Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τεχνική έκθεση μηχανικού


ΝΕΟΣ

Recommended Posts

δεν έχω κάνει τακτοποίηση σε εκτός σχεδίου αλλά έχω διαβάσει το φεκ για τα εκτός σχεδίου.

νομίζω ότι είσαι απόλυτα σωστός.

τι σε προβληματίζει; το ότι σου βγαίνει μεγάλη έκταση γης; φαντάσου να μην είχε παρέκκλιση και να έχτιζε 200 μ2 στα 4 στρέμματα...

 

(στην ουσία δεν υπάρχει ΣΔ, τα 200μ2 max είναι στάνταρ για κατοικία)

 

είσαι οκ, ντον-τ γουόρι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στους συναδέλφους.....πρώτο μου post στο forum και αναζητώ μια βοήθεια-διευκρίνηση για την συμπλήρωση δύο στοιχείων στην τεχνική έκθεση μηχανικού, αν είναι εύκολο και γνωρίζει κάποιος συνάδελφος......

 

Η ερώτηση-απορία έχει να κάνει με την συμπλήρωση του ισχύοντα Σ.Δ. στο ακίνητο όταν αυτός προκύπτει για ακίνητο εντός οικισμού και όχι σε σχέδιο πόλης.....έχουμε τον γνωστό υπολογισμό με την κλιμάκωση για τα πρώτα 300τ.μ. και ότι υπόλοιπο τετραγωνικών πολλαπλασιάζεται με 0,40......

στη δική μου περίπτωση έχω : 100*1,6+100*0,8+100*0,6+70,45*0,40 = 328,18τ.μ. οπού και αυτή είναι η επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο.....αυτός είναι τελικά ο Σ.Δ. για το οικόπεδό μου?????

 

Προσπαθώντας τώρα να συμπληρώσω την έκταση γης που προκύπτει από τη διαίρεση του χώρου που τακτοποιώ με τον ισχύοντα Σ.Δ. έχω 75,04/328,18=0,23τ.μ. γης......είναι δυνατόν??????

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις σας......

 

Παρακαλώ, η ανάρτηση των θεμάτων σας να γίνεται στο σωστό νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 328,18τ.μ. δεν είναι συντελεστής δόμησης, αλλά επιτρεπόμενη δόμηση. Ο συντελεστής δόμησης δεν έχει μονάδες (τ.μ.) αλλά είναι καθαρός αριθμός. Διαιρώντας τ.μ. με τ.μ. επίσης, δεν είναι δυνατό να παίρνεις τ.μ....

Τα 328,18 τ.μ. στην περίπτωσή σου, οφείλεις να τα διαιρέσεις με το εμβαδό του οικοπέδου για να βρεις τον Σ.Δ. Στη συνέχεια διαιρώντας το εμβαδό των ρυθμιζόμενων χώρων με τον Σ.Δ., παίρνεις το ζητούμενο.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάνει τακτοποίηση σε εκτός σχεδίου αλλά έχω διαβάσει το φεκ για τα εκτός σχεδίου.

νομίζω ότι είσαι απόλυτα σωστός.

τι σε προβληματίζει; το ότι σου βγαίνει μεγάλη έκταση γης; φαντάσου να μην είχε παρέκκλιση και να έχτιζε 200 μ2 στα 4 στρέμματα...

 

(στην ουσία δεν υπάρχει ΣΔ, τα 200μ2 max είναι στάνταρ για κατοικία)

 

είσαι οκ, ντον-τ γουόρι... ;)

 

Καλημέρες, με προβληματίζει το οτι για να μπορούσε να χτίσει αυτά τα παραπάνω 110τ.μ θα έπρεπε να είχε γήπεδο 8000τ.μ (χτίζει 280τ.μ.) + 3000τ.μ Χ 0,01 (=30τμ) = 310τ.μ.- (11 στρεμματα). δηλ. 9στρεμ. παραπάνω από αυτά που έχει, και όχι 1151τ.μ. που υπολογίζω με βάση τον εξαγώμενο Σ.Δ. (δηλ. ο 0,0995)..

Link to comment
Share on other sites

@ panouklas

εγώ στα εκτός γράφω αυτό και νομίζω ότι είναι το πιο σωστό

(είναι γραμμένο για το 707 αλλά παρόμοιο σκεπτικό κάνεις και στο 270 ):

 

"Ισχύων Σ.Δ. στο ακίνητο:

Σύμφωνα με το άρθρο 3 του ΦΕΚ 707 Δ' ,για χρήση κατοικίας δεν ορίζεται συντελεστής δόμησης αλλά ισχύουν τα παρακάτω για ανώτατη κάλυψη και δόμηση :

Για γήπεδα εμβαδού από 2000 m2 έως και 4000 m2 επιτρέπονται 200 m2 κατοικίας

Για γήπεδα εμβαδού από 4000 m2 έως και 8000 m2 επιτρέπονται 200+(Ε-4000)Χ0,02 m2 κατοικίας.

 

Εκταση γης που προκύπτει από την διαίρεση του Εμβαδού με τον Σ.Δ. :

Με βάση τα παραπάνω η προκύπτουσα έκταση γης υπολογίζεται ως εξής :

 

Eμβαδόν οικοδομής βάση οικοδομικής αδείας =199,73 m2

Εμβαδόν διατηρούμενου χώρου = 3,50 μ2

Oλικό εμβαδόν oικοδομής εαν προσμετράτο στην δόμηση ο διατηρούμενος χώρος = 199,73+3,50=203,23 m2.

Απαιτούμενο εμβαδόν γηπέδου : [(203,23-200)/0,02 ]+4000=4161,50 m2

Εμβαδόν γηπέδου βάση της οικ. Αδείας =2100 m2

 

Προκύπτουσα έκταση γης = 4161,50-2100=2061,5 m2 "

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στους συναδέλφους.....πρώτο μου post στο forum και αναζητώ μια βοήθεια-διευκρίνηση για την συμπλήρωση δύο στοιχείων στην τεχνική έκθεση μηχανικού, αν είναι εύκολο και γνωρίζει κάποιος συνάδελφος......

 

Η ερώτηση-απορία έχει να κάνει με την συμπλήρωση του ισχύοντα Σ.Δ. στο ακίνητο όταν αυτός προκύπτει για ακίνητο εντός οικισμού και όχι σε σχέδιο πόλης.....έχουμε τον γνωστό υπολογισμό με την κλιμάκωση για τα πρώτα 300τ.μ. και ότι υπόλοιπο τετραγωνικών πολλαπλασιάζεται με 0,40......

στη δική μου περίπτωση έχω : 100*1,6+100*0,8+100*0,6+70,45*0,40 = 328,18τ.μ. οπού και αυτή είναι η επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο.....αυτός είναι τελικά ο Σ.Δ. για το οικόπεδό μου?????

 

Προσπαθώντας τώρα να συμπληρώσω την έκταση γης που προκύπτει από τη διαίρεση του χώρου που τακτοποιώ με τον ισχύοντα Σ.Δ. έχω 75,04/328,18=0,23τ.μ. γης......είναι δυνατόν??????

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις σας......

 

Παρακαλώ, η ανάρτηση των θεμάτων σας να γίνεται στο σωστό νήμα.

 

Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση δήλωσα συντελεστή 0,40 αφού σύμφωνα με την κλιμάκωση αν είχα επιπλέον τετραγωνικά γης θα υπολόγιζα τη δόμηση με αυτή την τιμή.

Η πολεοδομία Μυτιλήνης που υποβλήθηκε ο φάκελος το δέχτηκε.... για τις άλλες δυστυχώς δεν μπορώ να εγγυηθώ ....

Link to comment
Share on other sites

@ panouklas

εγώ στα εκτός γράφω αυτό και νομίζω ότι είναι το πιο σωστό

(είναι γραμμένο για το 707 αλλά παρόμοιο σκεπτικό κάνεις και στο 270 ):

 

"Ισχύων Σ.Δ. στο ακίνητο:

Σύμφωνα με το άρθρο 3 του ΦΕΚ 707 Δ' ,για χρήση κατοικίας δεν ορίζεται συντελεστής δόμησης αλλά ισχύουν τα παρακάτω για ανώτατη κάλυψη και δόμηση :

Για γήπεδα εμβαδού από 2000 m2 έως και 4000 m2 επιτρέπονται 200 m2 κατοικίας

Για γήπεδα εμβαδού από 4000 m2 έως και 8000 m2 επιτρέπονται 200+(Ε-4000)Χ0,02 m2 κατοικίας.

 

Εκταση γης που προκύπτει από την διαίρεση του Εμβαδού με τον Σ.Δ. :

Με βάση τα παραπάνω η προκύπτουσα έκταση γης υπολογίζεται ως εξής :

 

Eμβαδόν οικοδομής βάση οικοδομικής αδείας =199,73 m2

Εμβαδόν διατηρούμενου χώρου = 3,50 μ2

Oλικό εμβαδόν oικοδομής εαν προσμετράτο στην δόμηση ο διατηρούμενος χώρος = 199,73+3,50=203,23 m2.

Απαιτούμενο εμβαδόν γηπέδου : [(203,23-200)/0,02 ]+4000=4161,50 m2

Εμβαδόν γηπέδου βάση της οικ. Αδείας =2100 m2

 

Προκύπτουσα έκταση γης = 4161,50-2100=2061,5 m2 "

 

Για τα εκτός σχεδίου και εμένα μου φαίνεται πιο σωστός αυτός ο τρόπος υπολογισμού της προκύπτουσας έκτασης γης από τη διαίρεση του εμβαδού των διατηρούμενων με τον ισχύοντα συντελεστή δόμησης.

Μόνο που για 3,50 μ2 αυθαιρέτων χρείαζεται ένα γήπεδο άλλα 2 στρέμματα περίπου, ένω για 110 μ2 χρειάζεται άλλα 8,5 στρέμματα. Πο .. Πο...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν έχει λογική αυτό το πράγμα (Η διαίρεση με τον ΣΔ) για περιπτώσεις που ορίζουν μέγιστη δόμηση.

Στην περίπτωση του panouklas, το διάταγμα ορίζει μέγιστη δόμηση 200μ².

Και 2092,71 + 1151,83 = 3244,54μ² γήπεδο να είχε, πάλι 200μ² θα μπορούσε να χτίσει.

Άρα τι ψάχνουμε????

Αφού δεν υπάρχει επιτρεπόμενη δόμηση που να είναι ανάλογη του εμβαδού του γηπέδου.

Τι να πω με τους φωστήρες....

Βγάλανε έναν νόμο που το μόνο πράγμα που σκέφτηκαν ήταν το πόσο θα είναι το πρόστιμο και για τα άλλα..... ότι τους φώτισε ο Θεός.. εμάς ποιος θα μας φωτίσει όμως???

Link to comment
Share on other sites

Kαι τέλος πάντων ρε παιδιά τι μας ενδιαφέρει η "προκύπτουσα έκταση γης "? Που θα χρησιμοποιηθεί αυτό το στοιχείο ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι και καλα στατιστικο στοιχειο να δει το ΥΠΕΚΑ ποση γη πρεπει ναγορασει σαν αντισταθμισμα για τα τ.μ που τακτοποιηθηκανε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.