Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Τελικά, η απάντηση ήρθε από το ίδιο το ΙΚΑ, όπως προκύπτει από το ρεπορτάζ της Καθημερινής.

 

Μετά τη δημοσιοποίηση του θέματος και την παρέμβαση του Διοικητή, άρχισαν να παίρνουν τηλέφωνο σε όσους είχαν στείλει έγγραφα, λέγοντάς τους να μην το λάβουν υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά τη δημοσιοποίηση του θέματος και την παρέμβαση του Διοικητή, άρχισαν να παίρνουν τηλέφωνο σε όσους είχαν στείλει έγγραφα, λέγοντάς τους να μην το λάβουν υπόψη.

 

Το επόμενο (απαραίτητο) βήμα, είναι να γίνει ξεκάθαρο σε όλους τους καρεκλοκένταυρους που θεωρούν ότι η διευθυντική θέση που κατέχουν στον οποιονδήποτε οργανισμό-φορέα ισοδυναμεί με θρόνο βασιλέα και ο φορέας τσιφλίκι τους, ότι την επόμενη φορά που θα υπάρξει παρόμοιο κρούσμα και θα αγνοήσουν σαφέστατες εντολές των ανωτέρων τους, θα μετατεθούν σε υπηρεσία της παραμεθορίου για να κοτσάρουν σφραγίδες στο πρωτόκολλο. Αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ο νόμος ήταν σαφής και οι συγκεκριμμένοι υπάλληλοι τον παρέβησαν βάναυσα .

Είναι μεγάλη ξεφτίλα της εξουσίας που δεν άδραξε την ευκαιρία να δείξει πυγμή , καθότι θα έπρεπε οι υπογράφοντες την απόφαση να έχουν τεθεί σε διαθεσιμότητα και να έχει διαταχθεί κατεπείγουσα ΕΔΕ εναντίον τους .

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα,

Εχω μια περιπτωση:Υπογεια μεγαλη αποθηκη-παρακολουθημα απο τη συσταση α' κατοικιας 3ου οροφου, εχει μετατραπει σε κατοικια.Τακτοποιειται με συντελεστη α' κατοικιας η αλλης κατοικιας;

Link to comment
Share on other sites

Εαν εμφανίζεται στα συμβόλαια αγοράς της Α' κατοικίας ή στο Ε9 του ιδιοκτήτη σαν Α' κατοικία τότε, θεωρείται Α' κατοικία.

 

Βέβαια το σημείο είναι μελανό γιατί στη ρύθμιση δε ζητούνται δικαιολογητικά παρά μόνο υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη. Στοιχηματίζω πως είναι αρκετές οι εξοχικές κατοικίες που ρυθμίστηκαν σαν πρώτη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εμφανίζεται στα συμβόλαια αγοράς της Α' κατοικίας ή στο Ε9 του ιδιοκτήτη σαν Α' κατοικία τότε, θεωρείται Α' κατοικία.

................................

 

Εάν στην περίπτωση αυτή θέλει να ρυθμίσει και έναν Η/Χ στο διαμέρισμα, υποβάλει έναν ή δύο φακέλους;

 

Και εάν είναι δύο φάκελοι, σε κάθε φάκελο θα έχει το ίδιο άτομο δύο πρώτες κατοικίες;

 

Βέβαια όπως είπες κανείς δεν ελέγχει αν είναι πρώτη ή όχι κατοικία, ασχέτως που στην τελευταία 15η εγκύκλιο παρ. 3 λέει πως βρίσκεις την πρώτη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσέξτε αυτό με τις πρώτες κατοικίες. Μίλησα με μια συμβολαιογράφο και μου είπε πως το 1,5% που είναι η διαφορά του συντελεστή αν το δηλώσεις ως πρώτη κατοικία, με το να το δηλώσεις σαν άλλη κατοικία, δεν είναι μεγάλη. Ενώ αν δηλωθεί ως πρώτη κατοικία αυτό που τακτοποιείς κι ο ιδιοκτήτης πάει στο μέλλον να αγοράσει ένα άλλο κανονικό σπίτι, θα αναγκαστεί να πληρώσει ολόκληρο το φόρο. Αν είναι πρώτη κατοικία νομίζω πληρώνεις λιγότερο. Οπότε και σε δική μου περίπτωση τακτοποίησης μου συνέστησε να το δηλώσω σαν "άλλη" κατοικία. Ελπίζω να βοηθάει κάπου το σχόλιό μου.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη κατοικία είναι αυτή που μένεις . Μην μπερδευόμαστε με μεταβιβάσεις .

Δεν έχουμε κάποια μεταβίβαση εδώ .

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση γιατι κατι εχασα οσο ελειπα ..

 

τακτοποιειται υπογειος χωρος που ΔΕΝ υπαρχει στα εγκεκριμενα απο την πολεοδομια σχεδια?

 

γιατι μου ζητησε ενας ιδιωτης να κανω αποτυπωση για να του τον τακτοποιησω γιατι λεει η ενωση ιδιοκτητων τουπε οτι τακτοποιειται!!

 

 

υ.γ το ακινητο ειναι εντος σχεδιου αν εχει σημασια !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.