Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Ήρθε ένας πελάτης στο γραφείο μου και μου ζήτησε να κάνω μια τακτοποίηση από πυλωτή σε κατοικία. Μου έφερε όλα τα σχέδια και την άδεια και μου έδειξε τον εν λογω χώρο που έκλεισε.

Τώρα ενώ έχω στείλει το φάκελο στη πολεοδομία, μου καρφώθηκε η ιδέα ότι ο πελάτης μπορεί να μην τον έχει κλείσει το χώρο.

Υπάρχει κανένας κίνδυνος για μένα σε μια τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία απορία για τα 40 χρόνια ισχύος του νόμου. Αυτά τα 40 χρόνια από πότε αρχίζουν να ισχύουν;
\

 

Τα 40 χρόνια τελειώνουν την 28-4-2050. Το 2050 αναφέρεται στην εισηγητική έκθεση του Νομου. Δεν ενδιαφέρει κανέναν πότε αρχίζουν, ούτε σχετίζονται με την ημερομηνία μετατροπής ή αίτησης υπαγωγής ή περαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ήρθε ένας πελάτης στο γραφείο μου και μου ζήτησε να κάνω μια τακτοποίηση από πυλωτή σε κατοικία. Μου έφερε όλα τα σχέδια και την άδεια και μου έδειξε τον εν λογω χώρο που έκλεισε.

Τώρα ενώ έχω στείλει το φάκελο στη πολεοδομία, μου καρφώθηκε η ιδέα ότι ο πελάτης μπορεί να μην τον έχει κλείσει το χώρο.

Υπάρχει κανένας κίνδυνος για μένα σε μια τέτοια περίπτωση.

 

ΟΧΙ. Κανένας κίνδυνος.

 

Ο μηχανικός δεν είναι υποχρεωμένος να ελέγξει τον χώρο. Ορίζεται ρητά ότι ΌΛΑ γίνονται ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ του ιδιοκτήτη και μόνο αυτού. Το βλέπεις άλλωστε ότι δεν κάνεις κάποια δήλωση εσύ. Ο ιδιοκτήτης κάνει τις υπεύθυνες δηλώσεις. Ακόμη και τα σχέδια μπορεί να δηλώσει ο ίδιος ότι αποτελούν αντίγραφα των εγκεκριμένων της άδειας και δεν χρειάζεται να τα θεωρήσεις. Εσύ απλά σχεδιάζεις στο χαρτί αυτά που σου δηλώνει ο ιδιοκτήτης, βάζεις τιμές ζώνης και συντελεστές δόμησης σε συγκεντρωτική έκθεση και αυτό είναι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία απορία για τα 40 χρόνια ισχύος του νόμου. Αυτά τα 40 χρόνια από πότε αρχίζουν να ισχύουν; Από την ημερομηνία μετατροπής του χώρου (έτσι μου είπαν στην πολεοδομία Παλλήνης) ή από την ημερομηνία περαίωσης της διαδικασίας τακτοποίησης;

 

Τακτοποίηση γίνεται και στην πράξη πληρώνεις προκαταβολικά ενα πρόστιμο για 40 χρόνια με μια εξαιρετικά μεγάλη έκπτωση. Φυσικά τα 40 χρόνια μετράνε από την ημερομηνία τακτοποίησης. Τα προηγούμενα χρόνια όπως και το πρόστιμο ανέγερσης και οποιαδήποτε άλλα πρόστιμα απλά χαρίζονται.

 

Άστους να λένε. Και εγώ μπορώ να λέω ότι είμαι ο Πάπας.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι θέλω γιά το δικό μου ακίνητο στήν Αθήνα και το χωριό να κόψω δύο 350άρια παράβολά.Πάω σε οποιαδήποτε ΔΟΥ και τι χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.