Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Salpigoal σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.

Για το συγκεκριμένο θέμα έχω ρωτήσει δύο πολεοδομίες.

Στην Β.Τ.Αθηνών μου είπαν οτι γίνεται αλλά θέλει την συναίνεση των υπόλοιπων ιδιοκτητών, ενώ στην πολεοδ Λαμίας δεν μου απάντησαν με σαφήνεια, μου είπαν οτι ίσως να μην υπάγεται στις ρυθμίσεις του νόμου!!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την νέα εγκύκλιο

 

Εγκύκλιος 19/26.11.2010 (κλικ)

 

"10. Υπάγεται στη ρύθμιση του ν. 3843/10 η αυθαίρετη αλλαγή της χρήσης της pilotis,

που έχει γίνει με τη δημιουργία νέων κλειστών χώρων κύριας ή βοηθητικής χρήσης."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξανε λοιπον τα δεδομενα.

Πλεον στις πυλωτες τακτοποιεις ΚΑΙ βοηθητικους χωρους...παρκινγκ, αποθηκες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βέβαια στην πολεοδομία μου είπαν και το εξής: Οτι ένας χώρος στην pilotis που προορίζεται για αποκλειστική χρήση απο έναν απο τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων(αυτό αναφέρεται και στο συμβολαιό του και στην κάτοψη του ισογείου,ενω έχει πληρώσει και εφορεία) δεν υπάγεται στις ρυθμίσεις του νόμου καθώς δεν αποτελεί ιδιοκτησία αλλά ιδιοχρησία.

Γνωρίζει κανείς κάτι?

 

Κανείς???

Να αντιστρέψω την ερώτηση.

Υπάρχει περίπτωση να έχουμε αυθαίρετη αλλαγή χρήσης της pilotis με τη δημιουργία κλειστού χώρου και ο χώρος αυτός να αποτελεί ιδιοκτησία κάποιου και όχι ιδιοχρησία?

Σε κάθε περίπτωση είτε ιδιοχρησία ή κοινόχρηστος χώρος δεν θα΄ναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι να κάνω τις ερωτήσεις μου. Επειδη "κολλαω" πολλες φορές ... Εχω πυλωτη (με κλειστο γκαραζ-αποθηκη) και ενα οροφοδιαμερισμα. Ειναι Α' Κατοικια.

Το γκαραζ-αποθηκη (ετσι το εχει στα σχεδια) έγινε διαμερισμα και θα ρυθμιστει τωρα με το 3843. Πως το δηλώνω; Α'κατοικια; αλλη κατοικια;

Link to comment
Share on other sites

αυτές όμως έχουν χιλιοστά και δεν έχουν το πρόβλημα του φίλου :)

 

επίσης από ότι θυμάμαι σε περιπτώσεις αγοραπωλησίας πρέπει να το ψάξουν

διοτι υπάρχει σχετική δικαστηκή απόφαση για το πως πρέπει να αντιμετωπίζονται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.