Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρχεται η δραχμή ;


parist43

Recommended Posts

συναδελφε Timoros

 

η επαρχια για τις βενζινες ειναι δυσκολο να υπαρχει μειωση....καταγομαι και μεγαλωσα επαρχια...στα χωραφια και στην πολη οταν χρειαζεται τι να μειωσεις?

 

επισης να τονισω οτι πολλοι συναδελφοι που τους ηξερα απο παλια γυρισανε στην επαρχια.....καλυτερα 500 ευρω και ελεγχομενο κοστος ζωης στην επαρχια παρα 900 και να φυτοζωεις στην αθηνα.....πολλοι αρχισανε να θυμουνται και τα χωραφια του παππου....

 

 

αλλα μερικοι ακομα δεν βαζουνε μυαλο.....ποτακι 13 ευρω και σφηνακι 8 ευρω σε γνωστο ''νησοειδες'' κλαμπακι-μπαρακι στην παραλιακη ....

 

 

οσο για την δραχμη ας γυρισουμε ....

το μονο κακο προσωπικα θαναι τα ταξιδια που μαρεσουνε που θαναι πιο ακριβα στο εξωτερικο γιατι χωρις πλακα ειναι πιο φθηνα να πας αμερικη παρα μυκονο

 

πιστωτικες δεν εχω...

ενα στεγαστικο μονο που ειναι το μονο που με ανησυχει μην παει το επιτοκιο απο 2.8% σε καν 15% πουταν πριν μπουμε στο ευρω.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αλλα μερικοι ακομα δεν βαζουνε μυαλο.....ποτακι 13 ευρω και σφηνακι 8 ευρω σε γνωστο ''νησοειδες'' κλαμπακι-μπαρακι στην παραλιακη ....

 

Ας πρόσεχαν ! Τώρα , όλα αυτά τα "μουράτα" θα κοπούν μαχαίρι !

 

οσο για την δραχμη ας γυρισουμε ....

 

Αν δεν ξεκινήσει η παραγωγή και βρεθούμε για καιρό σε ύφεση , άστα ...

Γιατί αν περιμένουμε να σκεφτούν ορθολογικά τα απροσάρμοστα της πλατείας συντάγματος , σωθήκαμε !

Link to comment
Share on other sites

ποτακι 13 ευρω και σφηνακι 8 ευρω σε γνωστο ''νησοειδες'' κλαμπακι-μπαρακι στην παραλιακη

 

Και το Yacht Club τόσα τα είχε και αυτό πριν 3-4 χρόνια (ξέρεις εσύ για ποιο λέω...)

Link to comment
Share on other sites

- Αν επιστρέψουμε στην δραχμή με την τωρινή ισοτιμία δεν νομίζω να μας επηρεάσει.

 

Βέβαια όπως είναι η κατάσταση σήμερα όπου η παραγωγή έχει καταστραφεί και εξαρτώμαστε από τις είσαγωγές η δραχμή θα μας ισοπέδωνε. Πρέπει να αρχίσει η ανάπτυξη για να επιστρέψουμε στη δραχμή.

 

Επιστροφή στην δραχμή σημαίνει και υποτιμήση, ειδάλως δεν υπάρχει λόγος να το κάνουν, για αυτό συνάδελφε sdim θα μας επηρεάσει και πόλυ κιόλας, σε αυτό που γράφει ο chris12 είναι το πρόβλημα με την επιστροφή στην δραχμή δυστηχώς.

Στα υπόλοιπα που γράφεις συμφώνω 8-)

 

συναδελφε Timoros........η επαρχια για τις βενζινες ειναι δυσκολο να.......πουταν πριν μπουμε στο ευρω.....

 

Από επαρχία δεν γνωρίζω διότι δεν έχω καμμία σχέση δυστηχώς, και δεν έχω και την επιλογή τώρα να πάω στα "χωράφια του παππού". Μακάρι να είχα "πλάτες" στην επαρχία να μπορούσα να φύγω, θα το είχα κάνει εδώ και μερικά χρόνια. Οχι μόνο για το οικονομίκο αλλά και για ποιότητα ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Το επιχείρημα ότι με επιστροφή στη δραχμή θα γίνουμε περισσότερο ανταγωνιστικοί είναι κατά την ταπεινή μου άποψη πολύ αμφισβητήσιμο....

 

Και εξηγούμαι: τόσα χρόνια που είχαμε δραχμή είμασταν ανταγωνιστικοί, ερχόντουσαν καράβια οι τουρίστες και αφήνανε τα λεφτά τους, το δημόσιο χρέος χρόνο με το χρόνο ήταν μικρότερο και το έλλειμα άγνωστη λέξη για μας...ε?ενώ όλοι ζούσαμε πλουσιοπάροχα...

 

Γιατί εγώ άλλα θυμάμαι........

 

Α, και αν συνέβαιναν κάποτε όλα αυτά στο μέλλον , η όποια δραχμή μάλλον σκληρό νόμισμα θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματική οικονομία (όταν υφίσταται) δεν επιρεάζεται από το χρησιμοποιούμενο νόμισμα συναλλαγής.

Το πρόβλημα της ανυπαρξίας πραγματικής παραγωγικής οικονομίας στη χώρα μας δεν είναι το ευρώ, αλλά οτι χωρίς εθνικό νόμισμα και με 98% ξένο νόμισμα δεν μπορεί να ασκηθεί ούτε εθνική οικονομική πολιτική, δλδ δεν υπάρχει εθνική (πες το και κρατική) ανεξάρτητη υπόσταση.

Διότι μία από τις βασικές συνιστώσες του κράτους είναι η αποκλειστική δυνατότητα του να εκδίδει αυτό το ίδιο το νόμισμα με το οποίο γίνονται οι συναλλαγές εντός των ορίων του τουλάχιστον.

Άρα... ο νοών νοείτω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα είδα ολόκληρη εκστρατεία από τα ΜΜΕ ότι δεν πρόκειται να βγούμε από το ΕΥΡΩ και δεν υπάρχει θέμα δραχμής.

 

Μέχρι που έκανε και δήλωση ο Γ.Π.

 

Αυτά σήμερα 9 Ιουνίου 2010..... Για να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι που έκανε και δήλωση ο Γ.Π.

 

Αν έκανε και επίσημη δήλωση , τότε είναι σίγουρο ότι η δραχμή ... ξανάρχεται.

 

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος πήρε θέση ή αναλώθηκε σε ασυνάρτητη μπουρδολογία ;

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανε και επίσημη δήλωση , τότε είναι σίγουρο ότι η δραχμή ... ξανάρχεται.

αυτο βλεπω κι εγώ... και κυριως επειδη το διαψευδουν τα μμε...

Zavi, καντα μασούρια, ξήλωσε και το παρκέ και φυλαξε τα με ναφθαλίνη διότι δεν σε βλέπω καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.