Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

ok μεχρι εδω... θα δω και αυριο η μεθαυριο που θα παω γραφειο το αρθρο 5κατι/04 3ε.... αυριο εχει οικοδομη)

με το θεμα ψευδοροφών να δουμε τι θα γινει...

 

ευχαριστω και καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Λεξικό Τριανταφυλλίδη

 

διασκευή η [δias<k>eví] O29 : η ενέργεια ή το αποτέλεσμα του διασκευάζω: Pαδιοφωνική ~ ενός θεατρικού έργου. [λόγ. < ελνστ. διασκευή `νέα έκδοση΄ σημδ. γαλλ. arrangement]

 

διασκευάζω [δias<k>evázo] -ομαι P2.1 : αλλάζω κτ. έτσι ώστε να είναι κατάλληλο για ορισμένη άλλη χρήση ή να ικανοποιεί ορισμένες ανάγκες: Λογοτεχνικό κείμενο διασκευασμένο για το ραδιόφωνο / για σχολική χρήση. Πλοίο διασκευασμένο σε πλωτό νοσοκομείο. [λόγ. < ελνστ. διασκευάζω `επεξεργάζομαι για δημοσίευση΄ < αρχ. διασκευάζομαι `εξοπλίζομαι, τακτοποιούμαι΄ σημδ. γαλλ. arranger]

 

Διασκεδάστε..Διασκευάστε..

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταθέσει φακελο για εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.....

(ισως μιλήσω και με διευθυντη πολεοδομιας για αυτο).

Οποιος μπορει ας μου πει την γνωμη του. Ευχαριστω.

Τι ακριβως θελεις να κανεις και τι κατασταση εχεις; καταστημα ανακαινηση κλπ
Link to comment
Share on other sites

"Εχω καταθέσει φακελο για εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Επειδη αλλάζω όλα τα δάπεδα και επειδή κανω εσωτερικές διαρρυθμίσεις με γυψοσανιδες και επειδή βάφω όλο το εσωτερικό του καταστήματος (200μ2) μου ειπαν οτι πρέπει να βγαλω κανονική άδεια. (αυτο αλήθεια που το λέει???) !!!! Μου ειπαν επισης οτι πουθενα στις άδειες μικρής κλίμακας δεν αναφέρει για τοιχους και χρώματα και πλακακια! Έλεος (παρ.6... γενικη πολύ).

Και ειπαν επισης οτι μερικές εργασίες απο αυτές ισως πανε με αρθρο 22. Μα καλα, φερνω πιο πολλά δικαιολογητικά και με διώχνουν?

Επίσης αν και προσπάθησα να το αντικρουσω αυτο, μου ειπαν οτι η τοποθέτηση ψευδοροφής θέλει οποσδήποτε οικοδομικη άδεια! (να υποθέσω επειδή φορτίζει την πλάκα?)

Αν βέβαια γράψω αντικατασταση ψευδοροφών ειναι οκ, αλλα δεν φαίνοντε στη αρχικη άδεια! (πρόβλημα).

 

Τι ακριβως θελεις να κανεις και τι κατασταση εχεις; καταστημα ανακαινηση κλπ

 

ναι φιλε μου ακριβως αυτο. Ανακαινίζω ενα καταστημα... και φυσικα οχι σε ολο το εσωτερικο του.... εξωτερικα δεν πειράζω απολύτως τιποτα. μεσα ειχε κατι τοιχους που με ενοχλουν πια, ε και θα φυγουν, αλλαγη πλακακια στα μπανια κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!θέλω να καταθέσω φάκελο για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας σε φ/β πάρκο σύμφωνα με τον ψηφισθέντα νόμο του 2009 .Κοίταξα στην πολεοδομία για την αίτηση υποβολής, η οποία δεν συμπεριλάμβανε μέσα ως εργασιές μικρής κλίμακας την κατασκευή φ/β πάρκου!Οι πολεοδομίες είναι ενήμερες για την τροποποίηση αυτή με τον ψηφισθέντα νόμο;Ξέρη κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

"Εχω καταθέσει φακελο για εγκριση εργασιών .........Επίσης αν και προσπάθησα να το αντικρουσω αυτο, μου ειπαν οτι η τοποθέτηση ψευδοροφής θέλει οποσδήποτε οικοδομικη άδεια! (να υποθέσω επειδή φορτίζει την πλάκα?)

Αν βέβαια γράψω αντικατασταση ψευδοροφών ειναι οκ, αλλα δεν φαίνοντε στη αρχικη άδεια! (πρόβλημα).

 

Αν βγάλεις φωτογραφίες οτι ο προηγούμενός ειχε ψευδοροφή (βρες απο καπου αλλου) και θελεις να την αντικαταστησεις;;; αυτους που τις εβαλε δεν εβγαλε αδεια αλλα εσενα σε ενφιαφερει να εισαι νομιμος και ετσι βγάζεις αδεια μικρης κλιμακας για την αλλαγη της ψευδοροφής!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζετε τι γίνεται στην περίπτωση που ιδιοκτήτης θέλει να επισκευάσει κατοικία, που βρίσκεται εντός παραδοσιακού οικισμού (στέγη, κουφώματα, δάπεδα, χρωματισμοί, περιβάλλων χώρος κτλ), χωρίς να επέμβει στην εσωτερική διαρρύθμιση και τη γενικότερη μορφολογία του κτιρίου.

Απαιτείται οικοδομική άδεια ή μήπως τον καλύπτει η άδεια μικρής κλίμακας;

 

 

Απαγορεύονται οι διπλές δημοσιεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Eντός παραδοσιακού οικισμού απαιτείται έγκριση από το Υπουργείο Πολιτισμού και για την μικρής κλίμακας.

 

Κουφώματα, δάπεδα, χρωματισμοί, με μικτή κλίμακα.

Στέγη, περιβάλλων χώρος ανάλογα τη θέλεις. Μερικά γίνονται με μικρή κλίμακα μερικά όχι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.