Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργοποίηση "φήμης"


Engineer

Recommended Posts

Είναι απλό:

Από το να ξέρω ότι "κάποιος" μου δίνει φήμη, δηλαδή μ' ευχαριστεί ή με επαινεί κατά κάποιο τρόπο γι' αυτό που γράφω, είναι καλύτερα να ξέρω το ποιος είναι αυτός...

 

Και κάτι ακόμα: Υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο να μην φαίνεται η φήμη των συντονιστών;

Link to comment
Share on other sites

Εσένα σε τι σου είναι χρήσιμο να με βλέπεις ενεργό στο θέμα αυτό ενώ εσύ δεν φαίνεσαι ενεργός;

 

Είναι κάποια πράγματα που μειώνουν την έξαψη της φαντασίας και σε βοηθούν να σχηματίσεις άποψη για ανθρώπους ...ή μάλλον καλύτερα για άβαταρ ανθρώπων...

Link to comment
Share on other sites

σε βοηθούν να σχηματίσεις άποψη για ανθρώπους

Βρήκες τον λόγο για τον οποίον δεν είναι ορατό, ποιος έδωσε πόντους φήμης σε κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την απάντησή σου...

 

τι δηλαδή; Θα πρέπει να υπάρχει ένα νεφέλωμα σχετικά με το ποιοι μας ευχαριστούν και ποιοι είναι αχάριστοι για παράδειγμα; Είναι σωστό αυτό;

 

Εν πάσει περιπτώσει. Η κολοκυθιά δεν μου αρέσει...Έκανα μια ερώτηση εδώ:

Επαναλαμβάνω ότι είναι πολύ χρήσιμο να γνωρίζουμε το ποιος μας έχει δώσει την φήμη...

Στην αρχή υπήρχε αυτή η παράμετρος, μετά αφαιρέθηκε! Γιατί;

 

Αν υπάρχει απάντηση, μπορεί να μου την δώσει κάποιος συντονιστής ή ο διαχειριστής. Αν δεν υπάρχει δεν πειράζει...

Καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου έδωσες την απάντηση.

Δεν είναι ορατό ποιος έδωσε πόντους φήμης, για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί βρε Chillon να δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις?

Στην τελική ας γνωρίζει ο κάθε ένας για τον εαυτό του.

Και κακώς δεν φαίνεται η φήμη στους συντονιστές.

Από την στιγμή που δίνεται μόνο θετική φήμη δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην είναι φανερή η φήμη και σε αυτούς.

 

Πρέπει να αναθεωρηθεί αυτό.

Και ακόμα καλύτερα να φαίνεται η φήμη ανά δημοσίευμα

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα θα αλλάξουν τις προσεχείς μέρες. Μεταξύ αυτών θα προσπαθήσουμε και αυτά που προτείνετε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό:

Από το να ξέρω ότι "κάποιος" μου δίνει φήμη, δηλαδή μ' ευχαριστεί ή με επαινεί κατά κάποιο τρόπο γι' αυτό που γράφω, είναι καλύτερα να ξέρω το ποιος είναι αυτός...

 

Έχει ξεκαθαριστεί από την αρχή (τόσο χρονικά όσο και ουσιαστικά) ότι η φήμη δεν πρέπει να δίνεται ως ευχαριστία προς τον βαθμολογούμενο αλλά ως επιβράβευση από την αξιολόγηση της συγκεκριμένης δημοσίευσής του, ως προς την επιστημονική και τεχνική αξία της αλλά και ως προς την τεκμηρίωσή της. Με λίγα λόγια, σκοπός της "φήμης" είναι να επιβραβεύεται η σωστή και τεκμηριωμένη συμβουλή-δημοσίευση που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως γενικός οδηγός-απάντηση σε παρόμοια ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θέλουμε (θέλουνε) η φήμη να λειτουργεί ως αξιολόγηση των καλών απαντήσεων και ως επιβράβευση των μελών με "επιστημονική" συνεισφορά στο φόρουμ, πρέπει να είναι ορατό τουλάχιστον ποια μηνύματα λαμβάνουν πόντους φήμης. Δεν είμαι καθόλου αρνητικός στο να φαίνεται και ποιος τους απέδωσε.

 

Φυσικά, υπάρχουν και οι προφανείς φόβοι της συντονιστικής ομάδας: Να αρχίσει μία ατέλειωτη "φημολογία" σχετικά με το γιατί ο ένας ψήφισε τον άλλον, ή να αρχίσουν να αποκτούν μεγάλη φήμη λάθος μέλη λόγω δημοφιλίας και όχι λόγω επιστημοσύνης... Είναι αστεία πράγματα. Μεγάλα παιδιά είμαστε, δεν χρειάζεται να φοβόμαστε την σκιά μας.

 

Εξάλλου, η φήμη -όπως έχουμε ξαναπεί- είναι ένα σύστημα μη αντικειμενικού χαρακτήρα. Ένας χημικός μηχανικός ποτέ δεν θα αποκτήσει μεγάλη φήμη, ο,τι κι αν γράψει ...διότι απλούστατα δεν υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοί του για να τον αξιολογήσουν (για την ακρίβεια, όσο πιο επιστημονικές είναι οι δημοσιεύσεις του τόσο μικρότερη φήμη θα έχει). Αν βρίσκουμε κάποια ουσία στην φήμη, τότε σίγουρα θα την θέλαμε πιο αντιπροσωπευτική, πιο "διαφανή", πιο αντικειμενική... Αυτό δεν γίνεται όταν είναι άγνωστα τα "φημισμένα" μηνύματα και οι "φημοδότες".

 

Η κουβέντα αυτή έχει τραβήξει σε μάκρος και επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια. Μια που η λειτουργία του φόρουμ είναι ευθύνη της διαχείρισης και των συντονιστών, είναι υποχρέωσή τους να τοποθετηθούν κάθετα στις απόψεις που εκφράζονται και στα ζητήματα που τίθενται. Αφενός η βαβούρα δεν ωφελεί, αφετέρου ο κάθε συνάδελφος που προβληματίζεται για το θέμα και εκφράζει τις σκέψεις του έχει δικαίωμα να λάβει μία πλήρη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.