Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Με βάση την εγκύκλιο 5/3.5.2010 του ΥΠΕΚΑ, "Το φάκελο για την ρύθμιση υποβάλει στην υπηρεσία ο κύριος του ακινήτου (ο έχων την ψιλή κυριότητα), ή εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπός του".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με βάση την εγκύκλιο 5/3.5.2010 του ΥΠΕΚΑ, "Το φάκελο για την ρύθμιση υποβάλει στην υπηρεσία ο κύριος του ακινήτου (ο έχων την ψιλή κυριότητα), ή εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπός του".

 

Καλά το ποιός "υποβάλλει". Το ερώτημα είναι σε τίνος το όνομα γίνεται η ρύθμιση, κόβεται η απόδειξη, από ποιόν πληρώνεται το παράβολο και από ποιόν το τελικό "πρόστιμο" της τακτοποίησης όταν π.χ. έχουμε επικαρπία στον πατέρα και ψιλή κυριότητα στον 3χρονο γιο. Αν και αυτά γίνονται από τον "έχοντα την ψιλή κυριότητα", θεωρώ πως αρχίζει να υπάρχει και φορολογικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Από συνάδελφο που ρώτησε:

Οι αιτήσεις γίνονται από τον κηδεμόνα, με την προσκόμιση αντιγράφου της ταυτότητας που ανήλικου.

Πρόστιμα κτλ, βεβαιώνονται στον κηδεμόνα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ ένα καινούριο θέμα προς συζήτηση:

Ιδιοκτήτης απολύτως νόμιμου στεγασμένου γκαράζ (στο ισόγειο), αλλάζει την πόρτα εισόδου στο γκαράζ, επειδή δεν την μελέτησε σωστά ο μηχανικός του ώστε να χωράει όχημα να ελιχθεί και την ανοίγει σε άλλη όψη του γκαράζ, πάντοτε μέσα στον ακάλυπτο του οικοπέδου. Γίνεται καταγγελία, επιβάλλεται πρόστιμο στο "αυθαίρετο" και πληρώνεται αυτό αλλά έχει ένα σημαντικό ποσό για διατήρηση.

Μπορεί κατά την γνώμη σας να τακτοποιηθεί με τον νέο νόμο;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κατά την τακτοποίηση με τον Ν.3843/2010, προσμετράται και η εξωτερική τοιχοποιία στο εμβαδό του υπό τακτοποίηση χωρου; Ίσχυε το ίδιο και με τον Ν.3775/2009 ;

Link to comment
Share on other sites

tasako, από σημερινό e-mail της elem.tee.gr "....Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 5 άρθρο 6 παρ. 1 του Υπεκα ως εμβαδόν δαπέδου (δεν συμπεριλαμβάνονται οι τοιχοποιίες βάσει της Οικοδομικής Άδειας) θεωρείται το άθροισμα όλων των χώρων (Ημιυπαίθριοι, πατάρια, υπόγεια, Ηλεκτρομηχανολογικός όροφος, Pilotis, σοφίτες κλπ) ακόμα και εάν το ελεύθερο ύψος τους είναι μικρότερο του 2.20 μ.....".

Μία καινούργια ερώτηση, ως προς το Θέμα της διαδικασίας του Ν.3843/2010.

Μέσα σε όλη την Διεκπεραίωση υπάρχει "Αυτοψία" ;;;;:sad:

Link to comment
Share on other sites

Μία καινούργια ερώτηση, ως προς το Θέμα της διαδικασίας του Ν.3843/2010.

Μέσα σε όλη την Διεκπεραίωση υπάρχει "Αυτοψία" ;;;;:sad:

 

Προσωπικά νομίζω ότι καλό είναι να γίνει αυτοψία για να έχουμε έστω μια σφαιρική εικόνα της ιδιοκτησίας που τακτοποιούμε, αν και πουθενά από ότι έχω διαβάσει δεν αναφέρεται η αυτοψία μέσα στις υποχρεώσεις του μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

kostas alex δεν αναφέρεται πουθενά ότι κάνεις αυτοψία, γιατί το γράφεις στην τεχνική έκθεση που συντάσσεις. Η τεχνική σου έκθεση σύμφωνα με τα πρότυπα που έχουν αναρτηθεί ξεκινάει: Μετά από αυτοψία στον χώρο που δηλώνεται .......

Link to comment
Share on other sites

Έχω ισόγεια κατοικία με υπόγειο. το υπόγειο κάλυπτε βάση της άδειας το μισό της κάλυψης του ισογέιου. κατά την κατασκευή τελικά κατασκευάζεται ολόκληρο το υπόγειο. τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει το υπόγειο (όλο και της άδειας το μισό αλλά και το άλλο μισό) χώρο κατοικίας. Τι ισχύει για το μισό τμήμα του υπογέιου πυο κατασκευάστικε εκτώς αδείας αλλά είναι στο περίγραμμα του κτιρίου βάση της άδειας?

Link to comment
Share on other sites

kostas alex δεν αναφέρεται πουθενά ότι κάνεις αυτοψία, γιατί το γράφεις στην τεχνική έκθεση που συντάσσεις. Η τεχνική σου έκθεση σύμφωνα με τα πρότυπα που έχουν αναρτηθεί ξεκινάει: Μετά από αυτοψία στον χώρο που δηλώνεται .......

 

Ποιο πρότυπο αναγράφει αυτό το περί αυτοψίας?

 

υ.γ. Και εγώ είμαι της άποψης πως πρέπει να πας να δεις τι θα περιγράψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.