Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρχεται η δραχμή ;


parist43

Recommended Posts

επισης αμφισβητω οτι σημερα ο κοσμος περναει καλυτερα απο οτι πριν 40 χρονια,εστω και αν εχουμε "προοδευσει' πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Βλεπω και εγω μια "προσγειωση" στον τροπο ζωης μας. Οσα λεει εδω #9 ο akius δηλαδη. Καιρος ηταν να προσγειωθουμε.

 

επισης αμφισβητω οτι σημερα ο κοσμος περναει καλυτερα απο οτι πριν 40 χρονια,εστω και αν εχουμε "προοδευσει' πολυ.

Μονο τον ξεφρενο τροπο ζωης να σκεφτεις, το αγχος κτλ φτανει... Ο παππους μου πεθανε με μαυρα μαλλια. Ειχε τα χωραφακια του, ολη μερα φροντιζε τα ζαρζαβατικα του και τα ζωα του, φορτωνε το γαιδουρακι και πουλαγε οσα εκοβε καθε μερα, καθε μερα ειχαν κατι να φανε στο τραπεζι, λογαριασμους και δανεια δεν ειχαν τοτε να πληρωσουν, αρα γιατι να ειχε αγχος?

Η ποιοτητα ζωης μας αμφιβαλλω και εγω αν εχει ανεβει σε σχεση με αρκετα χονια πριν.

Το οτι εχουμε περισσοτερα υλικα αγαθα δεν σημαινει οτι περναμε πιο καλα.

Link to comment
Share on other sites

εδω ερχεται "κουτι" το "τι θα ωφελησει καποιον να κερδησει τον κοσμο ολοκληρο και να απωλεσει την ψυχη του?"

αν και αμφισβητιας των Θρησκειων ,η Επι του Ορους Ομιλια ειναι ενα καταπληκτικο κυριολεκτικα κειμενο

Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνούσα καθόλου με την επιστροφή σε παλιές πρωτόγονες καταστάσεις που προβλέπετε, αν δεν ήμουν σίγουρος ότι δεν θα γίνουν έτσι τα πράγματα δυστυχώς.

Δεν υπάρχει προοπτική επιστροφής στα χρόνια της αθωότητας. Απλά θα γίνουμε δυστυχισμένοι και πάμπτωχοι.

Ο λογαριασμός του ίντερνετ θα πρέπει να πληρώνεται αλλιώς δε θα μπορούμε να κάνουμε ούτε τις λιγοστές συναλλαγές που θα πρέπει, η έλλειψη των παντός είδους "ενημεροτήτων" και "αδειών" που θα συνεχίσουν να είναι απαραίτητες θα μας φέρει σε πλήρη οικονομική "αναπηρία", θα πεθαίνουμε νωρίτερα γιατί κοινωνική ασφάλιση δεν θα υπάρχει για όσους "δεν είναι εντάξει".

Για αυτό λέω ότι (μακροπρόθεσμα έστω), δυστυχώς η μόνη επιλογή θα είναι να χυθεί αίμα, γιατί δε πρόκειται να μας αφήσουν να αγιάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

να χυθει αιμα?????νομίζω έχει ήδη χυθεί (έστω απο ''λάθος'' στην marfin). δεν είναι λύση αυτή τη στιγμή....πιο στο'ι'κο τρόπο ζωής πρεπει να κάνουμε και να σκεφτούμε τις πραγματικές ανάγκες μας , τις ανάγκες επιβίωσης

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τηνε κι ας άργησε! Σκοπός είναι να σοβαρευτούμε πριν χυθεί το αίμα (η έστω το πολύ αίμα). Ο μέσος Γερμανός έχει μια πολύ σαφή εικόνα του τι είναι αναγκαίο ξαι τι όχι στην ζωή. Θα την αποκτήσουμε κι εμείς, και όπως λέει ο akius, ήδη παρατηρησε να συμβαίνει. Από 'κει και πέρα, το με τι νόμισμα θα "προσγειωθούμε", θα το αποφασίσει η Μέρκελ...

Link to comment
Share on other sites

Αμα επιστρέψουμε στη δραχμή θα ειναι καλύτερα... Θα γινουμε οοολοι εκατομυριουχοι, θα φυγει και το κακο ευρω που φταιει για ολα.

Αλλα θα πρεπει να χρησιμοποιήσουμε κανα καλύτερο ονομα, νεες δραχμες ή μνες ισως για να συνδεσουμε το παρον με το μελλον.

Ε ρε τι μας βρηκε...

Link to comment
Share on other sites

τι θα κανουμε?θα σου πω μια ιστορια.παληα θυμαμε στις αρχες φθι.............ε μυαλο-εγω πολυ θα το ευχαριστηθω-θα ειναι οτι το καλυτερο για την Ελλαδα μια μεγαλη ηχηρη χρεοκωπια

 

Για του ανθρώπους στις πόλεις (Αθήνα κτλ) αναφέρομαι, στην επαρχία ΠΑΝΤΑ σε περιόδους κρίσεις, οποιασδήποτε μορφής, είναι καλύτερα, γιατί έχεις τον κηπάκο σου. Αντε στην Αθήνα να φυτέψεις ντοματούλες να φας ...

 

Πάντοτε βέβαία υπάρχει η λύση του μοναχισμού ή του τρελλού ερημίτη που έχουν αναφέρει και άλλοι. Αν εξαιρέσουμε όμως αυτές τις λύσεις τότε όσοι περισσεύουν στριμώχνοται.

 

Στα υπόλοιπα έχεις δίκιο :D

 

αλλαζει αναγκαστικα ο ελληνας ...οι μετακινησεις με τα μμμ αυξηθηκανε κατακορυφα...στον δρομο ολοι πανε με πιο χαμηλες ταχυτητες για οικονομια οπως οι ταξιτζηδες..στα πλυντηρια αυτοκινητων δεν γινεται χαμος.......δεν ξερω αν ειναι αργα αλλα πραγματα αυτονοητα εστω και με τον δυσκολο τροπο αρχιζουν να γινονται τροπος ζωης....

 

Πολύ σωστά akius, στην Αθήνα πλέον αυτά είναι εμφανη. Αλλώστε το 20% μείωση στην κατανάλωση βενζίνης δεν είναι τυχαίο. Φαντάζομαι ότι στην επαρχία θα αργήσει να φανεί η διαφορά.

 

Δυστηχώς θα μάθουμε με τον δύσκολο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρνητικά της οικονομικής κρίσης τα ξέρουμε

 

Τα θετικά της οικονομικής κρίσης:

- όλα όσα προαναφέρατε

- πιο υγιεινή διατροφή (λιγότερο junk food, μικρότερες μερίδες, λιγότερα πιάτα στην ταβέρνα, λιγότερα ποτά στα club, λιγότερες μπύρες στο καφενείο).

- πιο υγιεινός τρόπος ζωής. Περισσότερο περπάτημα, ποδήλατο (υπάρχει και σχετικό θέμα στο michanikos.gr).

- περισσότερος ελεύθερος χρόνος (έχουν πέσει οι δουλειές κατακόρυφα).

- προσγειώθηκαν απότομα οι γυναίκες "ντίβες" στην πραγματικότητα και αποκαλύφθηκαν αυτοί οι "μάγκες" που συντηρούσαν την κατάσταση της "φιγούρας" και χαλούσαν την πιάτσα.

Όσοι είμαστε σωστοί στην δουλειά και στα οικονομικά μας φαινόμασταν τσιγκούνηδες επειδή δεν μπορούσαμε να προσφέρουμε αυτά που προσφέρανε όσοι κερνάγανε (μπουκάλια στα μπουζούκια, λουλούδια, διακοπές σε νησιά, κτλ) και κάνανε δώρα με δανεικά (πιστωτικές, καταναλωτικά δάνεια, εορτοδάνεια, διακοποδάνεια).

Πλέον υπάρχουν άτομα με αυτοκίνητο των 40.000+ ευρώ οι οποίοι στο βενζινάδικο βάζουν 3€ βενζίνη! Αρχικά δεν το πίστευα. Τελευταία φορά που πήγα στο βενζινάδικο ρώτησα το παλικάρι που με εξυπηρέτησε και μου είπε ότι όντως υπάρχουν τέτοιοι πελάτες. Ρωτήστε και εσείς όταν πάτε στο βενζινάδικο.

- έμαθε ο Έλληνας μαθηματικά. Συγκεκριμένα έμαθε ότι Έσοδα - Έξοδα >= 0 .

- επιτέλους ξύπνησε ο κόσμος και άρχισε να παίρνει στα σοβαρά την πολιτική. Κατάλαβε ότι από αυτούς που μας κυβερνάνε εξαρτάται η ποιότητα της ζωής μας.

- δένονται ξανά οι παρέες

- δένονται ξανά οι οικογένειες. Παππούδες, παιδιά, εγγόνια και δισέγγονα θα μένουν πλέον μαζί.

- δεν πηγαίνουμε 4 άτομα με 4 αυτοκίνητα, αλλά με 1

- δεν υπάρχει μποτιλιάρισμα, τουλάχιστον όχι στον βαθμό που ήταν πέρισι

- λιγότερο καυσαέριο

- Επανέρχονται ξεχασμένα επαγγέλματα. Τσαγκάρης, μοδίστρα, κτλ.

 

Επιστροφή στο θέμα μας.

- Αν επιστρέψουμε στην δραχμή με την τωρινή ισοτιμία δεν νομίζω να μας επηρεάσει.

- Αν γίνει υποτίμηση της δραχμής, ο τουρισμός στην Ελλάδα θα αυξηθεί κατακόρυφα (όπως γίνεται με την Τουρκία επειδή είναι πολύ οικονομικός προορισμός).

- Θα αποκτήσουμε αίσθηση της αξίας αυτών που πληρώνουμε. Δεν είναι δυνατό να κοστίζει 1000+ δρχ ένας καφές (3€) και να φαίνεται οικονομικός.

Link to comment
Share on other sites

Αργά ή γρήγορα θα αναγκαστούμε να επιστρέψουμε στη δραχμή. Βέβαια όπως είναι η κατάσταση σήμερα όπου η παραγωγή έχει καταστραφεί και εξαρτώμαστε από τις είσαγωγές η δραχμή θα μας ισοπέδωνε. Πρέπει να αρχίσει η ανάπτυξη για να επιστρέψουμε στη δραχμή.

 

Προσωπικά προτιμώ να έχω στην τσέπη μου δραχμές και να δουλεύω παρά να κάθομαι.

 

Ενδιαφέρον blog που αναφέρεται συχνά η επιστροφη της δραχμής και η χρεοκοπία των τραπεζών είναι : http://axinosp.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.