Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρχεται η δραχμή ;


parist43

Recommended Posts

Το ποιό νόμισμα χρησιμοποιεί μία χώρα, έχει τόση σχέση με την ικανότητά της να πληρώνει τους λογαριασμούς της, όση σχέση έχει το είδος της μονάδας που χρησιμοποιούμε για να θερμάνουμε έναν χώρο με ένα σύστημα θέρμανσης.

 

Είτε χρησιμοποιήσουμε kcal/h, είτε kW, είτε ΒΤU/h, είτε οτιδήποτε, εάν η μόνωση δεν είναι καλή, δεν πρόκειται να θερμανθεί ο χώρος. Και δυστυχώς, μόλις πρόσφατα αρχίσαμε να κλείνουμε τις μπαλκονόπορτες που ήταν ορθάνοιχτες.

 

Για να έλθουμε στην ουσία του ερωτήματος, πάντως, οι ειδήμονες λένε ότι πιθανότερο και πρακτικότερο είναι να βγεί η Γερμανία από το ευρώ (αφήνοντας τις άλλες χώρες μέσα), παρά να βγει κάποια "περιφερειακή" χώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αν βγη η Γερμανια παει το ευρω.

για το σκεπτικο που γραφεις ,εισαι καλος στα μηχανολογικα αλλα στα οικονομικα χρειαζεσαι λιγο επιμορφωση.Δεν μπορει η Ελλαδα να εχει σκληρο νομισμα με τεοια δημοσια διοικηση και τετοια οικονομια κλπ κλπ κλπ

ΥΓ εγω παντως εχω κρατησει κατι δραχμες απο παληα-θα χρειαστουν τις πρωτες ωρες ...

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρει πολύ αυτό το "σενάριο", από την αρχή υπήρχαν οι φήμες, αλλά όσο περνάει ο καιρός και φαίνεται ότι απο φθινόπωρο δεν θα πιάνουμε ούτε τους στόχους του "μνημόνιου" αρχίζουν να φουντώνουν οι φήμες.

 

Το άστειο με την όλη υπόθεση είναι ότι και τσάμπα να δουλεύομε και όσο ανταγωνιστικοί και να γίνουμε τι θα πουλάμε ? Αφού δεν παράγει τίποτα η χώρα, και το μόνο που έχουμε σε πλεόνασμα και μπορούμε να εξάγουμε είναι επιστήμονες. Αντε και πάνε οι μισθοί 100 € τι θα πουλάμε ? Κάποτε μπορούσαμε να εξάγουμε γεωργικά προϊόντα, είχαμε και κλωστουφαντουργία, τώρα ? Ούτε ντομάτες δεν έχουμε ...

Αντέ μπας και ανέβει ο τουρισμός αλλά με τον τρόπο που είναι οργανωμένος "Μυκονοκεντρικός" δεν θα βοηθήσει και πολύ την οικονομία, απλώς θα γεμίσουν οι τσέπες μερικών.

 

Το χειρότερο από όλα είναι ότι εισάγουμε άκομα και τα τρόφιμα, πριν 25 χρόνια όσες υποτιμήσεις και να γίνονταν έβρισκές φτηνές πατάτες να πάρεις στην λαϊκή, τώρα πού είναι εισαγώμενες από Αίγυπτο ? Πόσο θα πάει το κόστος των τροφίμων ?

 

Για τα αυτοκίνητο , τα gadgetακια, τα ηλεκτρονικά και όλα αυτά που θα ακριβύνουν, μπορούμε να ζήσουμε χώρις αυτά, αλλά με τα τρόφιμα και τους λογαριασμού ΔΕΚΟ τι θα κάνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

τι θα κανουμε?θα σου πω μια ιστορια.

παληα θυμαμε στις αρχες φθινοπωρου ο κοσμος (ζω σε αγροτικη περιοχη) μαζευε τα συκα και τα εψηνε σε αυτοσχεδια απο πηλο φουρνακια που υπηρχαν παντου ,με φυλα δαφνης και μοσχοβολουσε ολη η περιοχη.πριν δυο χρονια λεω σε καποιο γνωστο μου που εχει ενα αγροκτημα με πολλες συκιες και αφηνει τα συκα να τα τρωνε τα πουλια :Γιατι δεν μαζευετε τα συκα να τα ψησετε κλπ? μου λεει τρελος εισαι ,που να πω στην γυναικα μου κατι τετοιο ,θα με χωρισει......

Περισυ ενα αγροκτημα διπλα απο το δικο μου,το πηρε ενας ευκαταστατος κυριος-γνωστο ονομα επιχειρηματια.Σκεφτομουν τι το πηρε να το κανει...Φετος εβλεπα στο κτημα την γυναικα του και την φιλη της να σκαβουν και να φυτευουν σχεδον τα παντα (οπωρηκευτικα-δενδρα κλπ κλπ) .δυο ωραιοτατες νεες κυριες. παραξενευτηκα ,διοτι εδω πια δεν φυτευουν ουτε οι ανδρες...

Λεπτομερεια που εμαθα στη συνεχεια .Οι κυριες ΔΕΝ ειναι Ελληνιδες που χωριζουν τον ανδρα τους αν της πη μα μαζεψουν τα συκα.Ειναι μαλλον η αμερικανολατινες η πρωην ανατολικων χωρων........και επαναλαμβανω ωραιοτατες -σοβαροτατες-δημιουργικοτατες χωρις ιχνος μανταμ σουσου μισμου ,που ειναι γεματη η Ελλαδα.(γνωριζω Ελληνιδες που χρωστανε και της Μιχαλους και δεν καταδεχοντε να καθαρισουν το σπιτι και παιρνουν Φιλιπινεζες)

Καιρος λοιπον να βαλουμε μυαλο-εγω πολυ θα το ευχαριστηθω-θα ειναι οτι το καλυτερο για την Ελλαδα μια μεγαλη ηχηρη χρεοκωπια

Link to comment
Share on other sites

@paris43

 

Είναι ενδεικτικά όλα όσα αναφέρεις του πόση ανακολουθία υπάρχει στην Ελλάδα μεταξύ του θέλω και του μπορώ. Γενικά στην κοινωνία και με άμεση προέκταση στο ουσιαστικό οικονομικό δυναμικό. Καιρός για προσγείωση...έστω και αν αρχίσει με τη δραχμή.

Link to comment
Share on other sites

αλλαζει αναγκαστικα ο ελληνας ...

 

οι μετακινησεις με τα μμμ αυξηθηκανε κατακορυφα...

στον δρομο ολοι πανε με πιο χαμηλες ταχυτητες για οικονομια οπως οι ταξιτζηδες..

στα πλυντηρια αυτοκινητων δεν γινεται χαμος

οι αλυσιδες ηλκετρονικων δεν κανουν ξεπουλημα και ας εχουμε μουντιαλ...

οι πωλησεις αυτοκινητων σε απολυτο αριθμο μειωθηκανε αλλα εγινε εξορθολογισμος και πουλανε τα μικρα....

οι εξοδοι μειωθηκανε και ξαναγυρισαμε στα οικογενειακα και φιλικα

οι παιδοτοποι που παρκαρε το παιδ του καποιος για ωρες και εκανε και παρτυ εκει μειωθηκανε...

στα σουπερ μαρκετ βλεπεις ανθρωπους να κανουνε ελεγχο τιμης και να κοιτανε κετος απο την τιμη ποσοτητα και τιμη 1 κιλου...

οι καδοι σκουπιδιων δεν γεμιζουνε ...

 

στα χωρια πανε ολοι για μαζεμα και δεν περνουν ολο εργατες οπως παλια που καθε οικογενεια μαζευε μια μερα το χωραφι του ενος μετα του αλλου....

 

και πολλα αλλα παραδειγματα...

 

 

 

 

δεν ξερω αν ειναι αργα αλλα πραγματα αυτονοητα εστω και με τον δυσκολο τροπο αρχιζουν να γινονται τροπος ζωης....

Link to comment
Share on other sites

Οι πολλοί καφέδες έξω κόβονται ...

Επιλέγονται οικογενειακά ταβερνάκια

Αναζητάμε πλέον βενζινάδικο με "λογική" τιμή

Περιορίζεται το "fast food" και αντικαθίσταται από κολατσιό από το σπίτι.

...

...

 

Καιρός δεν ήταν ;

Link to comment
Share on other sites

Σε άσχημα χρόνια πέσαμε...θα πεινάσουμε...αλλά πάνω από όλα ζω για την στιγμή που θα έρθει η δραχμή για να δω την αντίδραση του zavi !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.