Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξουσιοδοτήση και υπεύθυνη δήλωση όλοι. Αίτηση μόνο ένας αλλα πρέπει κάπου να αναφέρονται και τα στοιχεία των άλλων. (π.χ. στο πίσω μέρος της αίτησης).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι πρέπει να είναι, υποτίθεται ότι τακτοποιώ την αλλαγή χρήσης... Τι να τακτοποιήσω αφού δεν έχει ακόμη καν χρήση ο χώρος.... Αν πραγματικά ισχύει κάτι τέτοιο, είναι κατά τη γνώμη μου πρόκληση...

Link to comment
Share on other sites

Το τραγελαφικό του θέματος είναι πως στο τέλος υπογράφει υπευθυνη δήλωση ο μηχανικός πως όλα πραγματοποιήθηκαν σύμφωνα με τις εκδοθήσες μελέτες....

Πάντως από τα έχω δει ως τώρα, μπορούν οι πριν τις 2/7/09 άδειες να "τακτοποιηθούν"

Link to comment
Share on other sites

δύο ερωτήσεις παιδιά

1.πατέρας επικαρπία, παιδι ανήλικο κυριότητα.πιάνεται σαν πρώτη κατοικία γιά το παιδί; το δηλώνει ο πατέρας για λογαριασμό του παιδιού;

2.δύο συνεχόμενα κλειστά γκαράζ (20 και 25 τ.μ)ισογείου έχουν γίνει μία κατοικία.Μία τεχνική έκθεση γιά 45τ.μ ή ξεχωριστά οπότε και τα πρόστιμα κατεβαίνουν κατηγορία;

Τονίζω ότι ο νόμος λέει για κάθε ιδιοκτησία άλλα δύο φορές τηλέφωνο στο υπεκα είπαν μία για 45τ.μ.Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

@katrmp

1.!!!OEO!!!!??? σε τέτοιες περιπτώσεις κανονικά αποφασίζει δικαστήριο αν είναι στο συμφέρον του παιδιού να αιτηθεί ο πατέρας... αν ρωτήσεις την πολεοδομία πες μου την απάντηση... θα τη χρειαστώ λίαν συντόμως...!

2. όπως κατάλαβα εγώ, δηλώνουμε την σημερινή κατάσταση του ακινήτου. Είναι μία κατοικία, άρα το δηλώνεις μία. Διαφορετικά θα είχες να αντιμετωπίσεις το άλλο παράδοξο... θα έπρεπε να δηλώσεις το ίδιο ακίνητο, μία φορά ως πρώτη κατοικία και μία φορά ως δεύτερη!

Σε μένα έτυχε αντίστροφη περίπτωση... δηλ. στην άδεια μία ιδιοκτησία, στην πράξη έγιναν δύο! Η πολεοδομία με συμβούλεψε να κάνω δύο δηλώσεις και να μην λάβω υπ όψιν την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

1.πατέρας επικαρπία, παιδι ανήλικο κυριότητα.πιάνεται σαν πρώτη κατοικία γιά το παιδί; το δηλώνει ο πατέρας για λογαριασμό του παιδιού;

 

Όσο ζει ο πατέρας, το παιδί έχει την ψιλή κυριότητα, δηλαδή, στην ουσία, κανένα δικαίωμα στην κατοικία. Γιαυτό και στην Εφορία το δηλώνει ο πατέρας και όχι το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

@MAKAP

αυτός που έχει την ψιλή κυριότητα, έχει την ψιλή κυριότητα άσχετα αν είναι ανήλικος. Απλά σε αυτή την περίπτωση εκπροσωπείται από τον κηδεμόνα του σε κάθε πράξη που κάνει στο ακίνητο. Το δηλώνει κανονικά στην εφορία, και ο ανήλικος έχει ΑΦΜ κτλ... Αυτό που ξέρω είναι ότι στην περίπτωση έκδοσης Ο.Α. ή αγοραπωλησίας, χρειάζεται δικαστική απόφαση για να οριστεί πληρεξούσιος ο κηδεμόνας.

Η αίτηση πρέπει να κατατεθεί από τον "έχων την ψιλή κυριότητα" λέει στη εγκύκλιο. Θέλω να υποθέτω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα να υπογράψει ο πατέρας... αλλά με τα ανήλικα είναι λιγάκι ευαίσθητος ο νόμος και καλό είναι να το ψάξουμε λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

άρα αφού ο πατέρας κάνει αίτηση για λογαριασμό τού παιδιού για το παιδί αν δεν έχει κάτι άλλο θεωρείται 1η κατοικία άσχετα άν ο πατέρας (επικαρπωτής) το έχει νοικιάσει.σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.