Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε..Θα μου ζητήσουν και φωτοτυπία το στέλεχος?

Επειδη το κτιριο ειναι πολυ παλιό , πέτρινη κατασκευή ...

Link to comment
Share on other sites

Δες πρώτα στο έντυπο της μικρής κλίμακας, άμα αυτό που θέλεις να κάνεις γίνεται με άδεια μικρής κλίμακας.

 

http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=54

(ενότητα πρωτόκολλο)

 

Δεν πρέπει να πειράξεις φέροντα οργανισμό κτλ κτλ.

 

Στη συνέχεια καλύτερα με μια ερώτηση στο αντίστοιχο τμήμα του Πολεοδομικού Γραφείου που θα καταθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θέλουμε να πάρουμε έγκριση μικρής κλίμακας για κατασκευή ξύλινης πέργκολας στον ακάλυπτο χώρο, η αίτηση γίνεται από έναν από τους συνιδιοκτήτες (υπάρχει σύσταση οριζόντιας), ή υποχρεωτικά από όλους (μία αίτηση ο καθένας); Το θέμα της συναίνεσης έχει καλυφθεί από υπεύθυνες δηλώσεις.

Για εργασίες (κατασκευή τζακιού) εντός διαμερίσματος 2 συγκυρίων (50%-50%) χρειάζεται να κάνυν και οι δύο αίτηση ή αρκεί ο ένας από τους δύο;

Link to comment
Share on other sites

Για το 2ο νομίζω ότι η αίτηση πρέπει να γίνει και στα 2 ονόματα.

 

Για το πρώτο, με κάθε επιφύλαξη, παίζει ρόλο το καταστατικό. Επιτροπή πολυκατοικίας η αίτηση, αποφάσεις κατά πλειοψηφία (και πόση είναι αυτή).

Αν εννοείς με το "υπάρχει σύσταση" ότι έχει τη χρήση του χώρου (π.χ. σε οικόπεδο με μεζονέτες), μάλλον θα μπορεί από μόνος του.

 

Μάλλον δε σου τα ξεκαθάρισα...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για οικογενειακό 3όροφο (μάνα-πατέρας-2 παιδιά) που μένουμε οι ίδιοι μέσα (για δική μου υπόθεση πρόκειται). Τι επιτροπές πολυκατοικίας και πράσινα άλογα (δεν απευθύνομαι σε εσένα φυσικά ssouanis)! Έχουμε υπογράψει όλοι μας υπεύθυνες δηλώσεις ότι συμφωνούμε να γίνουν οι εργασίες.

Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος τελικά προτιμά να αυθαιρετεί αντί να ακολουθεί τη νόμιμη οδό ακόμα και όταν (θεωρητικά) μπορεί. Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά! Ανατολίκο ζήτημα έγινε ένα κωλοτζάκι και μια πέργκολα! Άλλα μου λέει ο ένας, άλλα ο άλλος, 3 πουλάκια κάθονταν και στην πολεδομία.

Link to comment
Share on other sites

πριν φτάσεις πολεοδομία κοιτα να έχει κ τις σωστές αποστάσεις ο καπναγωγός απο τα όρια (3μ απότι θυμαμαι)

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος είναι γενικός και προσπαθεί να προλάβει καταστάσεις

 

μηχανικός είσαι κρίνεις και πράττεις

 

Εξαιρετική παρατήρηση! Και πόσο αληθινή! Όμως φέρνει κάτι σε Πολεοδομία, Στρατό, σε Δημόσια Υπηρεσία βρε παιδάκι μου!

 

Δεν γίνονται έτσι οι δουλειές συνάδελφοι!

Κάποτε πρέπει να υπάρξουν κανόνες του τι επιτρέπεται και τι όχι και να μην ωθούμεθα κάθε φορά σε ακροβασίες για να ξεπεράσουμε την αυθαίρετη κρίση του κάθε υπαλλήλου!

Link to comment
Share on other sites

Σε υφιστάμενη τριπλοκατοικία (κατασκευή 1977) ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει εξωτερική θερμομόνωση (κέλυφος) καθώς και μόνωση δώματος για να πάρει το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης. Δεν χρειάζονται ικριώματα λόγω ότι υπάρχουν περιμετρικοί εξώστες.

 

Καλύπτομαι με άδεια μικρής κλίμακας;

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε πρώτα να βγει η τελική μορφή του ΚΕΝΑΚ με ΟΛΕΣ τις λεπτομέρειες για να ξέρεις τι απώλειες πρέπει να έχεις για να είσαι στην επιθυμητή ενεργειακή κλάση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ο ΚΕΝΑΚ έχει υπογραφεί στις 31/3/2010 και η τελική του μορφή είναι αυτή:

 

http://www.ypeka.gr/ypeka/LinkClick.aspx?fileticket=pnhaImm2BYw=&tabid=37&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.