Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποδηλατώντας στη δουλειά, ξεχάστε τα μηχανοκίνητα


agior

Recommended Posts

Ενας λόγος που πολλοί δεν χρησιμοποιούν το ποδήλατο είναι η έλλειψη ασφάλειας και ένας τρόπος να αυξηθεί η ασφάλεια είναι να σε βλέπουν, να "χτυπάς στο μάτι" που λέμε.

Ακόμη και την ημέρα, η χρήση του αντανακλαστικού γιλέκου (όπως φαίνεται στο μήνυμα #16) καταφέρνει να τραβήξει την προσοχή από τους οδηγούς αυτοκινήτων.

 

Δεν χρησιμοποιώ ποδήλατο για να πάω στην δουλειά, λόγω μεγάλης απόστασης (περίπου 40 km). Το χρησιμοποιώ όμως κυρίως

-για βόλτα

-ψώνια στην λαϊκή

-οδηγική εκπαίδευση των παιδιών σε πραγματικές συνθήκες.

 

ΥΓ. Στο μήνυμα #16, η πίσω ρόδα του ποδηλάτου της κυρίας φαίνεται ότι υποφέρει από το βάρος των δύο παιδιών και του πίσω ρουμουλκούμενου

Link to comment
Share on other sites

ποδηλατο και εγω εδω κατω πλεον

τσαντουλα στην πλατη με τα πραγματα(σιγα το βαρος)

 

 

αν λυπάσαι τη μέση σου, πάρε τσαντούλα για σχάρα. Σου μιλάει κάτοχος κήλης μεσοσπονδύλιου.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Στο μήνυμα #16, η πίσω ρόδα του ποδηλάτου της κυρίας φαίνεται ότι υποφέρει από το βάρος των δύο παιδιών και του πίσω ρουμουλκούμενου

Ξεφούσκωτη θα είναι CostasV;)

Link to comment
Share on other sites

Εδω αν σε δουν με ποδηλατο θα σε πετανε μαρουλια....ειναι αδιανοητη η συμπεριφορα του συνολου σε καποιες επαρχιες.

Link to comment
Share on other sites

Εδω αν σε δουν με ποδηλατο θα σε πετανε μαρουλια....ειναι αδιανοητη η συμπεριφορα του συνολου σε καποιες επαρχιες.

 

Φαίνεται ότι είσαι από Β. Ελλάδα (έχω κάνει πολλά χρόνια), αλλά που ακριβώς;;

 

Το ίδιο ισχύει κι εδώ που είμαι εγώ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Τα "προβλήματα" "κοινωνικής κατακραυγής" να τα λύσετε στο μυαλό σας πρώτα. Δεν είναι το ποδήλατο, εσείς ντρέπεστε... έχω όμως kinder-έκπληξη. ΜΗΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΠΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΕΙΤΕ! είναι πολύ καλό για τον εαυτό σας και τους γύρω σας.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μοντέλα. Καταρχάς κούρσα ή mountain ? Και εγώ ψάχνομαι αλλά πιο πολύ για βόλτες.

 

Νομίζω ότι πλέον η πιο σωστή επιλογή είναι μεταξύ Mountain Bike και Trekking ή καθαρά πόλης.

 

Πες μας τι χρήση θα κάνεις και αν θα οι διαδρομές σου είναι σε άσφαλτο ή σε χώμα για να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω και εγώ με την νοοτροπία και εδώ (για να μην λέω μόνο τα άσκημα της Αθήνας) Αν με δουν με ποδήλατο εκτός από το να λοιδωρούν θα σκεφτουν και πως οι δουλειές μου δεν πάνε καλά αφού άφησα το αυτοκίνητο ενώ ο άλλος μηχανικός κυκλοφορεί με το τελευταίο μοντέλο πάντως εγώ έχω ήδη παραγγείλει ποδήλατο και θα το χρησιμοπιήσω για τις μετακινήσεις μου προς το γραφείο και τις υπηρεσίες της πόλης μου(τουλάχιστον τώρα το καλοκαίρι )και ας πουν ότι θέλουν. Εξάλλου και να χάσω κανένα πελάτη με τέτοια νοοτροπία ίσως είναι καλύτερα και για μένα αφού η νοτροπία αυτή θα τον ακουλουθεί και σε άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι είσαι από Β. Ελλάδα (έχω κάνει πολλά χρόνια), αλλά που ακριβώς;;

 

Το ίδιο ισχύει κι εδώ που είμαι εγώ πάντως...

 

Βεροια σε λεω...και ημουν Θεσσαλονικη 7+ χρονια σε λεω ξανα.!:)

 

Δεν ειναι θεμα ντροπης.Ειναι θεμα νοοτροπιας γενικοτερα εδω στην Ελλαδα.

 

Θα το κανω λιγο υπερβολικο για να το καταλαβεις: Αν δεις (οχι εσυ προσωπικα) εναν κορυφαιο νευροχειρουργο στη παραλια με σορτσακι ασπρο δερματινο κολλητο, τρεις στρωσεις χρυσες αλυσιδες μπλεγμενες στο δασυτριχο στηθος, καπελλο καουμπου και μποτακι με σπιρουνι θα του βγαλεις το ονομα, θα στηλιτευσεις τον ιδιο με συνεπεια να επηρεαστει αμεσα η προσωπικη αλλα και η επαγγελματικη ζωη του ιδίου.

 

(παρατραβηγμενο παραδειγμα αλλα θελω να σου (ή σε :razz:) δωσω να καταλαβεις πως θα σε κοιτουν εδω στη περιοχη μου αν κυκλοφορεις με ποδηλατο - το ιδιο συμβαινει οταν δεις προσωπα του πολιτικου κορμου της περιοχης με ποδηλατο π.χ. ο Δημαρχος της κατω παναγιας με τον Δημαρχο της ξακουστου βοιδολιβαδου....)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.