Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Ολα τα σχεδια του αρχικου φακελου του 1982..

Γιατι ειναι κακο που ολα τα σχεδια ειναι σε ενα σεντονι?

Εκτος αν εχει αυθαιρεσιες ή το τοπογραφικο δεν ειναι σωστο..

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαφορά στο εμβαδο σε σχεση με το κτηματολογιο..Εχω θελω να βγαλλω την αδεια μικρης κλιμακας και να μην μπλεξω με τοπογραφικα κ διορθωσεις στο κτηματολογιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

μήπως γνωρίζει κανείς αν απαιτείται να αφήσεις λωρίδα μεταξύ περίφραξης και γηπέδου που εφάπτεται σε χαρακτηρισμένο δρόμο σε εκτός σχεδίου περιοχή?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Ένας πελάτης μου πρόσφατα αγόρασε κατάστημα υδραυλικών το οποίο και θέλει να μετατρέψει σε κομμωτήριο. Το παλιο συμβόλαιο του πρώην ιδιοκτήτη ανέφερε τη δυνατότητα χρήσης του καταστήματος και ως κομμωτηρίου. Τώρα από το δήμο του ζητούν σχεδιαγράμματα κάτοψης του χώρου του κομμωτηρίου θεωρημένα από την πολεοδομία. Εγώ ουσιαστικά του πρότεινα να βγάλει μια άδεια μικρής κλίμακας για τις εσωτερικές εργασίες που αφορούν καθαίρεση κάποιου τοίχου, βάψιμο, αντικατάσταση κουφωμάτων προκειμένου να είναι καλυμμένος από πιθανή καταγγελία αλλά και να μπορεί να δικαιολογήσει τις αλλαγές σε μελλοντική αυτοψία της υγειονομικής υπηρεσίας. Αυτός ουσιαστικά δεν θέλει να μπει σε αυτή τη διαδικασία γιατί θέλει να αποφύγει την καρτέλλα στο ικα(τις εργασίες θα τις κάνει μόνος του) . Ηθελα λοιπόν να δω αν η πολεοδομία θεωρει νέες κατόψεις χωρίς άδεια μικρής κλιμ. οι οποίες δεν διαφέρουν ως προς τη διαρρύθμιση από τις παλιές. Επιπλέον γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ τις απαιτήσεις του υγειονομικού για κομμωτήριο. Είναι απο τις πρώτες δουλειές επομένως δεν έχω σχετική εμπειρία. Παρακαλώ τα φώτα σας .Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι πως θες κανονικότατη άδεια αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (κομμωτήριο)

 

διότι νομίζω πως το κομμωτήριο είναι κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος

 

επίσης εφόσον κάνεις υδραυλικά πχ λουτήρες , Wc προθαλάμους κλπ

πάλι θες κανονική άδεια

---------

 

επίσης συνοπτικά για να μην τα επαναλάβεις:

  1. πριν απαντήσεις στον πελάτη περι εργασιών μικρής κλίμακας έπρεπε να το ψάξεις
    πως θα ξεπείς τώρα;;;; θα εκτεθείς
  2. δε μας ενδιαφέρει τι θέλει ο πελάτης και αν του αρέσει η καρτέλα του ΙΚΑ
    δεν το διαπραγματεύεσαι μαζί του
    το ξεκόβεις από την αρχή, ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ

αν δε βρεις από αλλού τη νομοθεσία ρωτάς στην Νομαρχία ή το Δήμο που δίνει την άδεια

 

υγ αν τελικά απαιτείται η αλλαγή χρήσης του λες πως γίνεται λόγω υδραυλικών και χωρίς πολλές κουβέντες

 

πριν ξεκινήσεις πάρε προκαταβολή ειδικά με τέτοιο πελάτη

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την ευθύνη του μηχανικού στη άδεια μικρής κλίμακας.

 

Πχ1 Βγάζω μία άδεια μικρής κλίμακας για διαρρύθμιση καταστήματος και το πελάτης το κάνει γκαρσονιέρες...Τι ευθύνη έχω εγώ ως προς την επίβλεψη.

 

Πχ2 .Για το φωτοβολταικά που είναι και της μόδας. Διατάσω στο οικόπεδο τους τράκερς τηρώντας τις αποστάσεις που πρέπει και ο πελάτης να βάζει στο όριο του οικοπέδου, μην πω ότι βγαίνει και στον γείτονά. Εγώ τι ευθύνη έχω??

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι καμμία!!!!

γράφει πουθενά πως κάνεις επίβλεψη;;;; ΟΧΙ

υπογράφεις πουθενά πως έκανες επίβλεψη;;;; ΟΧΙ

πληρώνεσαι για επίβλεψη;;; ΟΧΙ

μπορεί να αποδειχθεί πότε έγινε η παρανομία;;; ΟΧΙ

 

δηλ γιατί να σκάμε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ουσιαστικά του απάντησα με εργασίες μικρής κλίμακας βασιζόμενος στην απάντηση της πολεοδομίας. Επομένως πρέπει να πάω κανονικά με νέα άδεια που σημαίνει αναλυτικούς προυπολογισμούς κλπ? Τωρα μπερδεύτικα περισσότερο... Πήρα και στην υγειονομική υπηρεσία και η μονή προυπόθεση που πρέπει να πληρεί ο χώρος είναι wc>2,5τμ και κύριος χώρος καταστήματος > 15τμ. Και μένα ολα αυτά μου φάνηκαν πολυ καλά για να είναι αληθινά

!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.