Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποδηλατώντας στη δουλειά, ξεχάστε τα μηχανοκίνητα


agior

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ το ποδήλατο για όλες τις δουλειές εντός πόλης εδώ και 2 χρόνια. Δεν το έχω μετανιώσει στιγμή. Η επαφή που προσφέρει με την πόλη δεν ανταλλάσσετε με τίποτα.

 

Όσο για την μεταφορά πραγμάτων έχω χώρο που μου φτάνει και μου περισσεύει.

921v.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το ποδήλατο πηγαίνω μόνο για αποτυπώσεις γηπέδων γιατί το gps χειρός δεν πιάνει χώρο!!! (για να τσιγκλάμε και λίγο τους ΑΤΜ...)

 

Ελπίζω ν' αστιεύεσαι γιατί το θέμα θ' αρχίσει πάλι να γίνεται κόντρα πολιτικών - τοπογράφων...

 

@JTB η ασφάλεια είναι πανω απ' όλα...ποιος παίζει; (τρία παιδιά και ετοιμάζεται το τέταρτο...). Βάλε και τα παιδιά σου στο κόλπο ;)

 

@Petsagouris στις ανηφόρες πως την παλεύεις με αυτούς τους σάκους; Φοράς παπούτσια SPD;

Link to comment
Share on other sites

ποδηλατο και εγω εδω κατω πλεον

τσαντουλα στην πλατη με τα πραγματα(σιγα το βαρος)

 

το μονο θεμα μου ειναι οτι πρεπει να αλλαξω λαστιχα και να βαλω δρομου και οχι τα τρακτεροτα (mountain bike) για να πηγαινω ακομα πιο ωραια και ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πλέον εδώ και 2-3 χρόνια έχω παρατήσει το αυτοκίνητο. Με ένα υβριδικό πόλης κάνω όλες τις καθημερινές μετακινήσεις και συχνά-πυκνά και βόλτες εκτός. Μεγάλη απόλαυση!

Link to comment
Share on other sites

Για την οικογένεια

family_ride_bicycle_cycle_trailer.jpg

 

Για μεγαλύτερη οικογένεια και για το συνεργίο. Έχει χώρο στο τέλος και για τα εργαλεία.

cycling_family_t600.jpg?4326734cdb8e39baa3579048ef63ad7b451e7676

 

Για τους ηλικιωμένους

burma_yangon.jpg

 

Για όσους δεν ξέρουν ποδήλατο (δεν ξέρουν να ισορροπούν)

family-cycle_5907.jpg

 

Ελπίζω να προχωρήσει το θέμα με το ποδήλατο, πολλά χρόνια περιμένω να φτάσουμε μια κρίσιμη μάζα ώστε να μας υπολογίζουνε στον δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θα σας φανεί περίεργο, αλλά η αιτία που ξανάπιασα ποδήλατο μετά από 30 χρόνια ήταν η κατασκευή ποδηλατόδρομου στη γειτονιά μου και μάλιστα περνάει μπροστά απ το σπίτι μας. Στην αρχή αντιδράσαμε σφοδρά λόγω της στενότητας του δρόμου που δεν επιτρέπει πλέον να παρκάρει ούτε ένα αυτοκίνητο. Είχαμε καλομάθει να αφήνουμε τα αυτοκίνητα ακριβώς έξω απ το σπίτι...Μετά αρχίσαμε τα σχετικά με το ποιός κονόμησε απ την εργολαβία, ποιός τάπιασε απ το Δήμο, ποιόν λαδώσανε στο ΥΠΕΧΩΔΕ κλπ. Μετά βλέπαμε να καταδίδεται στην αστυνομία όποιος "ξεχνιόταν" και πάρκαρε για λίγο ή πολύ στον ποδηλατόδρομο. Και τέλος, όπως λέει κ ο zavi "αφού δε μπορείς να το αποφύγεις, γλέντα το" αποφάσισα να αγοράσω ένα ποδήλατο και να κάνω χρήση του χρυσοπληρωμένου έργου για να το αποσβέσω (το 3234 μΧ). Στην αρχή έκανα 1-2χλμ ισάδα. Μετά από 1 βδομάδα ξεθάρεψα και έπαιρνα και τα μικρά (4 και 7 χρόνων) αφού είδα πως ο κίνδυνος ήταν ελάχιστος. Μετά δοκίμασα με ευχάριστη έκπληξη ότι μπορούσα να βγάλω 10χλμ και τέλος έκανα την πρώτη δοκιμή με την ανηφόρα Αλεξάνδρας-Κηφισίας-Γηροκομείο που την έβγαλα "αέρα" 8-) και με έκανε φάν του είδους.

Τώρα πια, 3 μήνες μετά, άλλαξα ποδήλατο σε κάτι ελαφρύ, φιξάρησα διαδρομές και ωράρια και κοντράρω και κανένα πιτσιρικά ανεβαίνοντας την Αλεξάνδρας ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.