Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση συνάδελφοι.

Τι ήταν αυτό που σας ανάγκασε να δείτε τι λέει το Δ.Κ.?

Εγώ δεν θα το κοιτούσα καν.

Τι λέει στην κάτοψη. 3Χ3? Τόσο θα έβαζα.

Δεν μετράμε και δεν κάνουμε αυτοψία. Τεχνική έκθεση κάνουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστό σε βρίσκω που σκέφτεσαι έτσι.

από την άλλη υπάρχουν πολλοί λόγοι για να θες να δεις το ΔΚ.

  • πρώτον και κύριον, μπορεί, αν υπάρχει ασυμφωνία, σε μελλοντικό έλεγχο να ζητάνε από τον πελάτη να πληρώσει ενδεχόμενη διαφορά στο πρόστιμο με τα γνωστά ποσοστά 30% και 5% για κάθε χρόνο διατήρησης... (το τι θα'χει να σου σούρει μετά...)

  • έπειτα, μπορεί η σύγκριση με το ΔΚ να είναι προς (οικονομικό) όφελος του πελάτη (ας τον βοηθήσουμε αν γίνεται)

  • υπάρχει περίπτωση (συχνό φαινόμενο) να μην είναι γραμμένες οι διαστάσεις του η/χ στην κάτοψη ή να υπάρχουν διπλές-τριπλές διαστάσεις που οδηγούν σε διαφορετικό εμβαδόν...

 

πάντως, έχεις δίκιο ότι αυτό που λέει η κάτοψη θα'πρεπε να αρκεί (εννοείται ότι είναι ελεγμένα και εγκεκριμένα τα σχέδια...)

Link to comment
Share on other sites

τα τετραγωνικά που θα δηλωθούν θα προστεθούν στο ΤΑΠ? Αν ισχύει αυτό, μήπως πρέπει να βάλουμε ημερόμηνια μετατροπής προγενέστερη αυτής της μέτρησης ΤΑΠ? (αφού έχουν ήδη μετρηθεί να μην ξαναμετρησουν στο ΤΑΠ)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει που θα μετρήσουν, από πότε και με τι συνέπειες...

Όταν δεν μπορούν να νομοθετήσουν από την αρχή για κάτι τόσο απλά θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει ειπωθεί. Έρθει κάποιος πελάτης μου και μου ζήτησε να ρυθμίσω τον Η/Χ τον όποιο όπως μου είπε τον είχε ρυθμίσει με τον νόμο Σουφλιά. Μου είπε αν συμψηφίζετε το πόσο που έδωσε τότε, με το τώρα. Έχουν σχέση μεταξύ τους; Τι άλλη διαφορά θα προκύψει; Επειδή δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με αυτό μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση συνάδελφοι.

Τι ήταν αυτό που σας ανάγκασε να δείτε τι λέει το Δ.Κ.?

Εγώ δεν θα το κοιτούσα καν.

Τι λέει στην κάτοψη. 3Χ3? Τόσο θα έβαζα.

Δεν μετράμε και δεν κάνουμε αυτοψία. Τεχνική έκθεση κάνουμε.

 

Στη δικη μου περίπτωση τα τ.μ. του ΗΧ είναι λάθος υπολογισμένα - η πράξη είναι λάθος. Σε πολλές πολεοδομίες ζητανε δίπλα στη διαγραμμισμενη επιφάνεια να φαίνεται και η αριθμητική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.