Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Επειδή έχω κολλήσει λιγάκι...

 

Σε αυτό το =685&language=el-GR"]δελτίο τύπου του ΥΠΕΚΑ που αφορά την τροπολογία της 26/11/2010 αναφέρεται ότι η προθεσμία πληρωμής του προστίμου είναι 32 μήνες για κατοικίες από την έναρξη ισχύος του νόμου και πληρώνεται εάν θέλουμε σε 10 ισόποσες δόσεις.

 

Συγκεκριμένα...

 

2. Η παρ. 4 του άρθρου 6 του ν. 3843/2010 αντικαθίσταται ως ακολούθως:....«4. Το ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εντός τριάντα (30) μηνών για τα ακίνητα κατοικίας.....ή τμηματικά σε δέκα (10) ισόποσες δόσεις .....».

 

 

Εγώ τώρα στην εγκύκλιο του

ΥΠΕΚΑ της 26/11 γιατί δεν τα βρίσκω αυτά?! Τελικά τι ισχύει για την πληρωμή του προστίμου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα σας,

οι δόσεις του προστίμου για κατοικία, πέραν του ότι πρέπει να είναι ισόποσες, πρέπει να καταβάλλονται και σε ίσα χρονικά διαστήματα ή όποτε θελήσει ο ιδιοκτήτης μέχρι τις 28/10/2012?

Επίσης μπορεί να οριστούν λιγότερες δόσεις, πχ6, ή υποχρεωτικά όταν μιλάμε για δόσεις θεωρούμε τις 10?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω το εξης που μοιαζει πολυ με την απορεια του φιλου που ρωτησε προηγουμενως. Για ενα ημιυπαιθριο ο ιδιοκτητης του πληρωσε ηδη την 1 δοση η οποια ειχε υπολογιστει ως 1 απο τις 6. Ποτε πρεπει να πληρωσει τωρα τις υπολοιπες δοσεις? παιζει ρόλο η ημερομηνια αυτο ρωτω στην ουσια. τωρα υποχρεωτικα πρεπει να ειναι 6 (αφου πληρωσε ηδη την 1) η με τη νεα τροπολογια μπορει να τις κανει δεκα??? Δηλαδη οι δοσεις πρεπει να ειναι ισοποσες υποχρεωτικα??? Για την πληρωμη των υπολοιπων δοσεων προσκομίζεται στην τραπεζα ο ιδιος κωδικός πληρωμης που αναγραφεται στον χαρτι της πολεοδομιας? στην ουσία δηλαδή καταθετει στον ιδιο λογαριασμο τις δοσεις μεχρι να συμπληρωθει το τελικο πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

οι δόσεις του προστίμου για κατοικία, πέραν του ότι πρέπει να είναι ισόποσες, πρέπει να καταβάλλονται και σε ίσα χρονικά διαστήματα ή όποτε θελήσει ο ιδιοκτήτης μέχρι τις 28/10/2012?

Επίσης μπορεί να οριστούν λιγότερες δόσεις, πχ6, ή υποχρεωτικά όταν μιλάμε για δόσεις θεωρούμε τις 10?

Ευχαριστώ.

 

1) Όποτε θέλει από όσο έχω καταλάβει. Ο νόμος ορίζει μόνο ότι είναι ισόποσες και εξοφλείται η 1η μέχρι 28/4/2011 και το σύνολο της οφειλής μέχρι όταν έχουν πει.

2) Δεν είναι δυνατό (και δεν υπάρχει λόγος) να οριστούν λιγότερες των 6 (ή 10 πλέον) δόσεις, εξαιτίας του 1. Έχεις χάσει το "όφελος" της έκπτωσης του 10% όταν πας με δόσεις, οπότε δεν έχει σημασία είτε πληρώσεις 5 φορές από 2 δόσεις μαζεμένες, είτε 10 μεμονωμένες δόσεις, ή 1 στις 28/4/2011 και τις υπόλοιπες 9 στις 28/10/2012.

 

Δηλαδη οι δοσεις πρεπει να ειναι ισοποσες υποχρεωτικα???

 

Ναι. Το λέει ξεκάθαρα ο νόμος. Τώρα για αυτούς που ήδη πλήρωσαν την 1η πριν την τροπολογία, δεν ξέρω ποια διαδικασία ακολουθείται.

Link to comment
Share on other sites

οι δόσεις..... υπεύθηνος για την ρύθμιση τους, πόσο συχνά, ποιο ποσό,,,,, είναι οι τράπεζες, καλό μόλις σας έρθει το φύλλο υπολογισμού, να το προσκομίσετε σε μια τράπεζα για να σας υπολογίσει......... Με απασχολεί και εμένα το ερώτημα αφού έχω καταθέσει φάκελο όπου υπολογίζεται πλέον το πρόστιμο με 6, φαντάζομαι θα είναι δυνατή η αποπληρωμή του με 10?

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομία Παλλήνης:

"έρχεστε εδώ με το χαρτί του υπολογισμού σε έξι δόσεις και σας το υπολογίζουμε ξανά σε 10..."

νέο χαρτί υπολογισμού δόσεων, νέος κωδικός-αυτοκόλλητο (νέο στήσιμο σε ουρά κλπ)

 

τώρα, τι μπορεί να γίνει γι' αυτούς που έχουν ήδη πληρώσει μια δόση... μόνο στην πολεοδομία μπορούν να μας πουν αν κάνουν "αναδιάρθρωση" του χρέους...:D

 

 

(ίσως με προσκόμιση της απόδειξης πληρωμής στην τράπεζα; )

Link to comment
Share on other sites

Στα υπόλοιπα από όσο είδα συμφωνούμε με αυτά που σου είπαν. Για αυτό όμως που παραθέτω, έχω μια αμφιβολία και θα σου έλεγα να το ελέγξεις και με τη ΔΟΥ. Ο ανήλικος ναι μεν διαθέτει ΑΦΜ, όμως τα λεφτά για την αμοιβή σου και για το πρόστιμο που τα βρήκε; Οι γονείς του τα πληρώνουν, άρα πιστεύω ότι θα πρέπει και η απόδειξη και το ΦΕΜ και το παράβολο να κοπεί σε κάποιον από αυτούς.

Δεν πρέπει η καταχώρηση στο πρόγραμμα ΤΕΕ όπως και η απόδειξη να γίνει στο όνομα αυτού που κάνει την αίτηση? Στην προκειμένη περίπτωση αν την κάνει ο ανήλικος, σ’ αυτόν δεν πρέπει να κοπούν αποδείξεις ΦΕΜ κλπ?

Αλλιώς πως μπορείς να κάνεις την αίτηση και όλα τα υπόλοιπα έντυπα στο όνομα των γονέων ενώ η ψιλή κυριότητα είναι στο ανήλικο τέκνο?

 

 

Σε επίσκεψη στην Τοπικη Εφορία και μιλωντας με την προισταμενη μου ειπε οτι για τέτοια μικροποσά δεν υπάρχει κανένα προβλημα για τον ανηλικο να δικαιολογήσει τα έξοδα. Φτάνει να έχει ΑΦΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.