twisted:

 

Με ανάποδη σειρά ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό που λέτε, αφού ανοίξει ο λογαριασμός χρειάζεται να γίνει κοινοποίηση στο ΤΕΕ ή γίνεται αυτόματα???

 

και αν χρειάζεται κοινοποίηση πως γίνεται αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.