Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργοποίηση "φήμης"


Engineer

Recommended Posts

Και εγώ θέλω να σημειώσω πως η φήμη δεν μπορεί και δεν πρέπει να έχει σύνδεση με το αν ένα μέλος με μια δημοσίευσή του καταστρατηγεί του κανόνες.

Θα πρέπει αποκλειστικά και μόνο να κρίνει την δημοσίευση αν και πόσο έχει συνεισφέρει ή όχι στο θέμα.

 

υ.γ. Κάντε κάτι με τις γραμματοσειρές στις ετικέτες :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουμε να λειτουργήσει το σύστημα , ας κάνουμε όλοι την προσπάθειά μας. Η πιλοτική εφαρμογή κάποιου μέτρου απαιτεί χρόνο για να αποδείξει την αξία της.

 

Παρομοιώσεις και παραλληλισμοί με το Fallout2 δεν νομίζω ότι βοηθούν τη στιγμή αυτή.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το νέο παράπονο του Λαρισαίου φίλου, θέλω να απευθυνθώ στους συντονιστές και να παρακαλέσω να επανεξετάσουν τον τρόπο της (πιλοτικής) εφαρμογής του εργαλείου της "φήμης". Από την ημέρα που την ανακοίνωσε ο Engineer , θεώρησα ότι είναι ένα καλό μέτρο ευγενούς άμιλλας μεταξύ των ενεργών μελών του forum, που θα έχει ως αποτέλεσμα τον, καλώς εννοούμενο, ανταγωνισμό μεταξύ τους, με στόχο την παροχή σωστών πληροφοριών, συμβουλών και οδηγιών στα προβλήματα των νέων, κυρίως, συναδέλφων.

 

Διαπίστωσα, όμως, ότι χρησιμοποιήθηκε, από την αρχή της (πιλοτικής) εφαρμογής, η αρνητική ψήφος, η οποία, όπως είναι αναμενόμενο, ξεσήκωσε αντιδράσεις. Πιστεύω ότι, οι συντονιστές πρέπει να αφήσουν το σύστημα να "κυλίσει", για λίγο διάστημα, ώστε να δούμε, όλοι μαζί, συντονιστές και ενεργά μέλη, τα αποτελέσματα, και να αποφασιστεί η κανονική εφαρμογή του ή όχι.

 

Με δεδομένο ότι, παρακολουθώντας τις δημοσιεύσεις του Λαρισαίου φίλου τις 2-3 τελευταίες ημέρες, κατάλαβα μία ΜΕΓΑΛΗ αλλαγή στο ύφος και το στυλ της γραφής του, και, κυρίως, την ενεργή συμμετοχή του στην απάντηση ερωτημάτων και ΟΧΙ σε αντεγκλήσεις και διαφωνίες, όπως μας είχε συνηθίσει τις προηγούμενες ημέρες, Π Α Ρ Α Κ Α Λ Ω τους συντονιστές (απευθύνομαι σε όλους γενικά, για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις) να αναθεωρήσουν τη λογική διαχείρισης του νέου εργαλείου και να περιοριστούν ΜΟΝΟΝ στη θετική εφαρμογή του. Έχουμε καιρό μπροστά μας, να δούμε τα οφέλη και τα, ενδεχόμενα, αρνητικά στοιχεία αυτού του νέου εργαλείου.

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων, για την ανοχή και την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το νέο παράπονο του Λαρισαίου φίλου, θέλω να απευθυνθώ στους συντονιστές και να παρακαλέσω να επανεξετάσουν τον τρόπο της (πιλοτικής) εφαρμογής του εργαλείου της "φήμης". Από την ημέρα που την ανακοίνωσε ο Engineer , θεώρησα ότι είναι ένα καλό μέτρο ευγενούς άμιλλας μεταξύ των ενεργών μελών του forum, που θα έχει ως αποτέλεσμα τον, καλώς εννοούμενο, ανταγωνισμό μεταξύ τους, με στόχο την παροχή σωστών πληροφοριών, συμβουλών και οδηγιών στα προβλήματα των νέων, κυρίως, συναδέλφων.

 

Διαπίστωσα, όμως, ότι χρησιμοποιήθηκε, από την αρχή της (πιλοτικής) εφαρμογής, η αρνητική ψήφος, η οποία, όπως είναι αναμενόμενο, ξεσήκωσε αντιδράσεις. Πιστεύω ότι, οι συντονιστές πρέπει να αφήσουν το σύστημα να "κυλίσει", για λίγο διάστημα, ώστε να δούμε, όλοι μαζί, συντονιστές και ενεργά μέλη, τα αποτελέσματα, και να αποφασιστεί η κανονική εφαρμογή του ή όχι.

 

Με δεδομένο ότι, παρακολουθώντας τις δημοσιεύσεις του Λαρισαίου φίλου τις 2-3 τελευταίες ημέρες, κατάλαβα μία ΜΕΓΑΛΗ αλλαγή στο ύφος και το στυλ της γραφής του, και, κυρίως, την ενεργή συμμετοχή του στην απάντηση ερωτημάτων και ΟΧΙ σε αντεγκλήσεις και διαφωνίες, όπως μας είχε συνηθίσει τις προηγούμενες ημέρες, Π Α Ρ Α Κ Α Λ Ω τους συντονιστές (απευθύνομαι σε όλους γενικά, για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις) να αναθεωρήσουν τη λογική διαχείρισης του νέου εργαλείου και να περιοριστούν ΜΟΝΟΝ στη θετική εφαρμογή του. Έχουμε καιρό μπροστά μας, να δούμε τα οφέλη και τα, ενδεχόμενα, αρνητικά στοιχεία αυτού του νέου εργαλείου.

 

Ευχαριστούμε για τις επισημάνσεις και τον χρόνο σας.

 

Μόνο με γόνιμη και εποικοδομητική κριτική θα υπάρξει βελτίωση και εξέλιξη. Μόνο με επισημάνσεις και διάλογο θα εντοπιστούν οι τυχόν ατέλειες και θα γίνουν κινήσεις για την εξάλειψή τους.

 

Οι συντελεστές του forum ενθαρρύνουν τον γόνιμο και ειλικρινή διάλογο. Πιστεύουν ότι το forum είναι τα μέλη του και κινούνται πάνω σ' αυτή την κατεύθυνση.

 

Κάποιες αδικίες συμβαίνουν , λυπηρό σαν φαινόμενο αλλά υπεισέρχεται η ανθρώπινη φύση και ο υποκειμενικό παράγοντας , να μας τις επισημαίνετε λοιπόν και θα τις εξετάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΜΑΚΑΡ που αναγνωρίζεις τις προσπάθειες μου.

 

Ξανατονίζω οτι δεν με ενδιαφέρει το πλήθος των βαθμών μου αλλά η σωστή χρήση του "εργαλείου" και θεωρώ σκόπιμο και πρέπων να αναφέρω τις αστοχες κινησεις πριν το μετρο μεταπηδήσει στα μέλη.

 

Ας σταματήσουμε τα όποια λάθη -τα οποία θέλω να πιστεύω δεν ήταν εσκεμμένα- στην "γέννηση" τους.

Link to comment
Share on other sites

Ξανατονίζω οτι δεν με ενδιαφέρει το πλήθος των βαθμών μου αλλά η σωστή χρήση του "εργαλείου" και θεωρώ σκόπιμο και πρέπων να αναφέρω τις αστοχες κινησεις πριν το μετρο μεταπηδήσει στα μέλη.

 

Ας σταματήσουμε τα όποια λάθη -τα οποία θέλω να πιστεύω δεν ήταν εσκεμμένα- στην "γέννηση" τους.

 

Θεωρητικά, περιλαμβάνεσαι στους "ανταγωνιστές" στη φήμη και, θα μπορούσε να υποστηρίξει κάποιος ότι, η επιχειρηματολογία κατά της αρνητικής "φήμης" αποβαίνει σε βάρος μου, αλλά ΠΙΣΤΕΥΩ ότι το "εργαλείο" πρέπει να δοκιμαστεί χωρίς της αρνητικές παρενέργειες και επιπτώσεις ώστε να δούμε ΜΟΝΟΝ τα θετικά οφέλη από την εφαρμογή του

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνάδελφε το

Θεωρητικά, περιλαμβάνεσαι στους "ανταγωνιστές" στη φήμη και, θα μπορούσε να υποστηρίξει κάποιος ότι, η επιχειρηματολογία κατά της αρνητικής "φήμης" αποβαίνει σε βάρος μου,

δεν το καταλαβαίνω.

Εννοείς οτι πολλοί μπορεί να αρχίσουν καλό ή κακό ανταγωνισμό για την φήμη;;; Ελπίζω πως όχι.

 

Συμφωνώ με όσα λες μετα:

"το "εργαλείο" πρέπει να δοκιμαστεί χωρίς της αρνητικές παρενέργειες και επιπτώσεις ώστε να δούμε ΜΟΝΟΝ τα θετικά οφέλη από την εφαρμογή του "

 

Επίσης, όπως ακούστηκε παραπάνω το κλασσικό Κουμπί "Thank you" που υπάρχει σε πολλά φόρουμς και σε κάθε χρ'ηστη αντιστοιχεί σε σημείωση κάτω από το avatar του "Τhanked X times" νομίζω οτι είναι υπέραρκετό.

 

Επίσης το ξαναλέω: μαζί με την φήμη, Κατάλογος ποστ με τους περισσότερους πόντους ώστε να γίνει ένα loggbook οπου κάποιος να ψάχνει ουσιώδη ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.