Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Συνηθως ο,τι δεν απαγορευεται, επιτρεπεται.. Αν δεν κανω λαθος το οριο του 1 μετρου ειναι για οτιδηποτε συμπαγες.. οποτε δεν νομιζω να απαγορευεται.. Εκτος αν υπαρχει καποιος πιο ενημερος και γνωστης..

Link to comment
Share on other sites

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

ΓΟΚ 85 - Αρθρο 18 - Περιφράγματα, Περιφράξεις

2. Τα περιφράγματα του οικοπέδου σε κανένα σημείο δεν επιτρέπεται να έχουν ύψος μεγαλύτερο από 2,50 μ. και το συμπαγές τμήμα τους μεγαλύτερο από 1,00 μ. Αφετηρία μέτρησης των υψών είναι η υψηλότερη από τις οριστικές στάθμες του εδάφους εκατέρωθεν του περιφράγματος. Για τα περιφράγματα που βρίσκονται στο πρόσωπο του οικοπέδου, τα παραπάνω ύψη μετρούνται από τη στάθμη του πεζοδρομίου.

 

οπότε 1μ η μάντρα + 1,5 το πλέγμα = 2,5 μέγιστο ύψος

δεν βλέπω να υπάρχει κανένα πρόβλημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιο υπόδειγμα τεχνικής έκθεσης για τέτοια αποθήκη γιατί νομίζω ότι απαιτείται στα δικαιολογητικά τις έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας και επιπλέον αν βγει η άδεια μετά μπορεί να πάρει ρεύμα η αποθήκη αυτή?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εχω καταθέσει φακελο για εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Επειδη αλλάζω όλα τα δάπεδα και επειδή κανω εσωτερικές διαρρυθμίσεις με γυψοσανιδες και επειδή βάφω όλο το εσωτερικό του καταστήματος (200μ2) μου ειπαν οτι πρέπει να βγαλω κανονική άδεια. (αυτο αλήθεια που το λέει???) !!!! Μου ειπαν επισης οτι πουθενα στις άδειες μικρής κλίμακας δεν αναφέρει για τοιχους και χρώματα και πλακακια! Έλεος (παρ.6... γενικη πολύ).

Και ειπαν επισης οτι μερικές εργασίες απο αυτές ισως πανε με αρθρο 22. Μα καλα, φερνω πιο πολλά δικαιολογητικά και με διώχνουν?

Επίσης αν και προσπάθησα να το αντικρουσω αυτο, μου ειπαν οτι η τοποθέτηση ψευδοροφής θέλει οποσδήποτε οικοδομικη άδεια! (να υποθέσω επειδή φορτίζει την πλάκα?)

Αν βέβαια γράψω αντικατασταση ψευδοροφών ειναι οκ, αλλα δεν φαίνοντε στη αρχικη άδεια! (πρόβλημα).

 

Τελικα έφυγα άπραγος, και δεν ξέρω τι πρέπει να κανω.

(ισως μιλήσω και με διευθυντη πολεοδομιας για αυτο).

Οποιος μπορει ας μου πει την γνωμη του. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον κάνεις εσωτερικές διαρυθμίσεις και αλλάζεις την τοιχοποιία χρειάζεσαι νέα οικοδομική άδεια

 

για ψευδοροφή από μόνη της δεν γνωρίζω επακριβώς

Link to comment
Share on other sites

εφόσον κάνεις εσωτερικές διαρυθμίσεις και αλλάζεις την τοιχοποιία χρειάζεσαι νέα οικοδομική άδεια...

 

δηλαδή σε ένα διάδρομο που έχει πόρτα στη μια πλευρά, για να κλείσω και το άλλο άκρο με πόρτα+γυψοσανίδα, χωρίς να αλλάζει η χρήση των χώρων χρειάζεται νέα άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση 5219/04 (ΦΕΚ 114 Δ'/17-2-04) λέει

3. Ως εργασίες δόμησης Μικρής Κλίμακας, πέραν των αναφερομένων στο άρθρο 22 παρ. 1 του ΓΟΚ ΄85, καθορίζονται οι εξής περιπτώσεις δομικών εργασιών:

...

ε. Εσωτερικές διαρρυθμίσεις κτιρίων χωρίς επέμβαση στα φέροντα στοιχεία (στοιχεία από μπετόν, φέροντες τοίχους, κ.λπ.), και εφόσον δεν δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης χώρου, κατά το άρθρο 5 του ΓΟΚ ΄85.

 

Το άρθρο 22 του ΓΟΚ λέει

Με την επιφύλαξη των διατάξεων της παρ. 9 του άρθρου 8 του ν. 1512/1985 (ΦΕΚ 4) και του άρθρου 4 του παρόντος δεν απαιτείται άδεια για εσωτερικούς χρωματισμούς ή για εξωτερικούς χρωματισμούς όταν δεν γίνεται χρήση ικριωμάτων, για μικρές εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν θίγουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή την εμφάνισή του, για επισκευές δαπέδου, για επισκευές, διασκευές ή συμπληρώσεις των εγκαταστάσεων και αγωγών των κτιρίων, για μικρές επισκευές θυρών, παραθύρων, στεγών δωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων και γενικά για μικρές και μεμονωμένες επισκευές για λόγους χρήσης, υγιεινής και προστασίας των κτιρίων που υφίστανται νόμιμα

 

Εσύ τώρα έχεις :

α) εσωτερικές διαρρυθμίσεις -> απόφ 5219/04, 3ε

β) χρωματισμούς χωρίς (?) χρήση ικριωμάτων --> άρθρο 22

γ) επισκευές δαπέδου --> άρθρο 22

δ) ψευδοροφές??

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.