Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από τη στιγμή που είναι απαραίτητο δικαιολογητικό το στέλεχος της άδειας, πως θα προχωρήσεις σε τακτοποίηση χωρίς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είναι απαραίτητο δικαιολογητικό το στέλεχος της άδειας, πως θα προχωρήσεις σε τακτοποίηση χωρίς αυτό;

 

Αυτό είναι το πιο εύκολο!

Έχω στα χέρια μου το στέλεχος που πήρε ο ιδιοκτήτης με το που εκδόθηκε η άδεια.

Η ανάκληση έγινε πολύ αργότερα.

Θα μπορούσε κάποιος να καταθέσει αυτό το στέλεχος και να μην προκύψει πρόβλημα, αφού δεν ζητάνε θεωρημένα αντίγραφα με σημερινή ημερομηνία θεώρησης...

 

Άρα μήπως μπορεί κάποιος να "νομιμοποιήσει" για τα επόμενα 40 χρόνια κάτι το οποίο δεν έχει καν άδεια; (αφού αυτή έχει ανακληθεί)!!!

Link to comment
Share on other sites

............... αφού δεν ζητάνε θεωρημένα αντίγραφα με σημερινή ημερομηνία θεώρησης...............

 

Δεν ζητάνε θεωρημένα, όμως στην Υ.Δ. υπογράφει ότι είναι αντίγραφο του πρωτοτύπου.

 

Αν δες να κάνεις τωρα την κουτσουκέλα σου μπορείς, όμως υπάρχουν και οι συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια την υπεύθυνη δήλωση την υπογράφει ο ιδιοκτήτης...

 

Άλλη απορία:

Έχω περίπτωση υπόγειας αποθήκης που έχει χρήση κατοικίας.

Η υλοποίηση ταυτίζεται με τα εγκεκριμένα αλλά...

Το περίγραμμα υπογείου βρίσκεται εκτός του περιγράμματος των ανωτέρων ορόφων

και δεν έχει προσμετρηθεί στην κάλυψη και στην δόμηση!

Δηλαδή ο χώρος προς ρύθμιση είναι εντός εγκεκριμένου περιγράμματος (υπογείου) αλλά το εγκεκριμένο δεν είναι νόμιμο. Τι γίνεται;

Επιπλέον στην ίδια άδεια έχει κατεβάσει λεβητοστάσιο και δεξαμενή καυσίμων καθώς και αποθήκες στο Β΄ υπόγειο μαζί με τα αυτοκίνητα...

και η άδεια έχει εκδοθεί πριν 3 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο αυτό, αλλά από την στιγμή που ανακλήθηκε η άδεια σημαίνει ότι ΔΕΝ έχει άδεια.

 

Είναι ως μη εκδοθείσα!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

επειδή είμαι λίγο άσχετος με όλα αυτά θα ήθελα να ρωτήσω. Έχω ένα διαμέρισμα στο οποίο στο σχέδιο του κατασκευαστεί το μισό σαλόνι ανήκει στην βεράντα επίσης δεν το χαρακτηρίζει στο σχέδιο σαν ημιυπαιθριος χώρο. σε αυτήν την περίπτωση τη κάνω ?

ανήκει σε αυθαίρετο, ημιυπαίθριος, ταχτοποιείται, ρυθμίζεται????

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε οταν αγοραζουμε ζηταμε τα σχεδια που εχουν σφραγιδα πολεοδομιας οχι αυτα που μας δινει ο ακθενας....αλλα σουδειξα αλλα σουμπηξα....

 

στα σχεδια της πολεοδομιας ο χωρος ονομαζεται ακριβως....

 

ξερεις τον αριθμο της αδειας υποθετω παρε μηχανικο να στο ψαξει...

 

 

να το πω και ακτι σχετικο.....μου δινει ιδιωτης σχεδια απο κατασκευαστη με οντως σφργιδα πολεοδομιας να τα κοιταξω και ειχε 1 χωρο η/χ ,,,,παω πολεοδομια ζηταω το στελεχος και ειχε με συραπτικο και εχτρα Α4 για αναθεωρησεις.....ζηταω σχεδια απο τελευταια ανθεωρηση...

 

 

τελικα χωρις να το ξερει εχει 1 η/χ με περισσοτερα τ.μ (ειχε μεταφερει τον σ.δ αλλου), 1 αιθριο εσωτερικο κλειστο

 

 

αντε αν δουμε ποτε μαζι με τον δικηγορο θα βαζετε και μηχανικο να ελεγχει την περιουσια σας1!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, να επανέλθω λίγο στο θέμα της "πέργκολας", μόνο που έχω μια λίγο δαιφορετική περίπτωση...

Στον τελευταίο άνω όροφο οικοδομής, επειδή υπήρξε εξάντληση και των επιτρεπόμενων τετραγωνικών Η/Χ, εμφανίζεται σε κάτοψη και Διαγρ.Κάλυψης στον Η/Χ του ορόφου μια λωρίδα (και μάλιστα στο πλάι, σε επαφή με το όμορο και όχι προς την Ο.Γ. όπως είδα σε άλλη περίπτωση στο φόρουμ) η οποία εμβαδο-λωρίδα...

 

α) Είναι εντός του όγκου (εντός "σκελετού")

β) Βάσει Διαγρ. Καλ. προσμετράται στην Κάλυψη.

γ) Δεν προσμετράται στον Σ.Δ. αλλά ούτε στον Σ.Ο.

δ) Δεν διευκρινίζεται ούτε στην κάτοψη ουτε στο Δ.Κ. τι "χωρος" είναι, γι αυτό το αναφέρω σαν πέργκολα, σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του (όπως άλλωστε μου είπαν και στην Πολεοδομία).

 

Το θέμα είναι ότι από την Πολεοδομία μου είπαν ότι δεν το δέχονται (το είχα συμπεριλάβει στα μ2 προς τακτοποίηση) και ότι πρέπει να αλλάξω Υ.Δ., Τεχνικές Εκθέσεις κτλ αφαιρόντας τα τετραγωνικά αυτά.

Η δικαιολογία ήταν ότι η εγκύκλιος αναφέρει ότι πέργκολες δεν τακτοποιούνται καθώς και ότι δεν έχει μετρήσει στον όγκο σύμφωνα με το Δ.Καλ.

ΟΜΩΣ, εγώ πιστεύω ότι τακτοποιείται γιατί είναι εντός του όγκου και έχει μετρήσει στην κάλυψη.

Τι να κάνω; Να το δεχτώ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.