Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποδηλατώντας στη δουλειά, ξεχάστε τα μηχανοκίνητα


agior

Recommended Posts

Τατόι βρε! Το λέω για να μαζέψουμε κόσμο. Αν θέλετε Εύβοια ευχαρίστως να σας υποδεχτώ κάπου στην Δίρφυ ή στο Κανδήλι... Τα Βασιλικά Ευβοίας πέφουν λίγο μακριά...

 

Οπότε Brasco ετοίμαζε ΜΤΒ!!

 

Το σκηνικό μπορώ να το φανταστώ ως εξής:

1η πρόταση

-Κυριακή πρωί κατά τις 7:30 ραντεβού στο Κρυονέρι (γήπεδο)

-Χαράζουμε επιτόπου διαδρομή με χάρτες, gps κλπ και ανάλογα με τους συμμετέχοντες ή την έχουμε συμφωνήσει από πριν (καλύτερα για να κερδίσουμε χρόνο)

-Χαλαρά (ως βόλτα) ή όχι και τόσο χαλαρά ξεκινάμε. Μια διαδρομή από 25 έως 40 χιλιόμετρα πιστέυω την έχουμε όλοι και δεδομένου ότι δεν θα έχουμε downhill ή τίποτα άγριες αναβάσεις...

-Θα πρέπει να υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο (π.χ. 3 ώρες) διότι όπως εξήγησα παραπάνω η Κυριακή είναι αφιερωμένη σε βόλτα με τα παιδιά. Άρα το πολύ μέχρι τις 11:00 να έχουμε τελειώσει...

- Για πιο "ψημένους" και χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις μπορείτε να συνεχίσετε νέο loop ή να πάτε για παϊδάκια στην βαρυμπόμπη...

 

2η πρόταση με γυναίκες παιδιά κλπ κλπ

 

-Το ραντεβού πρέπει να είναι πιο λογική ώρα (π.χ. στις 10:00)

-Οπωσδήποτε θα έχουμε χαράξει από πριν πρόγραμμα ώστε να ξέρουν οι γονείς τις αντοχές των παιδιών τους

-Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει στάσεις, κολατσιό και πολύ-πολύ κατανόηση από όλους προς όλους...

-Περιορισμός στον χρόνο δεν υπάρχει, στο τέλος θα κουραστούν κάποια παιδιά, οπότε αναγκαστικά θα φύγουμε...

Τα δικά μου (αυτά που μπορεί να έρθουν) είναι 6 και 8 ετών. Μέχρι 10χλμ σε ευθείες τα βγάζουμε...

 

Ακούω προτάσεις...

 

ΥΓ dratsiox: Το φουίτ αλλάζει σε 5 λεπτά στο πεδίο... Έχεις πολύ χρόνο μέχρι να το κανονίσουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποδηλατο-maniac κι εγώ...Για όποιον δεν έχει πάει ακόμα, το πάρκο του Τρίτση είναι ιδανικό,με αρκετές διαδρομές.....Τώρα που αναφέρετε κ το Τατόι, το είχα στο πρόγραμμα μια απ αυτές τις μέρες.....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, για τους φαν του ποδηλάτου, πήρα πρέφα πρόσφατα ένα site που αν κατάλαβα καλά πουλάει μεταχειρισμένα ποδήλατα (νομίζω αγοράζει κιόλας)

 

http://www.rebike.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θέλω να ρωτήσω (αθηναίους περισσότερο).στην αθήνα ποδήλατα κυκλοφορούν γενικά?εχουν σχηματίσει κίνημα (πορίες ποδηλατικές,παρτυ κτλ)?γιατί εδω θεσσαλονίκη αρχίζουμε να γινόμαστε πάρα πολλοί.καθε μέρα βλέπεις αρκετούς ποδηλάτες μες στους δρόμους και το χαιρομαι πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω διευρύνεται το κίνημα...

Εδώ πάντως (Χακίδα) βλέπω όλο και περισσότερους να ποδηλατούν!! Ειδικά τώρα που θα πιάσει η άνοιξη...

 

Tasakos: Σχετικά με τις προτάσεις που κανονίζουμε, το βλέπουμε σε λίγο καιρό γιατί αυτήν την περίοδο είμαι σε πήξιμο (δουλειά). Δεν έχω "κρεμάσει τα παπούτσια" όμως ;)

Link to comment
Share on other sites

Με χαρά σας δηλώνω πως χτες ξεκίνησα πάλι Χαλάνδρι-Ομόνοια-Χαλάνδρι μετά από 7 μήνες καθισιό (και 5+ κιλά)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Οταν έμενα Χαλάνδρι πράγματι ήταν ευκολότερα τα πράγματα.... Τώρα που έχω πελάτες στο Χαλάνδρι, από Κορυδαλλό δε λέει!!!

Τουλάχιστον για τα τοπικά, πρέπει να αρχίσω κι εγώ... Είμαι στα πρόθυρα διαζυγίου λόγω κιλών !!!! :)

Το έχω αφήσει στο Χαλάνδρι, στο πατρικό μου... πρέπει να το πάρω!

Link to comment
Share on other sites

Στην Πάτρα τα ποδήλατα στο κέντρο έχουν αυξηθεί σημαντικά.

 

Πλέον είναι τόσοι οι ποδηλάτες ώστε να την λένε στους οδηγούς που τους κλείνουν και όχι το αντίστροφο (οι οδηγοί στους ποδηλάτες που τους καθυστερούν).

 

Στον Πύργο υπάρχει αντίστοιχη κινητικότητα αλλά εκτός πόλης, για βόλτα προς το παρόν. Οι αποστάσεις περπατιούνται συνήθως οπότε δεν χρειάζεται ποδήλατο. Υπάρχουν κάποιοι βέβαια που για μακρινές αποστάσεις (>400μ) παίρνουν αυτοκίνητο ή μηχανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.