Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

η διαφορα ΑΡΗ ειναι 2 αμοιβες γιατι την 1 θα την πληρωνες..

 

επομενως ειναι 285*2=570 ευρω παραπανω

 

θεωρω οτι βαση ποσοστων και με Τ.Ζ καπου στα 1500 και ανω βγαινεις κερδισμενος...

 

τοκανα αναλυτικα τον υπολογισμο για πελατη μου....

απλα εχασε το κρατος καποια κερδισα εγω

 

επισης εχει 4 αποδεικτικα στα χερια του 1 για καθε οροφο

 

Το κοίταξα και για το δικό μου πελάτη. Κάνοντας 3 φακέλους γλιτώνει συνολικά περί τα 350€ και ας πληρώνει σε εμένα 3 αμοιβές, για τις οποίες άλλωστε θα λάβει και 3 ΑΠΥ τις οποίες μπορεί να χρησιμοποιήσει στην φορολογική του δήλωση. Έχει δίκιο ο akius. Χάνει το κράτος, κερδίζει ο μηχανικός και ο πελάτης.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

INGPAK

 

πεστο στον πελατη σου και δειξε του νουμερα...

 

θα σε εκτιμησει στα σιγουρα

ασε πουχεις και το πλεονεκτημα πουθαχει ξεχωριστα χαρτια για αυριο αν πουλησει...

 

και εσυ θα βγεις κερδισμενος και τωρα και μελλοντικα

Link to comment
Share on other sites

για τις οποίες άλλωστε θα λάβει και 3 ΑΠΥ τις οποίες μπορεί να χρησιμοποιήσει στην φορολογική του δήλωση.

 

Και μια να πάρει, πάλι θα τη χρησιμοποιήσει στη δήλωσή του αν θέλει. Μην κάνετε τέτοια πράγματα και χαλάτε την πιάτσα και κακομαθαίνετε τις ΔΟΥ και δημιουργείται προβλήματα στους υπόλοιπους! Δεν πάει ΑΠΥ ανά ιδιοκτησία! Μια, δυο ή 42 ιδιοκτησίες, με το ίδιο πρόσωπο έχεις να κάνεις, την ίδια χρονική περίοδο παρέχεις τις υπηρεσίες σου, μια ΑΠΥ κόβεις για όλες τις δουλειές με ανάλυση στην αιτιολογία απλά! Δεν είναι μαρουλόφυλλα ούτε φειγ βολάν οι αποδείξεις να τις μοιράζουμε έτσι...

Link to comment
Share on other sites

1) Αυξάνεις τις εγγραφές στα βιβλία σου και άρα τον κόπο

2) Ανάγκη για ενδεχομένως περισσότερες εγγραφές στην συγκεντρωτική

3) Αυξημένη πιθανότητα σφάλματος λόγω πληθώρας παραστατικών

4) "Δυσκοιλιότητα" στη συχνή θεώρηση μπλοκ από τις ΔΟΥ.

Εγώ αυτά τα θεωρώ σοβαρά προβλήματα. Επαναλαμβάνω δε, ότι πουθενά ο ΚΒΣ δεν υποχρεώνει σε κάτι τέτοιο. Το πεδίο της "αιτιολογίας" στα μπλοκ άλλωστε, για αυτό έχει τόσες πολλές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιώ 2 Ισόγεια Γκαράζ σε 3οροφη οικοδομή τα οποία εχουν γίνει γραφεία…Στην πολεοδομία μου είπαν να κάνω 2 φακέλους γιατί θα πουληθούνε στο μέλλον. Στον πάνω όροφο μένει και ο ιδιοκτήτης (A κατοικία) εγώ τα γραφεία που τακτοποιώ τα βάζω σαν χώρο άλλης χρήσης σωστά? Επίσης, η ισχύουσα χρήση γής , (είναι ίδια με την νέα χρήση ?)…την οποία θα βάλω, είναι γραφείο…η μπορώ να βάλω και κατάστημα?

Ευχαριστώ…

Link to comment
Share on other sites

α) Γνωρίζει κανείς πώς ακριβώς γίνεται η ανασύσταση φακέλου αδείας βάσει του Π.Δ. 114/05 (ΦΕΚ – 165 Α / 30-6-2005). Έχω το ισόγειο μιας πολυκατοικίας με άδεια πριν το 1980, το οποίο στην άδεια φαινόταν σαν αποθήκη και έχει γίνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία. Η ιδιοκτήτρια δηλώνει πως η άδεια έχει καταστραφεί από τις πλημμύρες. Για να γίνει η τακτοποίηση απαιτούνται τα σχέδια τα οποία δεν υπάρχουν. Δεν υπάρχει ούτε σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας.

β) Ποιό είναι το κόστος που χρεώνουμε για την ανασύσταση; Πάει μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ;

 

γ) Μία άλλη περίπτωση: οι εξώστες τακτοποιούνται βάσει του 3843/2010;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για ανασύσταση φακέλου δες http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=14027

και http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12664 και

http://www.michanikos.gr/search.php?searchid=1874625

 

Οι εξώστες δεν ρυθμίζονται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είμαι νέος πολιτικός μηχανικός και έχω ένα θέμα τακτοποίησης Ημιυπαίθριου.

 

Στον Α όροφο υπάρχει ένας Η/χ 29,46 μέτρα ο οποίος κλείστηκε όχι όμως ολόκληρος. Περισσεύουν 4,80 μέτρα τα οποία δείχνονται στο Β' όροφο καθώς είναι κοινή κάτοψη. (29,46-4,80=24,66 τ.μ.)

 

Το εμβαδόν όμως του διαμερίσματος Β' ορόφου , το οποίο αναφέρεται στο σχέδιο, είναι 51,07 τ.μ. και το διαμέρισμα στον Α΄όροφο χωρίς τον Η/χ, είναι 24,86 τ.μ. (51,07-24,86=26,21)

 

Έχει γίνει κάποιο λάθος? Ποιο εμβαδόν να χρησιμοποιήσω καθώς είναι πάνω στο όριο και δεν είναι Α κατοικία (μεγαλύτερο πρόστιμο).

 

Το καθαρό εμβαδόν του κλειστού ημιυπαίθριου είναι (το δάπεδο, χωρίς τοίχους) 23,00 τ.μ.

 

Να ξαναμετρήσω το εμβαδόν του κλειστού Η/χ ? Αν ναι ποιες τοιχοποιίες να λάβω υπόψιν? Στα συμβόλαια δεν υπάρχει το εμβαδόν του Η/χ

 

Συγνώμη αν μπερδεύω λίγο με τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.